Dalmacja pogoda w maju. Czy warto w maju jechać do Chorwacji?

, , , , Tagi , ,

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pogoda w Dalmacji – temperatura w maju na wyspie Hvar

Średnia temperatura w dzień na wyspie Hvar wynosi około 23°C, a w nocy około 16°C. Z tego powodu miesiąc ten jest uznawany za początek okresu wakacyjnego na wyspie, idealnego na zwiedzanie wyspy i korzystanie z jej uroków. Temperatura wody w maju wynosi średnio 17°C, zachęcając do odwiedzin wyspy coraz większą liczbę miłośników sportów wodnych i plażowiczów.

Niemniej jednak należy pamiętać, że maj jest również okresem, w którym można spodziewać się opadów deszczu. W ciągu miesiąca może wystąpić nawet czternaście dni deszczowych. Co się tyczy wilgotności powietrza, wynosi ona około sześćdziesiąt procent w maju. Mimo to wyspa Hvar w maju wydaje się być atrakcyjną opcją wypoczynkową ze względu na urokliwe krajobrazy i coraz cieplejszą temperaturę.

Pogoda i temperatura w maju na wyspie Brač

Podobnie jak na wyspie Hvar, temperatura powietrza w dzień wynosi średnio dwadzieścia trzy stopnie Celsjusza, a w nocy około szesnastu stopni. Również temperatura wody w maju wynosi średnio około 17°C. Dzięki temu maj, podobnie jak na Hvar, jest pierwszym miesiącem wczasowym na omawianej wyspie.

Wyspa Brač, w przeciwieństwie do Hvaru, której południowy brzeg jest w dużej mierze skalisty i stromy, oferuje dostęp do wielu pięknych plaż, które przyciągają wielu turystów. Najbardziej znaną plażą na wyspie Brač jest Zlatni Rat, która słynie z unikalnego kształtu i krystalicznie czystej wody. Oprócz Zlatni Rat, w okolicy zatoki Lovrečina na północy wyspy znajdują się również urokliwe plaże, które warto odwiedzić.

Pogoda w Dalmacji – temperatura w maju na wyspie Vis

Średnia temperatura na wyspie Vis w maju wynosi około 21°C, a temperatura wody w tym miesiącu średnio około 17°C. Należy jednak pamiętać, że w nocy temperatura może spaść nawet do 14°C, dlatego przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w cieplejszą odzież na wieczory. Wilgotność powietrza na wyspie Vis w maju wynosi z kolei około siedemdziesiąt procent. Z kolei dni z opadami deszczu można się spodziewać tutaj około dziesięciu.

Wyspa Vis jest popularnym celem turystycznym ze względu na swoją bogatą florę i faunę. Można tutaj podziwiać popularne w regionie śródziemnomorskim dęby czterolistne i sosny alpejskie, a także różne gatunki morskich stworzeń, takie jak mureny, żabnice, kraby, delfiny, ośmiornice czy kałamarnice. Wyspa słynie również z bogatej historii antycznej. Do dzisiaj zachowały się tam takie zabytki jak ruiny rzymskich łaźni w mieście Vis.

Pogoda i temperatura w maju w Dubrowniku

Przenosimy się teraz na południe, do jednego z najpopularniejszych miast w Chorwacji – Dubrownika. W maju średnia temperatura wynosi tutaj około 21.5°C w ciągu dnia, natomiast w nocy spada do około 15.3°C. Opady występują średnio przez około 9 i pół dnia, a suma opadów w ciągu miesiąca wynosi około 70.1 mm. Średnia temperatura morza w maju w Dubrowniku wynosi z kolei około 18.7°C, co sprawia, że woda jest jeszcze dość chłodna.

Dubrownik to miasto z licznymi zabytkami, takimi jak pałac Sponza, fort Lovrijenac, studnie Onofria, czy wiele zabytkowych kościołów i klasztorów. Jest to miejsce, które warto odwiedzić ze względu na swoje bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne. Dodatkowo, Dubrownik jest bardzo dobrze skomunikowany, a w okolicy miasta znajduje się międzynarodowy port lotniczy, co ułatwia dotarcie do tej popularnej miejscowości. W maju można tutaj zatem cieszyć się pięknymi widokami i klimatem, a także odkrywać niezwykłe zabytki i atrakcje.

Pogoda w Dalmacji – temperatura w maju na Riwierze Makarskiej

W maju na Riwierze Makarskiej średnia temperatura w dzień wynosi 19°C, co czyni tę okolicę idealną na wczasy dla osób lubiących ciepłą pogodę. Nocą temperatura może spaść jednak aż do 11°C, warto więc mieć ze sobą cieplejsze ubrania. Co się tyczy opadów, w maju można spodziewać się dwunastu dni deszczowych na Riwierze Makarskiej.  Średnia temperatura wody w maju wynosi z kolei 17°C.

Swoją ciepłą temperaturę Riwiera Makarska zawdzięcza masywowi górskiemu Biokovo, który chroni region przed chłodnymi wiatrami, czyniąc region całkowicie otwarty na morze. Miasto posiada również rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, dzięki czemu można łatwo znaleźć odpowiednie zakwaterowanie oraz skorzystać z różnorodnych atrakcji turystycznych.

Wycieczki po dubrownik

Poprzedni

Sukošan, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, kompletny przewodnik

Hotele w Sarandzie – lista TOP rekomendowanych noclegów

Następny

Dodaj komentarz