Grecka wyspa Samotraka – przewodnik

Tagi , , , , , , ,

Samotraka – Samothraki to wyspa położona na Morzu Trackim. Wyspa ta słynie ze swojego naturalnego piękna, rajskich zielonych gór, sennych naturalnych basenów i mistycznego uczucia. We wpisie tym, znajdziesz wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby zaplanować swoje idealne wakacje na tej greckiej wyspie. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wakacje na wyspie Samotraka

Samotraka charakteryzuje się pięknym, naturalnym krajobrazem i bujną roślinnością, co jest rzadko spotykane na greckich wyspach. Podczas wakacji na tej wyspie możesz podziwiać dziką naturę oraz relaksować się z dala o tłumów turystów. Wyspa doskonale łączy krajobrazy nadmorskie i górskie. Posiada ona imponujące plaże, wąwozy, rzeki, naturalne baseny, a także malowniczy szczyt Fengari o wysokości 1600 m n.p.m. 

Samotraka – największe atrakcje na wyspie

Oprócz pięknej przyrody, wyspa jest również znana ze swojej starożytnej historii. Historia jest tu widoczna w wielu zabytkach i znaleziskach archeologicznych. Warto zobaczyć starożytne świątynie, wieże i ciekawe muzea. Historia wyspy sięga czasów starożytnych. W VII wieku p.n.e. mieszkańcy wyspy czcili bóstwa nazywane Kábeiroi. Sanktuarium Wielkich Bogów było miejscem kultu tych bóstw. Ponadto, na wyspie odkryto słynne „Skrzydlate Zwycięstwo z Samotraki” lub zamiennie nazywane Nike z Samotraki, które znajduje się obecnie w Luwrze. Ponadto nie opuszczaj wyspy bez spróbowania pysznych potraw i lokalnych produktów, takich jak ser i miód.

Atrakcje kulturalne i historyczne na wyspie

 • Sanktuarium Wielkich Bogów – leżące pomiędzy miejscowością Paleopoli i stromym, północno-wschodnim zboczem szczytu Fengari;
 • Wieże Gateluzzi – Chora;
 • Wieża Fonias;
 • Muzeum Archeologiczne w Samotrace;
 • Muzeum Folkloru;
 • Kaplica Panagia Krimniotissa.

Wyspę warto odwiedzić podczas różnych festiwali kulturalnych odbywających się w okresie letnim. Możesz wziąć udział w koncertach, przedstawieniach, a także w panigirii – tradycyjnej, lokalnej uroczystości na wyspie.

Samotraka – miasta warte odwiedzenia

Na wyspie jest wiele ciekawych miejscowości i małych wsi wartych zwiedzenia. Z pewnością, na uwagę zasługuje stolica wyspy – Chora, która zbudowana została amfiteatralnie na zboczu góry Fengari. Jest to malownicza miejscowość z wąskimi uliczkami. Warto odwiedzić także Thermę, aby zanurkować w naturalnych źródłach i słynnym naturalnym basenie Gria Vathra. Z Thermy można wybrać się na pieszą wycieczkę na górę Fengari – jednym ze szlaków turystycznych. Nie zapomnij zwiedzić uroczego portu w Kamariotissa. Poza tymi miejscowościami warto odwiedzić: Kamariotissa, Paleopoli, Alonia, Xiropotamos, Profitis Ilias, a także Ano Meria. 

Samotraka – najpiękniejsze plaże

Na wyspie znajdziesz wiele plaż i zatok, w których możesz pływać z dala od tłumów. Ciekawą atrakcją są także naturalne baseny położone w dzikich, zielonych sceneriach. Plaże na Samotrace są puste nawet w sezonie, nie są one tak popularne jak naturalne baseny, jednak i tak warte są zobaczenia. Oto niektóre z najlepszych plaż na wyspie:

Vatos

Vatos jest jedną z najbardziej malowniczych plaż na wyspie. Jest to piaszczysta plaża ze szmaragdowymi wodami, wysokimi skałami i drzewami, dającymi przyjemny cień. Można się na nią dostać wyłącznie łodzią.

Pachia Ammos

Jest to najbardziej popularna plaża na całej wyspie. Jej złoty piasek, turkusowe wody i bujna roślinność tworzą magiczną scenerię. Do plaży można łatwo dojechać samochodem lub rowerem. Na miejscu można wynająć parasole oraz leżaki. Przy plaży znajduje się restauracja i bar.

Kipos

Kipos to odległa plaża z ciemnoszarym żwirkiem, lazurową wodą i niesamowitym widokiem na zachód słońca. Jest to także największa plaża na wyspie, która otoczona jest skałami.

Pyrgos tou Fonia

Plaża nosi nazwę ruin średniowiecznej wieży, która zbudowana była przy wybrzeżu. Jest ona typowo żwirowa. Do morza wpada tu strumień Fonias.

Therma

Plaża w miejscowości Therma jest pokryta żwirkiem i ma chłodne, krystalicznie czyste wody. Na plaży znajdują się udogodnienia dla Gości.

Giali

Giali to żwirowa plaża z krystalicznie czystą wodą. Do plaży można dopłynąć łodzią.Warto wiedzieć, że na plażach leżących na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy, naprzeciwko wybrzeża Turcji, zasięg sieci komórkowej jest niestabilny. Często zdarza się, że telefony automatycznie przełączają się na sieć turecką. Upewnij się, że nie zostaniesz obciążony dodatkowymi kosztami.

Naturalne baseny na wyspie Samotraka

Słynne vathres (naturalne baseny) na wyspie są zarówno ważną częścią naturalnego środowiska wyspy, jak i popularnym miejscem wśród turystów, którzy chcą się tu zrelaksować. To doskonałe miejsce na relaks w spokojnym otoczeniu. Na Samotrace znajduje się ponad 100 takiech naturalnych basenów-vathres. Do najpiękniejszych vathres należą:

 • Gria Vathra;
 • Fonias;
 • Kleidosi;
 • Gerania;
 • Grigorakis.

Niektóre z najbardziej imponujących basenów dostępne są po przejściu wymagającego szlaku pieszego. Dlatego też, upewnij się, że masz na sobie odpowiednie obuwie i odzież. Szlak, bywa czasem także śliski oraz stromy.

Jak dostać się na wyspę?

Najlepszym sposobem na dotarcie na wyspę z Grecji kontynentalnej jest port w Alexandroupoli, leżący w północnej Grecji. Prom pływa przez cały rok. Przeprawa trwa około 2 godzin. Latem na wyspę pływa również prom z portu w Lavrion  (Ateny). Na Samothrace nie ma lotniska, ale możesz polecieć na wyspę Lemnos i wsiąść na prom. 

Komunikacja publiczna na wyspie

Po wyspie można poruszać się autobusami firmy KTEL. Pomiędzy portem, stolicą wyspy  – Chora oraz głównymi miejscowościami, w okresie letnim kursuje kilka autobusów dziennie. Jeśli chcesz zwiedzać wyspę, polecamy zabrać na pokład promu własny samochód lub wypożyczyć go na miejscu. 

Port w Kamariotissa

Port znajduje się w miejscowości Kamariotissa, na zachodnim wybrzeżu wyspy. Miejscowość Chora oddalona jest o około 7 minut jazdy autem, natomiast Therma 15 minut. W okolicy portu umiejscowionych jest większość udogodnień dla turystów, takich jak: sklepy, wypożyczalnie samochodów, bankomaty oraz hotele.

Samotraka – gdzie zjeść?

Na wyspie jest wiele miejsc, gdzie można zjeść smaczne, greckie dania. Warto odwiedzić:

Lefkos Pyrgos Samothrakis

Szef kuchni w Lefkos Pyrgos Samothrakis przygotowywuje smaczne dania i desery. Trudno oprzeć się świetnemu, czekoladowemu frappe czy dobrej lemoniadzie. Z Lefkos Pyrgos Samothrakis można podziwiać malowniczy widok. Miła i gościnna obsługa jest ogromną zaletą tego miejsca. 

1900 Taverna Oyzepi

Możesz posmakować tutaj typowej kuchni greckiej. Wielu Gości podkreśla, że obsługa w tym miejscu jest doskonała. Ceny również są bardzo przystępne. 

Τράπεζα Καφέ

Τράπεζα Καφέ oferuje doskonałe desery, ciasta i ładnie przyrządzone omlety. Wieczorem warto tu przyjść i napić się piwa. Zgodnie z opiniami Gości, doskonałe jest tu espresso. Z Τράπεζα Καφέ jest piękny widok na okolicę. Przyjazny personel doradzi Ci, jeśli będziesz miał problem z wyborem dania. Z pewnością docenisz klimatyczny wystrój i spokojną atmosferę tego miejsca. 

Kiedy najlepiej odwiedzić wyspę?

Każda pora roku jest dobra na odwiedzenie wyspy. Panuje tu typowy klimat śródziemnomorski. Wiosna jest tu niezwykle piękna, ale woda morska nie będzie wystarczająco ciepła do kąpieli. Jest to z pewnością dobry okres na zwiedzanie bez upałów. Najlepszymi miesiącami z dobrą pogodą na wyspie są: kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik i listopad. Najgorętszymi miesiącami są lipiec i sierpień. Średnia roczna temperatura na wyspie Samotraki wynosi 19°C (waha się od 11°C w styczniu do 28°C w sierpniu). Roczna suma opadów wynosi 1077 mm ( z minimum 8 mm w sierpniu i maksimum 194 mm w styczniu).

Życie nocne na wyspie

Młodzi turyści najczęściej spędzają noce na plaży, pod gwiazdami, odpoczywając po aktywnym dniu zwiedzania wyspy. W Chorze i największych miejscowościach znajduje się kilka barów, restauracji i tawern, gdzie można posłuchać typowej greckiej muzyki greckiej oraz skosztować pysznego jedzenia. Samotraka jest niepodobna do żadnej innej wyspy w Grecji. Podróżnicy spędzają większość czasu na łonie natury i pozostają blisko dzikiego krajobrazu wyspy nawet po zapadnięciu nocy.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Grecji

Wycieczki po atrakcje-samotraka

Poprzedni

Zwiedzanie wyspy Delos – mini przewodnik

Plaża Punta Rata – najpiękniejsza plaża Riwiery Makarskiej

Następny

Dodaj komentarz