Crikvenica, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Tagi , , , , , , ,

Chorwacja od pewnego czasu jest jednym z najmodniejszych kierunków turystycznych. I nie powinno to dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę atrakcje, które ma do zaoferowania to państwo. To nie tylko klimat, który znacząco odbiega od tego, który znamy z Polski, ale także piękne okoliczności przyrody, odmienna kultura, a więc również sposób życia. Nie wszystkie miejsca dostają jednak tyle uwagi na ile zasługują. Do tej kategorii można zaliczyć Crikvenicę. Jest to jedno z najbardziej urokliwych miasteczek w całej Chorwacji. W ramach tego artykułu opiszemy, jak sprawić, by wakacje w tym miejscu stały się wyjątkowe.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Crikvenica?

Crikvenica jest nadmorskim chorwackim miasteczkiem nad Morzem Adriatyckim. Najkrótsza droga z Zagrzebia do omawianej miejscowości wynosi prawie 170 km. Znacznie bliżej na zachód znajduje się wyspa Cres. Położenie nad malowniczym wybrzeżem jest jednym z najważniejszych aspektów w kontekście Crikvenicy. Miasto znajduje się zaledwie 925 km od Krakowa (gdy weźmiemy pod uwagę najkrótszą drogę), lub mniej niż 1200 km, gdy trasę rozpoczniemy w Warszawie. W dodatku droga może prowadzić przez tak ciekawe miasta jak Wiedeń, Zagrzeb, Brno czy Graz. Wszystkie one zlokalizowane są w ramach najpopularniejszej trasy. Pozwala to udoskonalić wyjazd wakacyjny.

Co sprawia, że Crikvenica jest wyjątkowym miejscem pod względem turystycznym

Crikvenica to jedno z najpiękniejszych miast w Chorwacji, które wyróżnia się pięknym wybrzeżem. To sprawia, że Crikvenica jest doskonałym miejscem na spędzenie wakacji. Urlop w tym miejscu można połączyć z wypoczynkiem na plaży oraz poznawaniem fragmentu historii Chorwacji. Na szczególną uwagę zasługuje tradycyjny „Tydzień Rybaków”. Jest to święto, które przyciąga osoby z wielu miejsc, a jednocześnie charakteryzuje się już ponad 50-letnią historią. Crikvenica jest również rajem w kategorii sportów wodnych. Odwiedzając to miejsce Chorwacji, można spróbować nurkowania, nart wodnych czy parasailingu. Oferta dopasowana jest zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących. Miasteczko oferuje jednak znacznie więcej, co przedstawimy w dalszej części artykułu. Nie można pominąć w rozważaniach sanatoriów. To właśnie dzięki nim Crikvenica jest miejscem popularnym wśród samych Chorwatów. Ponadto jest to związane z wieloletnią historią tego miejsca.

Najciekawsze muzea w Crikvenicy

Crikvenica jest stosunkowo niewielkim miasteczkiem, ponieważ na stałe w tym miejscu mieszka niecałe 7000 osób. Nie zmienia to faktu, że na jego terenie znajduje się jedno muzeum. Należy ono do kategorii tych, które pozwolą lepiej zrozumieć odwiedzane miejsce. Muzeum Miasta Crikvenica prezentuje dziedzictwo miasta i przedmioty z bardzo różnorodnych czasów. Zostało ono otwarte w 2008 roku i od tego czasu urozmaica podróż do Crikvenicy, dając możliwość dokładniejszego poznania tego miejsca.

Najciekawsze zabytki chorwackiego miasteczka

Wcześniej wspomniane Muzeum Miasta Crikvenica znajduje się w budynku, który sam w sobie jest atrakcją. Zwiedzanie tego miejsca nie będzie pełnowartościowe bez obejrzenia Gradina Badanj. Ruiny zamku są malownicze i doskonale dopełniają piękny skalisty krajobraz. Miejsce jest odpowiednio wyeksponowane na potrzeby turystów. W pobliżu znajduje się słynna ścieżka miłości. Z punktu widokowego w okolicy zamku można podziwiać okolice Crikvenicy. Warto również zobaczyć miejscową Kalvariję, które stanowi ważne miejsce kultu. Warto również zwrócić uwagę na Kastel Drivenik, który znajduje się zaledwie 10 km od centrum miasta. Ostatnia znacząca przebudowa fortyfikacji miała miejsce w drugiej połowie XVI wieku.

Najpiękniejsze plaże Crikvenicy

Najpiękniejsze plaże w okolicy Crikvenicy słusznie stają się obiektami westchnień Polaków. Największą sławę w ostatnim czasie zyskuje Podvorska. Plaża bywa nazywana najlepszą na świecie w kontekście psów. Miejsce zostało zaprojektowane w taki sposób, żeby czworonożni przyjaciele mieli wszystko, czego potrzebują. Plac zabaw dla psów czy specjalne prysznice to tylko część udogodnień, które rozwijane są z roku na rok. Specjalną atrakcją jest kawiarnia, której menu jest dostosowane właśnie do psów. Plaża miejska również należy do kategorii tych, w których można spędzić wymarzone wakacje.

