Czarnogóra atrakcje – TOP 12 miejsc, które warto zobaczyć

, Tagi , , , , ,

Czarnogóra – Montenegro posiada wiele atrakcji i malowniczych miejsc. Jest to jeden z najmniejszych krajów na Bałkanach. Montenegro jest wątpienia jednym z najpiękniejszych krajów w regionie. W artykule „Czarnogóra atrakcje” znajdziesz listę TOP 12 atrakcji i miejsc, które warto zobaczyć.

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czarnogóra atrakcje – TOP 12 najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć

Kotor

Większość turystów przylatuje do Dubrownika – leżącego w pobliskiej Chorwacji i jedzie dalej około 90 minut do Kotoru. Wielu podróżnych odwiedza również Kotor podczas rejsu wycieczkowego statkiem, który zawija do tutejszego portu. Bez względu na to, w jaki sposób się tam dostaniesz, z pewnością zachwyci się urok pięknej Zatoki Kotorskiej.


Zatoka Kotorska (Boka Kotorska) jest jedną z najbardziej imponujących zatok na świecie. Ta, przypominająca fiord zatoka jest otoczona wysokimi górami i malowniczymi średniowiecznymi miastami z czerwonymi dachami. Na południowo-wschodnim krańcu zatoki znajduje się stare miasto w Kotorze, pochodzące z IX wieku, które jest pełne zabytków. Warto wybrać się tu na powolne wędrówki po kamiennych alejkach i wąskich bocznych uliczkach, napić się kawy w jednej z wielu kawiarni na świeżym powietrzu i obserwować przyjazne koty. Do najcenniejszych zabytków należy XII-wieczna katedra Świętego Tryfona, która znana jest z rzeźbionego kamiennego ołtarza. Jeśli masz dobrą kondycję, możesz wspiąć się po ponad 1300 schodach na górę do twierdzy Świętego Jana, którą zbudowano w IX wieku. Stąd roztacza się najlepszy widok na mury, stare miasto i Zatokę Kotorską.

Polecany artykuł: Kotor co warto zobaczyć?

Park Narodowy Biogradska Gora

Park Narodowy Biogradska Gora, położony jest pomiędzy rzekami Tara i Lim w środkowej Czarnogórze. W parku znajdziesz malowniczo położone jeziora, strumienie, bujne zielone łąki i jeden z niewielu zachowanych pierwotnych lasów w Europie.

Chociaż jest to jeden z najmniejszych parków narodowych Czarnogóry, Biogradska Gora oferuje największą różnorodność, jeśli chodzi o florę i faunę, w tym ponad 500-letnie drzewa. Większość odwiedzających udaje się nad jezioro Biogradskie – duże jezioro lodowcowe położone w samym sercu parku. Bliska odległość pobliskiego miasta Kolašin sprawia, że jest to popularna baza wypadowa na wycieczki po parku.

Ulcinj

Niedaleko granicy z Albanią, na południowym wybrzeżu Czarnogóry znajduje się miejscowość Ulcinj. Tutejszy starożytny port morski był niegdyś niesławną stolicą piratów na Adriatyku. Minarety wznoszące się z meczetów w tym w dużej mierze muzułmańskim mieście dodają Ulcinj wyjątkowego uroku. Natomiast spacer wzdłuż nadmorskiej promenady to tylko jedno z doświadczeń, które sprawiają, że wizyta w Ulcinj jest tak niezapomniana.

Obszar ten jest również znany ze swoich plaż. Na południe od miejscowości znajduje się Velika Plaza (co tłumaczy się jako „Duża Plaża”). Ta około 12-kilometrowa plaża jest najdłuższą plażą w Czarnogórze. Jest to plaża idealna na wypoczynek dla rodzin z małymi dziećmi. Jeśli jesteś osobą, która woli piaszczystą plażę od tradycyjnych kamienistych plaż, które można znaleźć w Chorwacji i Budvie, pokochasz Velika Plaza za miękki oraz drobny piasek.

Sveti Stefan

Niesamowicie malowniczy Sveti Stefan to wyjątkowe miejsce na Riwierze Budva. Znajduje się na skalistej wyspie pełnej domów z terakotowymi dachami. Wąski przesmyk łączy ją ze stałym lądem. Od XV wieku Sveti Stefan był siedzibą zwykłej społeczności rybackiej. W latach 50-tych ubiegłego wieku stali mieszkańcy zostali eksmitowani, a Sveti Stefan przekształcono w luksusowy resort. Na wyspie gościli między innymi: Sophia Loren, Marilyn Monroe i Kirk Douglas. Po rozpadzie Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii miejsce to straciło na swoim znaczeniu.

W 2010 roku Sveti Stefan znów stał się słynny dzięki luksusowemu resortowi otworzonemu na wyspie. Wyspę najlepiej podziwiać z punktu widokowego przy drodze. Warto wiedzieć, że nie możesz wejść na wyspę, chyba że zatrzymasz się tam jako gość hotelowy. Na szczęście zarówno odwiedzający, jak i goście mogą cieszyć się dwiema kamienistymi plażami po obu stronach przesmyku.

Klasztor Ostrog

Położony wysoko, na dużej skale Ostroška Greda, klasztor Ostrog jest najbardziej niezwykłym budynkiem w kraju i głównym celem pielgrzymek chrześcijan. Cały klasztor znajduje się w górskim klifie, z którego widoczna jest tylko bielona fasada.


