Bałkany od zawsze stanowiły niezwykle atrakcyjny cel podróży turystów z naszego kraju. Wynikało to z pewnością z dość przystępnych cen, a także z gościnności mieszkańców południa Europy. Niemniej jednak od kilku sezonów wyraźnie można zauważyć wzrost zainteresowania podróżami do Czarnogóry. Ten niewielki kraj ma co prawda niezwykle burzliwą historię, jednak dla turystów stał się prawdziwą perełką. Czarnogóra może pochwalić się bowiem niezwykle atrakcyjną naturą i ciekawymi miejscami, które z pewnością warto zwiedzić. Co więcej, stolica tego kraju stała się jedną z głównych ofert wielu biur podróży. Jednocześnie coraz większe grono turystów decyduje się na to, by zorganizować sobie tam wczasy na własną rękę, co może okazać się o wiele bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Jednak jak takie wczasy można zaplanować?
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Czarnogóra na własną rękę – która opcja podróżowania wydaje się najlepsza?
Planowanie wczasów w Czarnogórze warto rozpocząć przede wszystkim od zdecydowania się na jedną z możliwości dojazdu do tego kraju. Turyści powinni rozważyć, czy wolą dostać się na południe Europy przy pomocy samochodu, autobusu czy być może samolotu? Możliwości te – jeśli chodzi o względy ekonomiczne – kształtują się na dość podobnym poziomie. Wobec tego, którą opcję wybrać?
Loty do Czarnogóry – czy warto się na nie zdecydować?
Podróż samolotem to bez wątpienia rozwiązanie, które wybierane jest przez jak największą ilość turystów. Bez wątpienia ma ono nieskończenie wiele zalet. Przede wszystkim, dzięki samolotom możemy dostać się do Czarnogóry w około 2 godziny. Dodatkowo podróż upłynie nam w komfortowych warunkach. Warto zauważyć, że w Czarnogórze tak naprawdę działa jedno, międzynarodowe lotnisko, które zlokalizowane jest w stolicy kraju – Podgoricy. Loty na tej trasie realizują tani przewoźnicy jak np. Ryanair czy WizzAir. Niemniej jednak są one realizowane jedynie z następujących lotnisk:
- Warszawa- Okęcie;
- Kraków- Balice;
- Katowice- Pyrzowice.
Zaletą tych lotów jest jednak to, że są one w niezwykle przystępnych cenach. Często już za 500-600 złotych można znaleźć przeloty w obie strony. Warto jednak zauważyć, że chcąc zwiedzić najpiękniejsze miejsca w Czarnogórze, trzeba będzie zdecydować się na wypożyczenie auta lub zaznajomić z rozkładem jazdy komunikacji miejskiej.
Podróż do Czarnogóry autobusem – czy się ona opłaca?

Kolejną możliwością dostania się do Czarnogóry jest podróż autobusem. Obecnie w naszym kraju realizacji kursów na tej trasie podejmuje się jedynie Flixbus. Jakie są zalety tego rozwiązania? Otóż przede wszystkim to, że Flixbusy odjeżdżają z wielu – mniejszych i większych – miast w Polsce, a co za tym idzie, nie ma konieczności poszukiwania transportu na dane lotnisko. Dodatkowo Flixbus kursuje nie tylko do Podgoricy, ale także do innych miejscowości w Czarnogórze. Z pewnością największą wadą tego rozwiązania jest czas. Podróż taka może trwać nawet 12 godzin, a także zawierać w sobie ewentualne przesiadki. Pod względem cenowym jednak może ona wyjść nieco korzystniej. Wybierając podróż do Czarnogóry przy pomocy Flixbusa, również trzeba będzie się liczyć z koniecznością wynajęcia auta na miejscu lub z zapoznaniem się z komunikacją miejską.
Dojazd do Czarnogóry własnym samochodem – czy warto się na to rozwiązanie zdecydować?
Ostatnim możliwym rozwiązaniem jest podróż do Czarnogóry własnym samochodem. Z pewnością będzie to wymagało nieco więcej czasu i przede wszystkim energii ze strony kierowcy, jednak rozwiązanie to wydaje się dość korzystne. Posiadając bowiem na miejscu własny samochód, gwarantujemy sobie jednocześnie mobilność i brak ograniczeń. Droga do Czarnogóry – z uwzględnieniem odpoczynków na trasie – może nam zająć całą dobę. Oczywiście trzeba będzie się liczyć z wydatkiem na paliwo oraz na ewentualne opłaty drogowe. Mimo wszystko nie jesteśmy ograniczeni pod względem bagażu, a także nie musimy martwić się o wynajmowanie auta lub sprawdzanie rozkładu jazdy komunikacji miejskiej.
Czarnogóra na własną rękę – jak zaplanować zwiedzanie?