Kuchnia Chorwacji, czyli owoce morza i nie tylko

Wizyta w danym kraju powinna wiązać się z poznaniem jego kultury. Jest to również związane z poznawaniem kuchni danego terenu. W przypadku Chorwacji obowiązkiem jest skosztowanie ryb, które w tym kraju są podawane na wiele różnorodnych sposobów. Chorwacka kuchnia wyróżnia się również aromatem ziół, bogactwem serów czy wspaniałym winem. Jest to kuchnia śródziemnomorska skomponowana właśnie według tradycji Chorwatów. Będąc w tym kraju, z pewnością warto spróbować makaronu fuzi (podawanego z gulaszem z dziczyzny), slavonskiego kulenu (wędzona wieprzowina przyprawiana głównie papryką i czosnkiem), a także kvarnerskie krewetki. Crikvenica oferuje te dania w doskonałej formie. Przedstawmy miejsca, które doskonale nadają się do spróbowania wcześniej przedstawionych specjałów.

Gdzie zjeść w Crikvenicy?

Crikvenica jest miejscem o bogatej ofercie gastronomicznej, na co składa się duża liczba turystów, która co roku odwiedza to miejsce. Przedstawimy kilka miejsc, które zasługują na szczególną uwagę. W pierwszej kolejności warto wskazać Gostiona Zrinski. Jest to restauracja, która oferuje wybitne owoce morza. Zupa rybna oferowana w tej restauracji cieszy się renomą nie tylko turystów, ale również mieszkańców, Kolejnym miejscem wartym polecenia jest restauracja Dida Crikvenica. W tym przypadku owoce morza podaje się wraz z warzywami, a efekt nie tylko świetnie smakuje, ale również doskonale prezentuje się na talerzu. Trzecim miejscem, które trzeba odwiedzić, jest restauracja Burin. W tym miejscu koniecznie trzeba spróbować zimne przystawki przygotowane w oparciu o owoce morza. Kolejną propozycją wartą rozpatrzenia jest Konoba Karoca z ofertą dań, których smak znacząco przewyższa koszty, których wymagają. To kolejne miejsce, które polecane jest również przez osoby, które są mieszkańcami Crikvenicy, co świadczy o autentyczności oferowanych smaków.

Gdzie zaparkować?

W miasteczku znajduje się aż 6 parkingów. Co prawda w większości przypadków trzeba liczyć się z opłatami, ale w zdecydowanej większości roku nie powinno być nadmiernego problemu ze znalezieniem miejsca parkingowego. W strefie 0 znajduje się Petak i Strossmayerovo šetalište. W strefie 1 znajduje się parking Riviera. Wszystkie 3 płatne są przez cały rok. Inaczej jest w przypadku pozostałych propozycji, ponieważ wymagają one zapłaty jedynie w sezonie, co jest rozumiane jako przedział od 15 maja do 30 września. Do tej kategorii należy Lučica, Bana Jelačića i Parking Stadion. Możliwe jest skorzystanie z biletów zarówno godzinnych, jak i dobowych. W wielu przypadkach warto rozważyć tę drugą opcję, jako korzystniejszą finansowo.

Gdzie wynająć samochód?

W wielu przypadkach najkorzystniejszym rozwiązaniem, żeby dotrzeć do Crikvenicy, jest skorzystanie z podróży własnym samochodem. Szczególnie w przypadku południowej części kraju odległości do chorwackiego miasteczka nie są bardzo duże, a podróż jest komfortowa i pozwala samemu zaplanować sobie całą podróż. Nie zmienia to faktu, że część osób wybierze drogę lotniczą lub autokarową. W tej sytuacji warto rozważyć wynajęcie samochodu. Z jakim kosztem się to wiąże?

Najczęściej kwoty zaczynają się już od około 260 zł. Pamiętajmy jednak, że koszty w dużej mierze związane są z dostępnym ubezpieczeniem. Minimalizowanie ryzyka w związku z lepszą ofertą to również wyższe koszty. Ponadto musimy zapłacić za zużyte paliwo i czasem ewentualne szkody. Oczywiście wszystko zależy też od tego, jaki samochód wybierzemy. Najczęściej oferowane są niewielkie samochody o niewielkim spalaniu. Oczywiście opłata rezerwacyjna to jedno, a drugim aspektem jest czas użytkowania pojazdu.