Klasztor Ostrog zbudowano w XVII wieku. Początkowo pełnił on funkcję schronienia przed Osmanami. Wewnątrz znajduje się krypta ze szczątkami założyciela – Sveti Vasilje, który został świętym po jego śmierci w 1671 roku. Klasztor posiada dwa wewnętrzne kościoły jaskiniowe ozdobione pięknymi freskami, które namalowano bezpośrednio na ścianach skalnych.

Park Narodowy Durmitor

Gęsto zalesiony Park Narodowy Durmitor jest rajem dla miłośników przyrody i entuzjastów outdooru. Położony w Alpach Dynarskich park obejmuje wysokie szczyty masywu Durmitor, 18 jezior polodowcowych i rzekę Tarę, w której znajduje się drugi najgłębszy wąwóz na świecie.

W zimie park ten oferuje wiele stoków narciarskich, natomiast latem wiele pieszych szlaków. Park Narodowy Durmitor jest domem dla 163 gatunków ptaków oraz ssaków od dzików po niedźwiedzie brunatne. Co ciekawe, w parku tym żyje najwięcej odmian motyli w Europie.

Herceg Novi

Miejscowość Herceg Novi powstała pod koniec XIV wieku i tutejszy port przez lata był jednym z ważniejszych w okolicy. Dziś można tu znaleźć pozostałości z tamtych czasów z budynkami w stylu rzymskim, bizantyjskim, barokowym oraz orientalnym. Pobliskie Igalo jest znanym uzdrowiskiem, słynącym z leczniczego błota.

Warto się tu zatrzymać jeśli podróżujesz na południe Czarnogóry, w drodze do Dubrownika (Chorwacja) lub Trebinje (Bośnia i Hercegowina).

Jaskinia Lipa

Jedna z największych jaskiń w Czarnogórze, jaskinia Lipa, znajduje się zaledwie kilka kilometrów od miejscowości Cetinje. Co ciekawe, jaskinię odkrył przez przypadek pies, który wpadł do niej przez dziurę, ale udało mu się bezpiecznie uciec przez inny otwór.
Obecnie ta krasowa jaskinia jest również jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Czarnogóry. Wizyta rozpoczyna się od przejażdżki miniaturowym pociągiem przez okolicę porośniętą drzewami granatów i dzikich figowców, aż do wejścia do jaskini. Następnie podczas wycieczki z przewodnikiem zobaczysz niektóre z 3,5 km korytarzy i wielkich sal wyrzeźbionych przez tysiące lat skraplającej wody.

Jezioro Szkoderskie

Jezioro Szkoderskie leżące na granicy z Albanią jest największym naturalnym jeziorem w Europie Południowej. Jest to doskonałe miejsce do podziwiania natury, ponieważ żyje tu wiele gatunków ptaków wędrownych i innych dzikich zwierząt. Warto wybrać się na wycieczkę łodzią po jeziorze oraz zwiedzić okoliczne miejscowości. Wiele z nich pochodzi z XIII wieku i zostało wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nie przegap również punktu widokowego Pavlova Strana. Z tego miejsca zobaczysz malownicze zakole rzeki Rijeka Cronjevica, która przepływa wokół małej, okrągłej góry w drodze do jeziora. Bujna zieleń otaczających drzew i wzgórz zestawiona z błękitem rzeki jest oszałamiająca. Punkt widokowy znajduje się około 30 minut jazdy samochodem drogą M2.3 od Cetynii. Dojedziesz do niego bardzo wąską jednopasmową drogą z wieloma wąskimi zakrętami, więc jedź ostrożnie.

Cetynia

Warto wiedzieć, że XV-wieczne miasto Cetynia – Cetinje było niegdyś stolicą Czarnogóry (przed I wojną światową, kiedy Czarnogóra była jeszcze niepodległym krajem). W tym czasie położenie w dolinie, na skraju ówczesnego Imperium Osmańskiego sprawiło, że było to doskonałe miejsce do prowadzenia dyplomacji.

Obecnie ambasady przekształcono w muzea, budynki rządowe i uczelnie. Tutejszy klasztor prawosławny z 1704 r. posiada kolekcję wczesnochrześcijańskich relikwii.

Park Narodowy Lovćen

Pasmo górskie Lovćen leżące w Górach Dynarskich jest jednym z najpopularniejszych na Bałkanach. Najwyższym szczytem pasma jest szczyt Štirovnik – 1749 m n.p.m.. W Parku Narodowym Lovćen, oprócz malowniczych szlaków górskich na uwagę zasługują Jezerski Vrh i Mauzoleum Niegosza.

Most Đurđevića nad kanionem rzeki Tara

Kanion Tary to kolejna atrakcja Czarnogóry i jeden z niesamowitych cudów natury Czarnogóry. Po Wielkim Kanionie jest to najgłębszy kanion na świecie i podobnie jak Wielki Kanion, można go zwiedzać podczas wycieczki łodzią. Doskonały widok na kanion oferuje most Ðurdevica na rzece Tara. Betonowy most łukowy odbudowano po II wojnie światowej, kiedy to został wysadzony w powietrze podczas skutecznej próby powstrzymania włoskiej inwazji.

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele na Bałkanach

Wycieczki po czarnogora

Poprzedni

Boże Narodzenie w Chorwacji – przygotowanie do Świąt i tradycje

Bułgaria atrakcje – TOP 15  najciekawszych miejsc

Następny

Dodaj komentarz