Góry Dynarskie – najpiękniejsze szlaki turystyczne

Tagi , , , , , ,

Wśród nas z pewnością znajdzie się pełno miłośników trekkingu. Nie da się ukryć, że jest to jedna z ciekawszych form spędzania wolnego czasu, w której z łatwością można połączyć podziwianie niesamowitych krajobrazów, a także sprawdzenie i poprawienie własnej kondycji. Trasy trekkingowe w naszym kraju są co prawda świetnie przygotowane, jednak zarówno w sezonie wakacyjnym, jak i jesienno-zimowym, poszukujemy innych, nieznanych nam dotąd miejsc, gdzie możemy wybrać się na trekking w otoczeniu przepięknej przyrody. Z racji tego, że jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych są Bałkany, warto wybrać się w Góry Dynarskie. Miłośnicy trekkingu z pewnością będą zadowoleni z przygotowanych tam szlaków turystycznych o różnych poziomach trudności i różnej długości. Jakie są więc najpiękniejsze szlaki turystyczne w Górach Dynarskich?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Vidakov Kuk – wspinaczka i trekking w otoczeniu pięknych widoków

Vidakov Kuk to jeden z pierwszych, wartych uwagi szlaków trekkingowych. Rozciąga się on na długości 10 kilometrów i jego przejście w obie strony zwykle zajmuje około 6,5 godziny. Szlak trekkingowy rozciąga się na wysokości około 882 metrów nad poziomem morza, a co za tym idzie, jest to również jeden z piękniejszych punktów widokowych na całe wybrzeże Adriatyku. Można powiedzieć, że sam Vidakov Kuk nie należy do najwyższych szczytów, jednak prowadzący do niego szlak trekkingowy jest dość wymagający. W przypadku tego szlaku warto przygotować się na dość strome spadki trasy, a także dość upalną i duszną pogodę – szlak bowiem wystawiony jest na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Pamiętajmy także, że Vidakov Kuk to szczyt, który zbudowany jest ze skał, a ostatnie odcinki wymagają wykorzystania rąk i lekkiej wspinaczki.

Przebieg trasy

Sama trasa rozpoczyna się w miasteczku Starigrad-Paklenica. Znajdziemy tam drogowskaz informujący nas o rozpoczęciu szlaku trekkingowego. Oznakowania są w kolorach białym i czerwonym. Trasa rozpoczyna się leśną drogą i szybko wyprowadza nas ponad korony drzew. Warto wyposażyć się w odpowiednie buty trekkingowe, gdyż droga prowadzi po ogromnych kamieniach. Pierwszym punktem postojowym na trasie może być górska łąka na płaskim terenie tuż obok zabytkowej kapliczki.

Następnie poruszamy się wzdłuż kamiennego ogrodzenia, które doprowadzi nas do niewielkiej osady Tomici. W tym miejscu możemy podziwiać bujną przyrodę, a także tradycyjne chorwackie domki. W tej osadzie panuje również dość przyjemny i pożądany chłód. Po lewej stronie będziemy mogli podziwiać szczyt Mali Vitrenik, a co więcej zyskujemy coraz to piękniejszy widok na wybrzeże Adriatyku. W pewnym momencie dotrzemy do skrzyżowania się szlaków. Wówczas wybieramy trasę w prawo, zgodnie z drogowskazem. Doprowadzi nas on do prawdziwego labiryntu skał, a także niesamowicie gęstego lasu. W tym momencie możemy cieszyć oczy panoramą 360 stopni, zarówno na przeciwległy półwysep, jak i na morze.

Vaganski Vhr – Góry Dynarskie dla bardziej zaawansowanych trekkingowców

Kolejnym szlakiem trekkingowym, którego miłośnicy tej formy spędzania wolnego czasu nie mogą pominąć, jest szlak prowadzący na Vaganski Vhr. Jest on znacznie dłuższy od poprzedniego, gdyż liczy sobie około 28 kilometrów. Na jego przejście również trzeba sobie zarezerwować nieco więcej czasu, bo około 11-12 godzin. Łatwo można więc wywnioskować, że szlak ten przeznaczony jest dla bardziej wytrzymałych i doświadczonych trekkingowców. Dostanie się pod jeden z najwyższych szczytów całego pasma Welebit w Górach Dynarskich nie należy do najprostszych, więc na ten trekking, warto się odpowiednio przygotować. Będziemy bowiem poruszać się na wysokości 1757 metrów nad poziomem morza. Warto dodać, że idealnym rozwiązaniem na tym szlaku trekkingowym jest nocleg, który pozwoli zregenerować siły, a także zatrzymać się na dłużej w otoczeniu niesamowitych krajobrazów. Po drodze z pewnością znajdziecie wiele schronisk, w których oferowane są noclegi w przystępnych cenach.