Pogoda i temperatura w ciągu roku

Klimat tego chorwackiego miasteczka jest umiarkowanie ciepły. Jest to związane z występowaniem satysfakcjonujących temperatur w ciągu całego roku. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, kiedy to średnia temperatura wynosi 21.8 °C. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń. Warto pamiętać, że Crikvenica nie jest miejscem, gdzie nie możemy doświadczyć deszczu. Warto minimalizować ryzyko, ponieważ to od września do listopada jest stosunkowo duże i charakteryzuje się opadami ponad 150 mm. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem w kwestii deszczu są lipiec i sierpień, kiedy występuje najmniejsza szansa występowania długotrwałych opadów. Klimat Crikvenicy z pewnością jest jednym z ważnych atutów tego miejsca, co nie zmienia faktu, że przed podróżą do Chorwacji warto monitorować prognozy pogody.

Kiedy przyjechać do Crikvenicy?

W dużej mierze zależy też od tego, czego oczekujemy od Crikvenicy. Osoby, które nie boją się ekstremalnego plażowania, mogą zdecydować się na czas od czerwca do sierpnia. Jednocześnie minimalizujemy wtedy ryzyko wystąpienia opadów. Oczywiście to właśnie w letnich miesiącach w mieście znajduje się najwięcej turystów. Osoby, które chcą tego uniknąć, mogą również zdecydować się na miesiące wiosenne. Crikvenica wyróżnia się bardziej autentycznym klimatem, gdy nie jest oblegana przez turystów. Z tego powodu kwiecień lub maj mogą okazać się doskonałymi miesiącami na zwiedzanie. Wakacje w Crikvenicy to świetna okazja do skorzystania z chorwackiej pogody. Pamiętajmy jednak, że październik i listopad niekoniecznie będą optymalnymi rozwiązaniami.

Top 3 najlepszych hoteli w Crikvenicy

Przedstawmy najciekawsze oferty noclegowe w Crikvenicy w formie Top 3. Które hotele zasługują na szczególną uwagę? Na pierwszym miejscu umieszczamy Villę Fran. Jest to hotel, który oferuje pokoje z widokiem na morze, które oferują cudowne widoki. Bliskość pięknego morza, dostępność sauny czy duża powierzchnia to kluczowe elementy (obok bajkowego widoku), które zdecydowały o pierwszym miejscu.

Na drugim miejscu podium naszego rankingu zostały uplasowane Apartments Crikvenica. Tutaj również zgadza się wszystko od lokalizacji (bliskości morza) do wysokiego standardu pokoi. Hotel znajduje się nawet bliżej morza niż poprzedni, ale sam wygląd apartamentu jest już znacznie gorszy.

Na trzecim miejscu umieszczamy Holiday Home Paradise Farm. Co jest powodem tego wyboru? Przede wszystkim inny charakter tego miejsca niż tych poprzednich. W tym przypadku mówimy o kameralnym charakterze. Możliwe jest wykorzystanie ogromnej powierzchni domu wakacyjnego oraz korzystanie z basenu, który będziemy mieć na wyłączność. Dla niektórych wadą może być większa odległość od centrum miasta. Jest to jednak nieco inny charakter noclegu, a być może właśnie ta kameralność sprawi, że dla niektórych to właśnie to miejsce będzie noclegowym numer jeden.

Co przywieźć z podróży do Chorwacji?

Wiele osób zastanawia się, co przywieźć z podróży do Chorwacji. Wyroby kuchni tego państwa doskonale nadają jako pamiątki. Może to być choćby szynka pršut czy paski ser. Wśród alkoholi, które warto przywieźć w formie pamiątki, najczęściej poleca się rakiję, która doskonale kojarzy się z tym bałkańskim krajem. Ciekawą alternatywą jest wybór oliwy z oliwek czy różnych przysmaków z fig.

Podsumowanie

Wydaje się, że wcześniejsze informacje wystarczająco dobrze świadczą o Crikvenicy. Jest to miejsce, które oferuje piękne okoliczności przyrody (wspaniałe plaże, przyjemny klimat, błękit Morza Adriatyckiego), a także walory kulturowe. Te związane są z tym, jak życzliwym narodem są Chorwaci, bogactwem kuchni (z wykorzystaniem owoców morza, które nie cieszą się u nas należytą popularnością), a także przede wszystkim pięknem Crikvenicy. Miasteczko ma jednak do zaoferowania znacznie więcej. Jest to raj dla osób, które interesują się sportami wodnymi. Ponadto warto odwiedzić Crikvenicę w czasie, gdy będzie odbywać się w niej „Tydzień Rybaka”. Warto skorzystać z uroków tego miejsca w kontekście swojego urlopu. Wakacje w Crikvenicy z pewnością staną się wartościowym czasem dla wszystkich turystów, którzy odwiedzą to miejsce. Ponadto różnorodność chorwackiego miasteczka sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Wycieczki po atrakcje

Poprzedni

Wakacje nad jeziorem Ochrydzkim, zwiedzanie, noclegi

Szybenik, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz