Dolina Soczy (Dolina Soča) – błogie wakacje w słoweńskich górach

Tagi , , , ,

Jeśli marzą się nam błogie i spokojne wakacje, to z całą pewnością będziemy poszukiwać dla siebie idealnego miejsca. Tak naprawdę głośne i huczne kurorty we Włoszech czy Hiszpanii w pewnym momencie mogą znudzić się absolutnie każdemu. Wobec tego rozpoczynamy poszukiwanie miejsca, które jest absolutnie wyjątkowe i być może mało kto o nim zdążył usłyszeć. Jeśli należymy właśnie do tego typu podróżnych, którzy cenią sobie spokój, a w dodatku kochamy góry i górskie krajobrazy, wówczas Słowenia przygotowała dla nas niesamowitą atrakcję. Mowa tutaj o zyskującej sobie coraz większą popularność Dolinie Soczy. Tak naprawdę, miejsce to nie jest zbyt często uwzględniane w przewodnikach turystycznych. Jednakże warto się tam wybrać, by uraczyć oczy niesamowitymi krajobrazami, obcować z naturą, a także cieszyć się błogim spokojem. Dolina Soczy – co warto wiedzieć i jak można się tam dostać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dolina Soczy – co warto o niej wiedzieć?

Z pewnością nie jest to najczęściej odwiedzane miejsce w Słowenii. Turyści tak naprawdę dopiero co poznają to magiczne miejsce. Znajduje się ona w zachodniej części kraju, całkiem niedaleko od granicy z Włochami. Jednak co sprawia, że do Doliny Soczy warto wybrać się na wakacje? Otóż w pierwszej kolejności warto wskazać na magiczne i imponujące krajobrazy, które ciężko znaleźć gdziekolwiek indziej. Dodatkowo Dolina Soczy obfituje także w wiele atrakcji. Cały świat z pewnością zdążył już usłyszeć o rzece Soca, która przybiera malowniczy, turkusowy kolor. Nie da się także pominąć Parku Narodowego Triglav, który jest w stanie doprowadzić turystów swoimi wąskimi ścieżkami aż do granicy z Włochami. Oczywiście to jeszcze nie koniec atrakcji, jakie czekają na turystów w Dolinie Soczy. Górne partie rzeki zapraszają bowiem miłośników sportów wodnych na rafting i spływy kajakowe. Z kolei wiele ścieżek zachęca zarówno do górskiego trekkingu, jak i do górskich przejażdżek rowerowych.

Dolina Soczy – jak można do niej dojechać?

Dolina Soczy – jak zostało to wspomniane – znajduje się w zachodniej części Słowenii, tuż przy granicy z Włochami. Niemniej jednak dotarcie do niej od strony włoskiej, a dokładniej z lotniska w Wenecji, byłoby dość uciążliwą podróżą. Najlepiej będzie więc zdecydować się na to, by zarezerwować bilety lotnicze do Lubljany. Stolica Słowenii dysponuje międzynarodowym portem lotniczym, a przewoźnicy tacy jak Wizzair i Ryanair realizują częste połączenia. Do Lubljany najprościej można dostać się z:

  • lotniska Warszawa Okęcie;
  • lotniska Kraków-Balice;
  • lotniska Katowice-Pyrzowice.

W momencie kiedy wylądujemy w Lubljanie, będziemy mieć do pokonania jeszcze około 120 kilometrów, zanim dotrzemy do Doliny Soczy. Można zdecydować się na podróż przy pomocy:

  • wypożyczonego z lotniska samochodu – jest to jedna z najlepszych możliwości dojechania do Doliny Soczy. Na lotnisku w Lubljanie bez problemu można wypożyczyć samochód. Wówczas całą podróż zajmie nam około 1,5 godziny. Poruszać się będziemy cały czas drogą A1, a tuż przy granicznej miejscowości Gorizia zjedziemy na dość wąską dróżkę oznaczoną jako droga 103. W ten sposób dojedziemy do Isonzo, które znajduje się w Dolinie Soczy.
  • komunikacji miejskiej – podróż komunikacją miejską, choć jest w zupełności możliwa, to jednak zajmie nam około 3,5 godziny. Z lotniska odjeżdża bowiem autobus PR do Normenj. Następnie na tym przystanku wystarczy przesiąść się w autobus oznaczony jako LP, którym dojedziemy do miejscowości Plave. Po przejściu około 850 metrów dotrzemy do Isonzo w Dolinie Soczy.

