Dolina Tempi na Riwierze Olimpu, zwiedzanie i atrakcje

Tagi , , , ,

Riwiera Olimpu często uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w Grecji jeśli chodzi o możliwości wypoczynku. Z roku na rok na jej odwiedzenie decyduje się coraz to większa ilość turystów. Znaleźć tam możemy nie tylko malownicze plaże, ale także zabytkowe miejsca i intrygujące formy krajobrazowe. Jednym z takich przykładów jest Dolina Tempi. Ta malownicza i urzekająca swoim pięknem dolina od wielu już lat przyciąga i zachwyca. Jakie są możliwości jej zwiedzania i co warto o niej wiedzieć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dolina Tempi – największa atrakcja Riwiery Olimpu

Piękne krajobrazy, szum wody i wszechobecna zieleń, tak w najprostszy sposób można scharakteryzować Dolinę Tempi, która na przestrzeni ostatnich lat stała się jedną z najpopularniejszych atrakcji Riwiery Olimpu. Dolina to jednak zbyt przesadne określenie. Obejmuje ona swoim terenem przestronny wąwóz, który rozciąga się na długości mniej więcej dziesięciu kilometrów. Co ciekawe, wąwóz ten nie ma regularnych kształtów. W najwęższym miejscu ma on około 25 metrów.

W Dolinie Tempi rośnie kilkadziesiąt gatunków różnorodnych roślin, a także zamieszkuje ją różnorodne ptactwo oraz gady. Z samą Doliną Tempi i jej powstaniem związana jest jednak bardzo interesująca legenda. Okazuje się, że już starożytni Grecy mieli idealny sposób na wyjaśnienie tego, w jaki sposób ten rozległy wąwóz powstał. Wszystko bowiem zaczęło się od gniewu Zeusa, boga Olimpu. Zgodnie z wierzeniami, miał on pokłócić się ze swoim bratem Posejdonem i rzucić gromem w pasmo górskie. Siła uderzenia i samego gromu była tak ogromna, że góry, dziś znane jako Masyw Olimpu oraz Ossa, rozdzieliły się na dwie części. Jednocześnie Posejdon nie chciał być gorszy od swojego brata i zdecydował się na uderzenie swoim potężnym trójzębem w ziemie, a ze środka wypłynęła rzeka. Obecnie rzeka ta nazywa się Pinios jednak jest to rzeka, która nigdy nie wysycha.

Dojazd do Doliny Tempo – jak można się do niej dostać w najłatwiejszy sposób?

Do Doliny Tempi najlepiej będzie się dostać wypożyczonym samochodem. Tuż przy samym wąwozie zorganizowany został parking dla podróżnych, jest on całkowicie darmowy. W ostatnich latach powstała wygodna i przestronna autostrada, która zapewnia dogodne połączenie pomiędzy Salonikami i Atenami. Jednocześnie została ona zaplanowana w ten sposób, że całkowicie omija ona malowniczą Dolinę Tempi. Wobec tego trzeba będzie zjechać na drogę krajową numer 1, która doprowadzi nas już prosto do samego wąwozu. Warto jednak wiedzieć, że droga krajowa numer 1 nie cieszy się najlepszą sławą, ponieważ dochodziło tam do wielu wypadku. Wobec tego prędkość została na niej ograniczona do 60 kilometrów na godzinę, co może znacznie wydłużyć czas podróży.

Jak zwiedzać Dolinę Tempi na Riwierze Olimpu i co warto w niej zobaczyć?

Turyści stawiając swoje pierwsze kroki w Dolinie Tempi na początku zauważą rzekę Pinios. Jest to jednocześnie największa rzeka w całym regionie Tessalii i wpływa ona do Morza Egejskiego. W starożytności wierzono, że Pinios był jednym z bogów i miał on córkę Dafne. Spodobała się ona Apollinowi, który zaczął gonić ją wzdłuż rzeki. Zmęczona dziewczyna poprosiła ojca, by zamienił ją w drzewo wawrzynu, które do tej pory można podziwiać w Dolinie Tempi. Co więcej, wąwóz ten gęsto porastają laury, które tworzą absolutnie niezapomniany klimat i atmosferę.

Podążając dalej Doliną Tempi natkniemy się na źródełko Afrodyty. Warto się przy nim zatrzymać, gdyż jest ono krystalicznie czyste, a woda w nim przez cały czas pozostaje zimna. Tuż obok źródła Afrodyty podróżni, po zejściu po niewielkich schodkach, dotrą oni do niewielkiego kościółka Agia Paraskevi. Dawniej w tym miejscu znajdowała się wykuta w skale niewielka kapliczka. Niemniej jednak przebudowano ją na kościółek w XX wieku, który obecnie zachwyca niezwykle bogatym wnętrzem i złoconymi zdobieniami. 

