Gotowy plan wycieczki objazdowej po Czarnogórze

, Tagi , , , , ,

Czarnogóra jest jednym z najmniejszych krajów w Europie, ale jednocześnie jest to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na starym kontynencie. Położone jest ono w pięknym regionie Bałkanów i znane jest ze swoich ogromnych gór, krystalicznie czystych wód i naturalnego, autentycznego uroku. Wycieczka wakacyjna do Czarnogóry dla wielu osób okazać się może „strzałem w dziesiątkę”. Czarnogóra ma bowiem wszystko, aby zauroczyć w sobie każdego turystę. Poza tym turystyka w owym miejscu jeszcze „raczkuje” w porównaniu na przykład z Chorwacją. Dzięki temu samo zwiedzanie i eksploracja będą łatwiejsze i pozbawione tłumów turystów. Jednakże z każdym rokiem sytuacja ta się zmienia, gdyż coraz więcej osób dostrzega, jak bardzo atrakcyjnym miejscem na urlop może być Czarnogóra.

W tym artykule przygotowaliśmy jednotygodniowy plan wycieczki po Czarnogórze. Plan ten zawiera wszystkie najważniejsze punkty, znajdujące się na mapie Czarnogóry, które koniecznie trzeba zobaczyć, będąc już na miejscu.

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kilka słów o Czarnogórze

Czarnogóra to państwo położone w Europie Południowej, które powstało w wyniku rozpadu Serbii i Czarnogóry. Czarnogóra zajmuje powierzchnię 13 812 km², z czego 214 km² stanowią wody śródlądowe. Całkowita ludność Czarnogóry wynosi ponad 600 tys. mieszkańców. Większość z nich, gdyż 45% stanowią Czarnogórcy.  Dawniej znane było pod różnymi nazwami m.in.: republika związkowa Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, Federalna Republika Jugosławii oraz Serbia i Czarnogóra. Graniczą z nią takie kraje jak: Serbia, Albania, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, a także Kosowo. Czarnogóra od 2006 roku należy do Organizacji Narodów Zjednoczonych. W 2007 roku owo państwo zostało uznane za państwo członkowskie Rady Europy. Z kolei w 2010 roku uzyskało status kandydata do Unii Europejskiej. W 2017 roku natomiast Czarnogóra stała się 29 członkiem NATO. Co jeszcze warto wiedzieć o Czarnogórze? Poniżej zostało wypisane kilka najważniejszych rzeczy:

– językiem urzędowym w Czarnogórze jest język czarnogórski,

– stolicą kraju jest Podgorica,

– w Czarnogórze obowiązuje ustrój demokratyczny, a państwo jest republiką parlamentarną,

– głową państwa jest prezydent Milo Đukanović,

– walutą w Czarnogórze jest euro

– w Czarnogórze dominuje religia prawosławna,

Turystyka w Czarnogórze ucierpiała na wiele lat przez wojny jugosłowiańskie, które dotknęły w latach 90. kraje sąsiednie. Jeszcze w latach 80. Czarnogóra była bardzo popularnym miejscem na wakacje, co zawdzięczała swoim naturalnym walorom przyrodniczym – malowniczym wybrzeżom oraz górzystemu regionowi północy. Dopiero po 2000 roku branża turystyczna w Czarnogórze zaczęła się odradzać na nowo. Ostatnie lata pokazują, że ma się ona coraz lepiej.

Wycieczka objazdowa po Czarnogórze – jednotygodniowy plan

Czarnogóra jest magicznym miejscem, w którym nie brakuje atrakcji dla turystów, dlatego jeden tydzień jest stosunkowo małą ilością czasu na zwiedzenie tego kraju. Jednakże w zupełności powinno ono wystarczyć na zobaczenie wszystkich najważniejszych i najciekawszych miejscówek, znajdujących się w Czarnogórze. Kraj ten jest bowiem stosunkowo małych rozmiarów, dlatego podróżując z miasta do miasta, można zobaczyć kawał państwa. Zwykle miasta w Czarnogórze są od siebie oddalone ok. godziny drogi, dlatego czy to jadąc samochodem, czy też autobusem w miarę szybko i sprawnie można się przemieszczać pomiędzy najważniejszymi miejscówkami. Poniżej został stworzony przykładowy plan jednotygodniowej wycieczki po Czarnogórze.

Wycieczka objazdowa po Czarnogórze – Dzień 1: Kotor

Naszą wycieczkę warto zacząć od miejscowości Kotor. To prawdopodobnie jedno z najpopularniejszych, o ile nie najpopularniejsze miejsce w całej Czarnogórze. Nie ma co się w sumie dziwić, gdyż Kotor zachwyca swoim pięknem i romantycznym klimatem, które są niepowtarzalne nie tylko w skali krajowej, a wręcz europejskiej. Wszystko to sprawia, że Kotor cieszy się nieprzerwanym zainteresowaniem wśród wszystkich rodzajów turystów. Prawdopodobnie to uniwersalność tego miejsca jest największą zaletą owej miejscowości, która sprawia, że dosłownie każdy znajdzie tam coś dla siebie.

W Kotor jest cała masa rzeczy do zobaczenia oraz zwiedzenia. Nie brakuje tutaj pysznego jedzenia dla kulinarnych smakoszy, historii do poznania dla pasjonatów dawnych dziejów, kulturowych miejsc do odkrycia dla tych, co pasjonują się odkrywaniem historycznych miejsc, a także imponujących szlaków dla podróżników. Mając to na uwadze, to właśnie Kotor posłuży nam przez kolejne 3 dni za naszą przystań. Dlatego nie trzeba się w najbliższym czasie przejmować ciąganiem za sobą bagaży.

Co zobaczyć w Kotorze?

Będąc w Kotor, koniecznie trzeba wspiąć sięna Fortecę Kotor. To najpopularniejszy szlak, jaki oferuje miasto, dlatego warto się na niego udać, gdyż na turystów czekają niesamowite okazje na zrobienie epickich zdjęć. Mają też oni możliwość podziwiania bajecznego widoku na zatokę Kotor, miasto i pobliskie góry. Warto zarezerwować sobie w tym celu ok. 40 minut. Szlak jest kamienisty, ale również bywa śliski. Trzeba mieć też na uwadze to, że w miesiącach wakacyjnych, po godzinie 10 rano, gdy słońce wzejdzie za góry, na szlaku może zrobić się bardzo gorąco. Dlatego najlepiej udać się przed godziną 10, gdyż oprócz uniknięcia zmęczenia gorącem, nie wpadniemy na zbyt duże tłumy innych ludzi.

Punktem obowiązkowym na mapie każdego turysty powinno być także odwiedzenie Starego Miasta Kotor. Prezentuje się ono bowiem bardzo ładnie, przypominając swoim wyglądem plan zdjęciowy do „Gry o tron”. Spacer wąskimi, klimatycznymi uliczkami, przy których mieszczą się stare sklepy, odnajdywanie sekretnych placów i podziwianie kamiennej architektury Starego Miasta jest czymś, co zdecydowanie warto zrobić w trakcie pobytu w Kotorze.

Ciekawym pomysłem będzie również wycieczka statkiem na wyspę Gospa od Škrpjela, bądź też to pobliskiej wioski Perast. Obie z nich bardzo ładnie się prezentują, a także kryją wiele interesujących historii.

Wycieczka objazdowa po Czarnogórze – Dzień 2: Herceg Novi

Drugiego dnia warto wybrać się do Herceg Novi. To miasto na wybrzeżu o magicznym klimacie, które położone jest 40 minut drogi od Kotor. Miasteczko nie jest tak zatłoczone od turystów, jak Kotor. Dzięki temu turyści będą mogli poznać bardziej prawdziwe oblicze Czarnogóry.

Będąc w Herceg Novi, warto przeznaczyć większą część swojego czasu na odpoczynek na jednej z wielu usytuowanych blisko plaż. To prawdopodobnie najlepsze miejsce na plażowanie, jako że praktycznie cała linia brzegowa miasteczka wypełniona jest różnymi plażami. Trzeba jednak wiedzieć, że plaże w Herceg Novi nie są typowymi piaszczystymi plażami, które można spotkać w wielu miejscach na świecie. Zbudowane są one na cementowych platformach, które prowadzą prosto do wody. Na owej platformie znajdują się leżaki, które można wynająć dla siebie za 5 euro na osobę. Poza tym na platformie znajdują się różne bary i restauracje.

W Herceg Novi znajduje się także Stare Miasto, które pełne jest budynków o pastelowych kolorach, starych wież i wielu innych pięknych rzeczy do zobaczenia i doświadczenia. Punktem centralnym Starego Miasta jest Wieża Zegarowa, na którą turyści mogą się wspiąć i podziwiać miasto z góry.

Wycieczka objazdowa po Czarnogórze – Dzień 3: Ostrog Monastery

Trzeciego dnia naszej wycieczki po Czarnogórze warto za cel wybrać sobie Monaster Ostrog. Jest to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych prawosławnych klasztorów w całej Czarnogórze. Do Monasteru Ostrog z Kotor można dostać się w ok. godzinę drogi samochodem. Warto wiedzieć, że z Kotor organizowana jest całodniowa wycieczka, która w ramach atrakcji zapewnia oprócz możliwości zobaczenia Monasteru Ostrog, również zwiedzenie Parku Narodowego Durmitor.

Po przybyciu do Ostrog pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, jest piękny Serbski Klasztor Prawosławny, który jest wbudowany w ząbkowate zbocze góry. Mimo że co roku miejsce to przyciąga tysiące turystów, to trzeba pamiętać, że nie jest to atrakcja turystyczna, tylko miejsce religijne. Dlatego należy przestrzegać narzuconych norm, czyli traktować owo miejsce z należytym szacunkiem i nie robić zdjęć, w miejscach, które tego zabraniają. Pamiętać trzeba także o tym przed wyjazdem do monasteru, aby założyć bardziej konserwatywne ubranie, gdyż w przeciwnym razie możemy nie zostać wpuszczeni do świątyni.

Wycieczka objazdowa po Czarnogórze – Dzień 4 i 5: Budva

Dnia 4 przenosimy naszą bazę wypadową z Kotoru do Budvy, czyli drugiego najbardziej popularnego miasta w Czarnogórze. Budva jest miejscem ciekawym i ekscytującym, które znane jest w szczególności z pięknych plaż, cudownego Starego Miasta oraz z nocnego życia pełnego wrażeń. Wszystkim tym atrakcjom sprzyja lokalizacja miasta, gdyż znajduje się ono na wybrzeżu, dzięki czemu turyści mogą znaleźć nie tylko całą rzeszę plaż, ale mają dostęp do wielu innych atrakcji.

Jedną z lepszych rzeczy, jakie można robić w Budvie, jest spacerowanie i eksplorowanie starego miasta. Przez to, że jest ono mniej zatłoczone, aniżeli stare miasto w Kotor, sama eksploracja jest o wiele bardziej przyjemna. Znajdziemy tutaj nie tylko osobliwie prezentujące się kawiarnie, ale również lokalne sklepy i wiele innych rzeczy do podziwiania. Budva jest idealnym miejscem, aby wstąpić do lokalnej restauracji na lunch i spróbować jednego z lokalnych, czarnogórskich dań tj.: „cevapcici”. Dzień 4 oraz 5 w całości zatem poświęcamy na zwiedzanie i relaks w mieście Budva.

Wycieczka objazdowa po Czarnogórze – Dzień 6: Sveti Stefan

Dnia 6 organizujemy sobie całodniowy relaks na plaży. W tym celu robimy sobie wycieczkę na małą wyspę Sveti Stefan, która położona jest 20 minut drogi od miasta Budva. Wyspa tak naprawdę jest jednym wielkim 5-gwiazdkowym ośrodkiem wypoczynkowym. Jedna część plaży, która zlokalizowana jest naprzeciwko ośrodka, otwarta jest również dla turystów, którzy nie są jego gośćmi. Na owej publicznej plaży można zrelaksować się na płaskich kamieniach, popływać w krystalicznie czystej wodzie i popodziwiać olśniewające widoki. Wiele osób spędza w taki sposób swój dzień w owym miejscu, podziwiając otaczającą ich naturę i ją eksplorując. Sveti Stefan jest jednym z najpiękniejszych miejsc, jakie znajdują się wzdłuż wybrzeża.

Wycieczka objazdowa po Czarnogórze – Dzień 7: Tivat

W ostatni dzień naszej wycieczki po Czarnogórze warto wybrać się do Tivat, które jest kompletnie inne od pozostałych miejsc, jakie mieliśmy okazję odwiedzić w Czarnogórze, ale niemniej ekscytujące. Przede wszystkim Tivat wyróżnia się tym, że jest ono miastem o wiele bardziej nowoczesnym niż reszta. Przeszło ono w ostatnim czasie wiele renowacji i czuć to na każdym kroku. W przeciwieństwie do innych miast w Czarnogórze, które są domem dla historycznych budynków i starszych budowli, Tivat jest miejscem, które stanowi dom dla luksusowych sklepów oraz wysokiej jakości restauracji. Ów wysoki poziom, jaki czuć tutaj na każdym kroku, bierze się zapewne po części z tego, że to właśnie w Tivat zlokalizowany jest główny port dla jachtów.

Będąc w Tivat, koniecznie trzeba udać się do Porto Montenegro. Jest to słynny miejski kompleks basenów, które oferuje m.in.: basen infinity, leżaki plażowe, a także pełną obsługę. Największym plusem tego miejsca jest jednak stosunek ceny do jakości, gdyż za całkiem przyzwoitą cenę można zaznać odrobiny luksusu. Resztę dnia można spędzić, spacerując promenadą i podziwiając wszystkie cumujące w porcie jachty, a także na próbowaniu regionalnych potraw w którejś z wodnych restauracji.

Kiedy najlepiej jest odwiedzić Czarnogórę?

Najlepszymi miesiącami na odwiedzenie Czarnogóry będą te poprzedzające i następujące po wakacjach, czyli maj i wrzesień. W miesiącach wakacyjnych Czarnogóra gości bowiem znacznie więcej turystów, którzy korzystając z urlopu od szkoły i pracy, wykorzystują wolny czas na poznawanie uroków Czarnogóry. Przez to też potencjalne zwiedzanie i eksploracja tego kraju może być mniej przyjemna, mając na uwadze większe tłumy ludzi. W maju i wrześniu pogoda jest nie mniej sprzyjająca, aniżeli w miesiącach wakacyjnych, a liczba turystów jest mniejsza o połowę. Potrafi to mieć zdecydowane przełożenie na komfort w zwiedzaniu, a także w podróżowaniu pomiędzy poszczególnymi miejscami (z uwagi na potencjalne korki).

Jeśli chodzi o miesiące zimowe, to lepiej nie wybierać się w ich trakcie do Czarnogóry. Pogoda wtedy nie należy do najprzyjemniejszych, a dodatkowo wiele atrakcji nie jest otwartych.

Jak dostać się do Czarnogóry z Polski?

Istnieje kilka sposobów na dostanie się do Czarnogóry z Polski. Najszybszym i najbardziej wygodnym sposobem będzie skorzystanie z samolotu. W Polsce jest kilka połączeń lotniczych, które organizują bezpośredni przelot do Czarnogóry. Takie loty organizują w Polsce takie firmy jak: LOT, Ryanair czy też Wizzair. Ceny biletów zaczynają się już od 250 zł. Podróż samolotem z Polski do Czarnogóry trwa około 2 godzin.

Innym sposobem będzie podróż samochodem. Do wyboru jest wiele różnych tras, a jedną z bardziej popularnych jest ta ciągnąca się autostradami przez Dubrownik. Polecana jest ona szczególnie dla tych osób, które cenią sobie komfort w podróżowaniu i chcą najszybciej jak to możliwe dostać się na miejsce. Główną wadą tej trasy będą przede wszystkim większe opłaty. Wiąże się to z tym, że będziemy podróżowali przez autostrady i płatne drogi szybkiego ruchu. Dodatkowymi zaletami będą natomiast możliwość zobaczenia po drodze pięknych widoków i odwiedzenia kilku większych, europejskich miast jak Wiedeń, Zagrzeb i Dubrownik. Wyjeżdżając tą trasą z Polski, przejeżdżamy przez Czechy i jedziemy następnie przez Austrię, Słowenię i Chorwację.

Alternatywą może być trasa prowadząca przez Serbię. Polecana jest ona dla tych osób, którym zależy na ekonomiczności i zaoszczędzeniu pieniędzy. Na początku przejeżdżamy przez Słowację i kierujemy się na Węgry, mijając po drodze Budapeszt i Segedyn. Dalsza droga prowadzi już przez całą Serbię. Drogi w Serbii mają tę zaletę, że w zdecydowanej większości są bezpłatne. Na ich niekorzyść jest natomiast to, że przejazd nimi jest bardzo monotonny, a poza tym, są one przeważnie kręte, przez co czas podróży się znacznie wydłuża, w stosunku do poprzedniej trasy.

Najlepsze hotele na Bałkanach

Wycieczki po budva

Poprzedni

Pogoda i temperatura w Rumunii w ciągu roku

Jak zaplanować zwiedzanie wyspy Agistri w Grecji?

Następny

Dodaj komentarz