Jak zacząć wędrówkę po Dolinie Soczy?

Dolina Soczy ma niezmiernie pokaźne rozmiary i ma również wiele atrakcji do zaoferowania. Podróżni, którzy zdecydują się właśnie tam spędzić swoje wakacje, powinni sobie dokładnie rozplanować całe zwiedzanie. Szkoda bowiem pominąć ciekawy i urokliwy zakątek, który może nas zachwycić. Wobec tego jak i gdzie warto rozpocząć wędrówkę po Dolinie Soczy? Otóż można stwierdzić, że najlepszą bazą wypadową będzie Kranjska Gora. Najlepiej wybrać z niej drogę prowadzącą do Parku Narodowego Tiglav, która poprowadzi nas także przez Kanal ob Soci. Jednocześnie jeśli podróżni przybywają do Doliny Soczy od strony stolicy kraju, Lubljany, wówczas rekomendowane jest rozpoczęcie zwiedzania w Most ob Soci i poruszanie się cały czas wzdłuż turkusowej rzeki. Tak naprawdę możliwości na zwiedzanie tej doliny jest wiele. Warto jednak cały czas trzymać się szlaku wyznaczonego przez rzekę. To właśnie tam znajdują się najciekawsze miejsca i dobrze przygotowane dla podróżnych ścieżki.

Dolina Soczy – kiedy najlepiej ją odwiedzić?

Każdy z turystów z całą pewnością będzie liczył na to, że pogoda w Słowenii dopisuje i odwiedzając Dolinę Soczy, będzie można równocześnie korzystać z prażących promieni słońca. Czy rzeczywiście tak jest? Klimat Słowenii to klimat umiarkowany, można nawet powiedzieć, że jest on mocno zbliżony do tego, który znamy z naszego kraju. Niemniej jednak kiedy będzie najlepszy moment na to, by wybrać się do Doliny Soczy? W tym wypadku można powiedzieć, że Dolina Soczy zachwyci nasz w każdym sezonie. Co prawda jej zwiedzanie np. podczas mroźnej zimy – które jednak zdarzają się dość rzadko – może być nieco utrudnione, ale w dalszym ciągu możliwe.

Jednocześnie warto zauważyć, że każda pora roku w Dolinie Soczy zachwyca czymś wyjątkowym. Dolina zmienia się – zmienia swoje kolory i teksturę razem z porami roku, więc turyści mogą śmiało wybrać się do niej w absolutnie dowolnym momencie. Oczywiście z racji na dopisującą pogodę, najwięcej turystów decyduje się na odwiedzenie Doliny Soczy w sezonie letnim. Można powiedzieć, że szczególnie w okresie od czerwca do sierpnia pogoda w Dolinie Soczy wyjątkowo dopisuje. Podróżni mogą liczyć nawet na 30 stopni Celsjusza. Wówczas w rzece Socza można spokojnie zażywać orzeźwiających kąpieli i relaksować się nad jej brzegiem.

Dolina Soczy – miejsca, które warto odwiedzić!

Dolina Soczy to tak naprawdę rozległe tereny, które obfitują w niezwykle inspirujące i magiczne miejsca. Ich lista jest dość długa, a dodatkowo każdorazowo turysta może natknąć się na zupełnie coś innego i jeszcze bardziej niezwykłego. Wobec tego, które miejsca w Dolinie Soczy warto odwiedzić na samym początku?

Rezerwat Przyrody Zelenci

Jeśli interesują nas miejsca, w których możemy obcować z przyrodą, która żyje swoim rytmem, to Rezerwat Przyrody Zelenci będzie ku temu idealnym miejscem. Znajduje się na szczycie Parku Narodowego Tiglav i jest miejscem absolutnie magicznym. Dotrzeć do niego można najłatwiej z wioski Podkoren. Rezerwat ten zaprasza przede wszystkim swoim naturalnym mikrosystemem. Jest on także domem dla wielu zwierząt i różnorodnych gatunków roślin. Co najważniejsze, przez większą część rezerwatu prowadzi urokliwa, drewniana ścieżka. Na jej końcu na turystów czeka niewielkie jeziorko, a także widoki, które będą zapierać dech w piersiach.