Czarnogóra wbrew pozorom nie jest krajem o pokaźnych rozmiarach, a co za tym idzie, planowanie zwiedzania będzie dość proste. By maksymalnie wykorzystać spędzony tam czas, warto zdecydować się na wycieczkę objazdową, a także spędzić najwięcej czasu w samej stolicy. To właśnie w Podgoricy skupia się główna baza noclegowa i gastronomiczna. Można więc przyjąć, że stolica Czarnogóry będzie świetną bazą wypadową na zwiedzanie innych, inspirujących miejsc. Które z nich warto więc uwzględnić podczas wczasów w Czarnogórze?
Podgorica
Wspomniana już stolica wyspy i nasza baza wypadowa. Stolica Czarnogóry to tak naprawdę młode miasto, które niestety zostało przykro doświadczone przez wojny wewnętrzne. Niemniej jednak ma ona do zaoferowania kilka zabytków oraz muzeów. Warto także wiedzieć, że w Podgoricy kwitnie nocne życie i można się tam naprawdę dobrze bawić.
Zatoka Kotorska

To jedno z najpiękniejszych miejsc w całym kraju. Zatoka Kotorska jest opisywana we wszystkich przewodnikach turystycznych i jest także obecna na praktycznie każdej pocztówce z Czarnogóry. Została ona również wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest określana mianem „śródziemnomorskiego fiordu”. Zatoka ta powstała na skutek zalania doliny rzecznej. O jej wyjątkowości świadczy chociażby to, że spoglądając na tę zatokę z lotu ptaka, można odnieść wrażenie, że jej kształt przypomina usta. Na jej wodach ulokowanych jest aż 9 małych wysepek, a na jej wybrzeżu znajduje się kilka, niezwykle ważnych miast. Do najbardziej interesujących i wartych odwiedzenia można zaliczyć Kotor oraz Perast.
Park Narodowy Lovcen
To również jedna z piękniejszych i ważniejszych atrakcji Czarnogóry. Znajduje się on dość blisko Zatoki Kotorskiej, więc podróżni nie będą mieli problemu z dojazdem. Park ten znajduje się na wzgórzach, więc gwarantuje on turystom prawdziwie niezapomniane widoki. Niemniej jednak jego największą atrakcję jest możliwość zwiedzenia Mauzoleum Piotra III Petrovica-Niegosza. Jest to jedna z najważniejszych pod względem historycznym postaci w Czarnogórze. Biskup był prekursorem organizacji kraju zgodnie ze współczesnymi normami. Warto więc ten park i samo mauzoleum odwiedzić.
Park Narodowy Durmitor

Czarnogóra jest wyjątkowa również ze względu na swoje majestatyczne góry. Park Narodowy Durmitor jest tego najlepszym dowodem. Na jego terenie znajduje się najwyższy szczyt kraju – Bobotow Kuk, a także wiele ścieżek trekkingowych i tras narciarskich. Najważniejszym elementem stają się jednak punkty widokowe, które pozwalają na podziwianie panoramy kraju. Park ten jest najchętniej odwiedzany przez turystów zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym.
Czarne Jezioro
Jezioro to znaleźć można na terenie Parku Narodowego Durmitor. Jest to jedno z najgłębszych i najpopularniejszych jezior w kraju. Tak naprawdę składa się ono z dwóch, połączonych ze sobą jezior. Ze względu na niewyobrażalną głębię, wody przyjmują w tym miejscu niezwykle ciemny, praktycznie czarny kolor. Jest to świetne miejsce na romantyczne spacery i na wypoczynek.
Kanion rzeki Tara
To jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w całej Czarnogórze. Kanion ten również figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest to jednocześnie najdłuższy kanion w Europie. Rozciąga się on na długości 150 kilometrów, a miejscami jego głębokość sięga nawet 1300 metrów.
Wybrzeże Czarnogóry
Nie da się spędzić wakacji w Czarnogórze bez odwiedzenia jej malowniczego wybrzeża. Warto więc poświęcić czas na odwiedzenie takich miast jak np. Budva, Petrovac, Bar czy Ulcinj. Są to najpopularniejsze kurorty, z czego najbardziej znanym jest miasto Budva. Jest to najbardziej rozrywkowe i jednocześnie dość drogie miasto, które stało się wśród turystów niezwykle popularne. Nie ma w nim zbyt wielu atrakcji, jednak z pewnością gwarantuje ono świetną zabawę.
Komunikacja miejska czy samochód – jak lepiej poruszać się po Czarnogórze?
Turyści, którzy nie dojechali do Montenegro własnym samochodem, muszą wybrać środek komunikacji, który zapewni im mobilność i możliwości zwiedzania innych miejsc kraju. Do wyboru jest zarówno komunikacja miejska, jak i wypożyczenie samochodu. Na co warto się zdecydować?