Przebieg trasy

Zacznijmy jednak od tego, że szlak ten, podobnie jak poprzedni, rozpoczyna się w miasteczku Starigrad-Paklenica. Niemniej jednak rozpoczyna się on również na terenie słynnego Parku Narodowego Paklenica. Początkowy odcinek będziemy pokonywać wzdłuż wąskiego kanionu, skąd droga wbiega do lasu. Wówczas można wybrać dwie trasy – ta w prawo jest trasą o wiele krótszą i bardziej wymagającą, zaś ta w lewo jest nieco krótsza i bardziej przystępna. Zwykle turyści i miłośnicy trekkingu z powodzeniem wybierają opcję dłuższą, gdyż nie tylko prowadzi ona przez zacieniony las, ale dostarcza również niesamowitych widoków, a to z kolei pozwoli lepiej skupić się i dostrzec ogromne zróżnicowanie przyrody.

Szlak ten prowadzi przez sam środek zwaliska kamieni i prawdopodobnie będzie to jeden z trudniejszych do pokonania odcinków. Wówczas znajdziemy się w lesie, od którego szlak staje się niezwykle kręty, a także prowadzi pomiędzy białymi głazami. Z tego miejsca rozpościera się malowniczy widok na płaską, zieloną dolinę. Docieramy aż do przełęczy, która otoczona jest kilkoma szczytami, a droga prowadzi nas nieznacznie w głąb masywu górskiego. Mijamy przepiękne zagajniki i lasy liściaste, a także – co ciekawe – nawet w okresie od marca do maja można spotkać tam nie do końca roztopiony śnieg. Szlak kolejno prowadzi wzdłuż malowniczych stoków i doprowadzi nas do samego szczytu Vaganski Vrh. 

Góry Dynarskie – Veliki Zavizan

Ostatnią i dość niesamowitą propozycją szlaku trekkingowego jest szlak Veliki Zavizan. Dlaczego jest on tak niezwykły? Otóż można pokonać go na dwa sposoby, a co więcej, oba z nich są warte poświęcenia czasu i energii. Można więc śmiało powiedzieć, że Veliki Zavizan to dwa szlaki połączone w jeden. Choć z pozoru trasa wydaje się krótka, gdyż liczy sobie jedynie 4 kilometry, to obfituje w dość strome przejścia, a także niesamowite widoki. Jest to z pewnością trasa przystosowana nawet do najmniej zaawansowanych i początkujących trekkingowców. W pierwszym dniu warto rozpocząć od pętli na Veliki Zavizan, skąd szlak doprowadzi nas do wioski Velika Kosa, następnie do Botnacki Vrt i Velki Zavizan. Całość trasy powinniśmy pokonać w około 3 godziny. Szczególnie polecane jest wybranie się na ten szlak wieczorem, by móc z perspektywy 1600 metrów nad poziomem morza podziwiać niesamowite i oszałamiające zachody słońca.

Zacznijmy od pierwszej trasy, która prowadzi przez Góry Północnego Welebitu, czyli pasma górskiego w Górach Dynarskich. Sięgają one aż 1600 metrów nad poziomem morza, a co ciekawe, znajdują się jedynie 7 kilometrów od przepięknej linii brzegowej Chorwacji. Docierając więc do najwyższego punktu tego szlaku, mamy gwarancję niesamowitych widoków, które rozciągają się w panoramie 360 stopni. Veliki Zavizan to jednocześnie punkt widokowy, a także najwyższy szczyt we wspomnianym już paśmie górskim. Obok niego znajduje się również Veliki Pivcevac, a oba z nich wysokością sięgają 1676 metrów nad poziomem morza. Warto zwrócić uwagę, że ten szlak trekkingowy ma swoje turystyczne serce i ośrodek, którym jest urocze schronisko Zavizan.

Przebieg trasy

W pierwszej kolejności szlak prowadzi skalistymi ścieżkami, z których można podziwiać panoramę przybrzeżnych wysp. Na szlaku znajdziemy biało-czerwone oznaczenia, jednak warto przygotować się na zejście po ogromnych głazach. Po kilkunastu metrach naszym oczom ukaże się niesamowita łąka, a tuż za nią ogród botaniczny. Wówczas jest to dobre miejsce na odpoczynek na trasie i zregenerowanie sił. Kolejno przemierzamy drogę szutrową, a następnie zgodnie z oznaczeniami skręcamy na szlak prowadzący na Veliki Zavizan. Wówczas poruszamy się lasem, aż do momentu dotarcia na płaski teren.

Jeśli zdecydujemy się na nocleg w niesamowitym schronisku Zavizan, wówczas możemy wybrać się na trekking drugim, alternatywnym szlakiem, który prowadzi przez Buljevac, Veliki Pivcevac, aż do jaskini Vukusić snjeznica. Trasa rozpoczyna się od schroniska i prowadzi wąską ścieżką przez niewielki las. Niemniej jednak bujna roślinność i gęsto usytuowane drzewa wprawiają w niemały zachwyt. Dojedziemy nim do przepięknej, odkrytej łąki i do skrzyżowania się ze sobą dwóch szlaków trekkingowych. Wówczas wybieramy ten, który prowadzi przez las. Dzięki niemu dojdziemy na wysokość około 1500 metrów nad poziomem morza.

Kontynuując trekking, ze szczytu schodzimy w dół po niezwykle stromej drodze, warto mieć ze sobą więc odpowiednie buty przeznaczone do trekkingu. Znów trafimy do lasu, w którym należy odszukać odpowiednie oznaczenia. Wówczas leśna droga doprowadzi nas do zagłębienia terenu, a także dość wysokiej i pokaźnej formacji skalnej. Tam znajdziemy słynną jaskinię Vukusić snjeznica. Po jej zwiedzeniu, podejście z niewielkich, drewnianych belek doprowadzi nas z powrotem na szutrową drogę, którą dotrzemy do schroniska Zavizan.

Góry Dynarskie – klimatyczne noclegi

Nawet najbardziej zaangażowani w swoje wyprawy trekkingowcy, z pewnością będą musieli wypocząć. Nie da się ukryć, że będąc w Górach Dynarskich, nie da się wybrać jedynie jednego szlaku trekkingowego, gdyż każdy z nich ma do zaoferowania nie tylko przepiękne widoki, ale co więcej również niezwykłe przygody. Warto więc wybrać się na co najmniej tygodniowy wyjazd, dzięki któremu nie tylko odbędziemy trekking pod trzech najpiękniejszych wyżej wspomnianych szlakach, ale również znajdziemy czas na odpoczynek i wizytę w pobliskich miejscowościach. W tym celu niezbędne wydaje się znalezienie noclegów w okolicach Gór Dynarskich. Które z nich są najbardziej klimatyczne i godne polecenia? Otóż rekomendujemy zapoznanie się z ofertą następujących obiektów noclegowych.

Villa Cetina

Ten obiekt noclegowy znajduje się u podnóża Gór Dynarskich w niewielkiej miejscowości Milasi. Jest to niezwykle klimatyczny obiekt, który zarządzany jest przez prywatnego gospodarza. Turyści decydujący się na spędzenie tam noclegu, będą mogli cieszyć się wypoczynkiem w pokojach urządzonych w stylu bałkańskim. Co więcej, do dyspozycji gości jest również przepiękny ogród, a także taras i sprzęt do grillowania. Warto wspomnieć, że do obiektu przynależy również prywatny parking, a całodobowa recepcja służy pomocą. Na terenie Villa Cetina został również zapewniony dostęp do bezprzewodowej i szybkiej sieci Wi-Fi. Goście z pewnością będą zadowoleni z możliwości wypoczynku, w tradycyjnym, bałkańskim klimacie.

Villa Leko Dream House

Kolejnym z obiektów noclegowych, zlokalizowanym około 26 kilometrów od Gór Dynarskich, jest Villa Leko Dream House. Podobnie jak poprzedni obiekt, jest ona zarządzana przez osobę prywatną. Villa Leko Dream House znajduje się w niewielkiej, urokliwej miejscowości Cetina i oferuje gościom najwyższe standardy, oczywiście z uwzględnieniem bałkańskiego folkloru. Pokoje są urządzone właśnie w tradycyjnym stylu, dominującym na Bałkanach.

Villa Leko Dream House oferuje gościom dostęp do odkrytego basenu, a także do specjalnie zaaranżowanego tarasu wypoczynkowego, na którym znajdują się leżaki i parasole przeciwsłoneczne. Każdy z pokoi jest klimatyzowany, a recepcja i obsługa hotelowa działa przez całą dobę. Obiekt otoczony jest przepięknym ogrodem, w którym znajduje się specjalnie wydzielone miejsce do grillowania. Oczywiście sprzęt do barbecue również pozostaje do dyspozycji gości. Villa Leko Dream House daje podróżnym bezpłatną możliwość korzystania z dostępnych na miejscu rowerów, a także prywatnego parkingu dla gości. Co więcej, na terenie całego obiektu został zapewniony dostęp do szybkiej i bezprzewodowej sieci Wi-Fi.

Holiday Home Shetland Ranch

To kolejny obiekt zarządzany przez prywatnego gospodarza, który znajduje się w malowniczej miejscowości Hrvace. Jest on w bezpośredniej bliskości Gór Dynarskich i z każdego pokoju roztacza się na nie panoramiczny widok. Obiekt ten zapewnia dostęp do basenu i tarasu wypoczynkowego, a także oferuje tradycyjne, bałkańskie śniadania. Holiday Home Shetlan Ranch oddaje do dyspozycji gości również prywatny parking i możliwość korzystania z rowerów. Pokoje są klimatyzowane i nawiązują wystrojem do bałkańskiej tradycji.

Wycieczki po balkany

Poprzedni

Wakacje Saranda, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Wakacje nad jeziorem Ochrydzkim, zwiedzanie, noclegi

Następny

Dodaj komentarz