Jezioro Jasna

Jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych i popularnych miejsc w całej Dolinie Soczy. Można tam nie tylko wypocząć, ale także zdecydować się na to, by popływać w turkusowych wodach jeziora lub po prostu wybrać się na romantyczny spacer wzdłuż jego brzegów. To, co wyróżnia Jezioro Jasna, to jego krystalicznie czysta woda. Dodatkowo na jednym z brzegów znajduje się niewielki pomnik koziorożca, który stał się symbolem i wizytówką całego jeziora. Jest to również obowiązkowe miejsce do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.

Dolina Soczy – Rosyjska Kaplica

Ten niesamowity zabytek Doliny Soczy znajduje się przy drodze do Vrsic. Rosyjska Kaplica to tak naprawdę bardzo kompaktowy, aczkolwiek uroczy kościółek. Zbudowany on został w całości z drewna w roku 1917. Co ciekawe, mimo swojej nazwy nie ma on z Rosją wiele wspólnego. Kościółek ten powstał jako symbol, który miał upamiętnić wszystkich tych pracowników, którzy ponieśli śmierć przy budowie dróg i autostrad w tamtym okresie. Malowniczy kościółek zlokalizowany jest w głębi lasu, co dodatkowo zwiększa jego atrakcyjność.

Przełęcz Vrsic

Vrsic to najwyższy szczyt górski, który znajduje się w Dolinie Soczy. Przełęcz łączy jednak Kranjska Góra z regionem Trenta. Po drodze można podziwiać wiele, urokliwych wiosek, a przede wszystkim można nasycić oczy nieziemskim krajobrazem.

Soca Gore

To jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Dolinie Soczy. Znajduje się ono blisko campingu Jelnic. To niewielka wioska z malowniczymi jeziorkami, kamiennymi mostkami i całą masą pięknych krajobrazów. Wycieczka tam z pewnością na długo zapadnie w pamięć każdemu z turystów.

Dolina Soczy – Miasto Bovec

Bovec to niewielkie miasteczko, które jednak znajduje się praktycznie w samym sercu Doliny Soczy. Tak naprawdę, zyskało sobie ono popularność ze względu na organizowane raftingi i spływy kajakowe. Wszystko odbywa się na krystalicznej rzece Soca, która obfituje miejscami bogatymi w magiczne wodospady. Jeśli więc podróżni chcą zakosztować nieco więcej adrenaliny, to spływ kajakowy po rzece Socza będzie idealnym rozwiązaniem.

Wodospad Virje

Wspomniane już zostało, że w Dolinie Soczy można napotkać malownicze wodospady. Jednym z nich z całą pewnością jest wodospad Virje. To, co go wyróżnia, to przede wszystkim bajkowa sceneria, która zachęca do wypoczynku i po prostu relaksowania się na łonie niesamowitej przyrody.

Wodospad Boka

To kolejny wodospad, którego nie można pominąć, będąc w Dolinie Soczy. Ma on wysokość aż 144 metrów i zlokalizowany jest niedaleko miasteczka Bovac. Znajduje się w jego okolicy wiele punktów widokowych, których z pewnością nie można pominąć.

Kobarid

To jedno z tych miejsc w Dolinie Soczy, które z całą pewnością skradnie serce każdemu turyście. W tej niewielkiej miejscowości znajduje się słynny wodospad Kozjak, a także wiele ciekawych obiektów kulturalno-architektonicznych. Turyści mogą się chociażby udać na zwiedzanie Muzeum Kobarid, Muzeum Sera czy historycznego punktu, którym jest most Napoleona Bonaparte. Miasteczko to jest idealne na piesze wędrówki i wycieczki rowerowe.

Kościół Javorca

To z pewnością jedna z bardziej imponujących budowli sakralnych. Kościół ten znajduje się bowiem na wzgórzu, do którego prowadzą kamienne schody. Dostanie się do niego może być dla podróżnych świetnym treningiem kondycyjnym. Niemniej jednak kościółek ten z pewnością jest tego wart. Jest to zabytek pochodzący jeszcze z okresu pierwszej wojny światowej.