Otóż – powiedzmy sobie szczerze – komunikacja miejska Czarnogóry nie jest najlepiej rozwinięta i najbardziej punktualna. Co więcej, miejskie autobusy często kursują jedynie w obrębie najpopularniejszych miast i podróżowanie przy ich pomocy znacznie ograniczy nasze możliwości. Wobec tego o wiele lepiej będzie się zdecydować na wypożyczenie auta. Najwięcej wypożyczalni funkcjonuje oczywiście w Podgoricy i oferuje dość konkurencyjne ceny. Paliwo w Czarnogórze również nie należy do najdroższych. Warto więc postawić na to rozwiązanie i zapewnić sobie niekwestionowaną wygodę oraz możliwości.
Ceny hoteli w Czarnogórze – ile trzeba będzie wydać na nocleg?

Podróżując po Czarnogórze, warto również zapoznać się z bazą noclegową kraju. Standardowo najlepiej jest ona rozwinięta w Podgoricy i to właśnie tam podróżni powinni szukać swoich noclegów. Choć zwykle wydaje się, że nocowanie w stolicy będzie się wiązało ze znacznie wyższymi kosztami, to jednak w przypadku Montenegro jest całkowicie inaczej. W samej stolicy można znaleźć noclegi w całkiem dobrym standardzie już od 90 złotych za noc dla jednej osoby. Jeśli jednak zdecydujemy się spać na obrzeżach miasta, w pensjonatach lub innych motelach, wówczas możemy wydać około 50 złotych za noc dla jednej osoby. Najdroższe noclegi znajdują się w słynnym kurorcie, jakim jest Budva. Tam za noc dla jednej osoby dorosłej ceny rozpoczynają się nawet od 140 złotych.
Ceny żywności w Czarnogórze – czy można gotować taniej niż w Polsce?
Z pewnością podczas swojej podróży po Czarnogórze turyści zdecydują się na samodzielne przygotowanie posiłku. Warto więc wiedzieć, że walutą obowiązującą w tym kraju jest euro. Co więcej, warto mieć przy sobie gotówkę, gdyż płatności kartą w małych sklepikach nie zawsze są możliwe. Wobec tego jak przedstawiają się ceny żywności w Montenegro? Oto ceny podstawowych produktów żywnościowych:
- woda mineralna to koszt około 0,40 euro;
- litr soku to około 1 euro;
- litr mleka to 0,80 euro;
- chleb to około 0,50 euro;
- ser to koszt 5 euro za kilogram;
- kawa to 1,5 euro za 250 gramów.
Oczywiście ceny te będą się różnić w zależności od tego, czy zdecydujemy się zrobić zakupy w niewielkim, lokalnym sklepie czy być może w wielkopowierzchniowym markecie. Niemniej jednak jak widać, ceny są niższe lub porównywane do tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni w naszym kraju.
Ceny w czarnogórskich restauracjach – ile zapłacimy za dobry obiad?
Nie można zaliczyć wakacji w Czarnogórze do kompletnych, jeśli nie zdecydujemy się na spróbowanie lokalnej kuchni oraz lokalnych przysmaków. Restauracji w Montenegro z pewnością nie brakuje, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że kraj ten obecnie nastawiony jest na turystykę. Wobec tego ile będziemy musieli zapłacić za dobry obiad w Czarnogórze, a ile za kawę? Otóż:
- cena dwudaniowego obiadu, który zwykle serwowany jest z napojem i zestawem surówek to około 9-10 euro;
- cena kawy to z kolei od 1 do 4 euro w zależności od rodzaju;
- cena za gałkę lodów to jedynie 0,20 euro;
- cena za obiad typu fast-food to z kolei około 5-7 euro;
- cena za frytki to około 1-3 euro.
Jak więc widać, ceny jedzenia w restauracji w Czarnogórze nie należą do najwyższych. Oczywiście w tym momencie warto dokonać pewnego rozróżnienia. Jedzenie w stolicy będzie o wiele tańsze niż np. zdecydowanie się na odwiedzenie restauracji w Budvie. Niemniej jednak bardzo łatwo można zauważyć, że ceny w czarnogórskich restauracjach są o wiele niższe niż w niektórych lokalach gastronomicznych w naszym kraju. Wszystko to sprawia, że wakacje na własną rękę w Czarnogórze, mogą być dla nas o wiele korzystniejsze pod względem ekonomicznym niż zdecydowanie się na takie same wczasy jednak z biurem podróży. Dodatkowo możemy sprawdzić własne zdolności organizacyjne i umiejętności planowania. Wakacje na własną rękę w Czarnogórze z pewnością będą świetnym doświadczeniem.