Miejsca na odpoczynek w Dolinie Tempi i czas na jej zwiedzanie

Spacer Doliną Tempi może nam zająć od 2 do 5 godzin. Wszystko bowiem uzależnione jest od tempa w jakim będziemy przemierzać ten wąwóz i w jakich miejscach zdecydujemy się zatrzymać. W samym wąwozie znajdziemy kilka ławeczek i niewielkich stolików, gdzie turyści mogą zatrzymać się na nieco dłuższy odpoczynek. Co więcej, można także zorganizować sobie tam piknik na łonie dzikiej przyrody. Z pewnością spożywanie posiłków po dziesięciokilometrowym spacerze, w otoczeniu wawrzynów i laurów może być dla nas jednym z lepszych sposobów na relaks.

Jak przygotować się do zwiedzania Doliny Tempi na Riwierze Olimpu?

Zwiedzanie Doliny Tempi, choć może na to nie wyglądać, będzie dla nas dość wymagające. Wynika to z faktu, że wąwóz nie jest wyposażony w utwardzoną drogę, a miejscami można natknąć się nawet na błotniste podejścia. W pierwszej kolejności turyści muszą zaopatrzyć się w wygodne buty, najlepiej przystosowane do trekkingu. Warto także zadbać o spray na komary i inne owady, gdyż nie brakuje ich w Dolinie Tempi. Koniecznie postarajmy się także zapewnić sobie odpowiednią ochronę przed słońcem, gdyż niektóre miejsca w dolinie są całkowicie pozbawione naturalnego cienia. Zabierzmy ze sobą także napoje i jedzenie, gdyż po wejściu do samego wąwozu nie natkniemy się już na sklepiki czy bary. 

Czy zwiedzanie Doliny Tempi jest płatne?

Turyści mogą zwiedzać Dolinę Tempi całkowicie za darmo. Nie znajdziemy tam żadnych kas biletowych, a nawet samo wejście do wspomnianego już kościółka jest darmowe. Co więcej, Dolina Tempi jest dostępna przez cały rok i przez całą dobę. Niemniej jednak ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się jej zwiedzania po zmroku. Nie jest ona oświetlona, a to z kolei znacznie zwiększa ryzyko kontuzji, urazów lub po prostu zagubienia się pomiędzy gęstą roślinnością i niewielkimi ścieżkami. Warto również pamiętać o tym, że niektóre miejsca w Dolinie Tempi są dość trudno dostępne, a zejście do nich wymaga zachowania szczególnej ostrożności, o czym powinniśmy pamiętać.

Zwiedzanie Doliny Tempi – samodzielnie czy z przewodnikiem?

Wypoczywając na Riwierze Olimpu z całą pewnością natkniemy się na tysiące lokalnych przewodników, którzy oferują nam wyprawy do Doliny Tempi. Co więcej, organizowane są również fakultatywne wycieczki przez biura podróży i agentów turystycznych. Jednak czy warto z nich skorzystać? Otóż można sobie śmiało powiedzieć, że o wiele lepszym rozwiązaniem jest zwiedzanie Doliny Tempi na własną rękę. Tak naprawdę, spacer po tym rozległym wąwozie wymaga jedynie zapoznania się z tym, co możemy w nim znaleźć. Wówczas podczas podróżny będziemy po kolei docierać do najciekawszych miejsc w Dolinie Tempi. Wycieczki zorganizowane po tym wąwozie to dodatkowy wydatek, który może okazać się po prostu zbędny. Jeśli więc mamy ochotę samodzielnie przejść przez dziesięciokilometrowy wąwóz, możemy spokojnie zaufać własnym siłom. Możemy być również pewni, że nie pominiemy niczego, co jest warte zobaczenia.

Czy warto zwiedzić Dolinę Tempi wypoczywając na Riwierze Olimpu?

Dolina Tempi stanowi jedną z największych atrakcji Riwiery Olimpu. Tak naprawdę, spędzając wakacje w jednym z kurortów, bez problemu możemy zaplanować sobie jednodniową wycieczkę. Dolina Tempi zachwyci nas przede wszystkim różnorodnością flory i fauny, a także ciszą i spokojem, który tam panuje. Jest to świetne miejsce dla miłośników przyrody i długich spacerów. Wycieczka do Doliny Tempi może więc stanowić urozmaicenie naszych wakacji na Riwierze Olimpijskiej, a co więcej, jest to atrakcja w pełni darmowa, z której możemy skorzystać.

Wycieczki po atrakcje-riwiery-olimpu

Poprzedni

TOP 20 najpiękniejszych plaż w Grecji

Zwiedzanie Skansenu Paleos Panteleimonas w Grecji

Następny

Dodaj komentarz