Kanal ob Soci

To jedno z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych miasteczek w całej Dolinie Soczy. Zlokalizowane jest ono nad rzeką Soca i przepełnione jest kolorowymi domkami i kamiennymi mostkami. Znajduje się tam także wiele barów i restauracji, które umożliwiają zjedzenie lunchu do magicznych widoków. Znaleźć tam można także drzewa figowe i cyprysowe, a także rajskie ogrody. Z pewnością do tego miasteczka trzeba się udać, jeśli będziemy zwiedzać Dolinę Soczy.

Jak widać, Dolina Soczy jest niezwykle atrakcyjna pod względem turystycznym. Znajduje się tam nie tylko wiele zabytków, a także imponujących miejsc pod względem przyrodniczym. Z pewnością nie pożałujemy ani jednego dnia spędzonego w tej inspirującej Dolinie.

Najlepsze hotele butikowe w Dolinie Soczy – gdzie spać w luksusowych warunkach?

Dolina Soczy tak naprawdę nie jest znana ze swoich luksusowych hoteli. Tak naprawdę o wiele częściej turyści decydują się np. na wypoczynek na kempingu czy w niewielkich pensjonatach. Są one bowiem o wiele tańsze, a także oferują niczym nieograniczoną swobodę i możliwość bytowania z naturą. Warto jednak zauważyć, że istnieją i tacy podróżni, którzy jednak będą poszukiwać nieco wyższego standardu. Okazuje się, że Dolina Soczy ich nie zawiedzie pod żadnym pozorem. Wobec tego jakie są najlepsze hotele butikowe w Dolinie Soczy?

Apartments Masera

Jest to prywatny obiekt noclegowy, który został oceniony czterema gwiazdkami. Znajduje się on w malowniczej miejscowości Kobarid. Każdy z apartamentów jest wyposażony w klimatyzację, a także telewizor i standardowe umeblowanie. Obiekt ten jest otoczony malowniczym ogrodem, a każdy z pokojów dysponuje balkonem. Na zewnątrz zostało zaaranżowane miejsce na grilla, a także i na wypoczynek. Na terenie całego obiektu noclegowego goście mogą korzystać z darmowego Wi-Fi. Do centrum Kobarid jest jedynie 350 metrów, a obiekt ten dysponuje prywatnym parkingiem, dla zmotoryzowanych gości.

Nebesa Chalets

To również obiekt noclegowy w miejscowości Kobarid. Jest to kolejny hotel czterogwiazdkowy, który z całą pewnością spełni nawet największe i najbardziej nietuzinkowe wymagania gości. Znajduje się on bowiem na górze Kus, z której roztacza się malownicza panorama na rzekę Soci i na jej całą dolinę. Dodatkowo w obiekcie goście mogą korzystać z pokaźnego ogrodu, a także cieszyć się tarasem wypoczynkowym. Jednak to jeszcze nie koniec atrakcji, jakie przygotował dla gości hotel Nebesa Chalets. Okazuje się, że został on także wyposażony w łaźnie fińskie, czyli sauny, a także niewielkie jacuzzi oraz basen. Goście z pewnością nie pożałują wypoczynku w tym luksusowym obiekcie noclegowym na szczycie góry Kus.

Apartments Hlapi with SPA

Ten obiekt noclegowy będzie idealny dla wszystkich tych podróżnych, którzy poszukują wyjątkowego komfortu oraz relaksu. Znaleźć tam można przede wszystkim cały pakiet SPA, w którym można dowolnie się relaksować i wypoczywać. Dodatkowo każdy z pokoi jest klimatyzowany i wyposażony w telewizor z płaskim ekranem. Przed obiektem znajduje się malowniczy ogród wypoczynkowy oraz prywatny parking dla gości, którzy przyjeżdżają w te strony własnym samochodem. Nie można pominąć tego, że w obiekcie działa także restauracja, która serwuje gościom słoweńskie potrawy, które zostały w całości przygotowane ze składników ekologicznych, pochodzących z gospodarstwa. Gdzie znajduje się ten obiekt noclegowy? Otóż można go znaleźć również w miejscowości Kobarid. Co więcej, hotel ulokowany jest praktycznie w samym centrum tego urokliwego miasteczka. Warto również dodać, że obiekt może pochwalić się oceną na poziomie czterech gwiazdek. Takiego wypoczynku nie da się zapomnieć.

Wycieczki po dolina-soca

Poprzedni

20 powodów, dla których warto pojechać na wakacje do Chorwacji

Cavtat w Chorwacji, czyli prawdziwa perła Adriatyku, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz