Co kupić w Czarnogórze i jakie pamiątki przywieźć?

Tagi , , , , , , ,

Czarnogóra mimo swojej dość burzliwej historii zdołała się świetnie odbudować i obecnie jest jednym z dość popularniejszych kierunków turystycznych. Nie da się ukryć, że ze względu na swoje unikalne ukształtowanie terenu, a także ogromne walory przyrodnicze i historyczne, kraj ten wzbudza coraz to większe zainteresowanie podróżnych z całej Europy, a w szczególności tych z Polski. W sezonie turystycznym na ulicach Podgoricy z pewnością usłyszymy w knajpach i barach rozmowy w ojczystym języku. Polacy bez wątpienia stanowią jedną z najliczniejszych grup podróżnych. Do Czarnogóry z Polski jest wiele połączeń samolotowych, które obsługują linie na przykład WizzAir i Ryanair. Jednak czy zastanawialiście się, co kupić w Czarnogórze i co przywieźć jako pamiątki do naszego kraju?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co kupić w Czarnogórze podczas wakacji?

Z pewnością wybierając Czarnogórę jako główne miejsce na wakacje, dokładnie sprawdziliśmy kluczowe informacje o tym kraju. Z pewnością też wiemy do jakich miejsc się udać i co warto zwiedzić. Sprawdziliśmy także informacje o najlepszych hotelach i innych atrakcjach dla turystów. Jednak czy wiemy dokładnie, co jest prawdziwym symbolem Czarnogóry i co warto zakupić, będąc tam na wakacjach? Okazuje się, że w przypadku Czarnogóry możemy wyróżnić dwa sztandarowe produkty, których zakup jest niezbędny, gdyż nie spotkamy ich nigdzie indziej, a wyróżniają się niesamowitymi walorami.

Z pewnością przechadzając się po ulicach Podgoricy czy innych mniejszych i większych miejscowości, w momencie, kiedy wyjazd dobiegał już końca, zaczęło się nerwowe poszukiwanie przedmiotu, który byłby idealnym przypomnieniem naszych rajskich wakacji, a co więcej, który wskazywałby na to, że spędziliśmy je właśnie w Czarnogórze. Co więc warto kupić, będąc na wakacjach?

Czarnogórska rakija

Otóż pierwszym produktem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest miejscowy trunek. Okazuje się, że typowym dla Czarnogóry produktem jest butelka rakii lub lokalnego wina. Najpopularniejszą marką i symbolem kraju jest tak zwana „domaća rakija”. W wolnym tłumaczeniu na nasz język oznacza rakiję domowej roboty. Jest to sztandarowy produkt, który możemy znaleźć na czarnogórskich targach, ale którego nie znajdziemy w popularnych marketach i dyskontach spożywczych. Warto wspomnieć, że każdy czarnogórski gospodarz ma własną recepturę na produkcję tego typu trunku. W związku z tym każda z butelek będzie charakteryzowała się innym smakiem, co oznacza, że warto wyposażyć się w kilka butelek, by poczuć różnorodność. Okazja zakupienia tego typu trunku jest unikalna i będziemy ją mieli tylko i wyłącznie podczas odwiedzenia malowniczej Czarnogóry.

Przywożąc ten trunek do Polski, warto zapoznać się z zasadami jej serwowania. Otóż najczęściej podaje się ją w niewielkich kieliszkach i przed obiadem. Kolejno warto zwrócić uwagę na rakiję typową dla stolicy Czarnogóry, która produkowana jest ze śliwek, wówczas przyjmuje nazwę Pelinkovac lub Slijvovica, a także tę produkowaną z winogron o nazwie Loza. To właśnie ona pochodzi z winnic znajdujących się w okolicy Podgoricy. Ma ona niezwykle delikatny smak, a jednak jest ona mocna i praktycznie bezwonna.

Czarnogórskie wino

Poza wytwarzaną domowymi sposobami rakiją warto również zakupić czarnogórskie wino, które pochodzi właśnie z Podgoricy i nazywa się Vranac. Jego koszt to około 2 euro za jeden litr. Jest to typowe, czarnogórskie wino, które kupimy tylko tutaj. Charakteryzuje się ono dość gęstą konsystencją, a także niemal czarnym kolorem. Jeśli zaś jesteście smakoszami wina białego, to produkowane w Czarnogórze wino Krstac z pewnością sprosta Waszym wymaganiom. Dodatkowo będzie przypominało o cudownie spędzonym urlopie. Warto jednak białe wino nabyć w sklepie, a także zwrócić uwagę na to, czy opatrzone jest specjalną banderolą, która świadczy o zapłaceniu akcyzy.

Czarnogórski olej

Co jeszcze warto kupić w Czarnogórze? Otóż kolejnym sztandarowym produktem tego kraju jest domowej produkcji olej, który nazywany jest w lokalnym języku maslinovo ulje. Jest to specyficzny produkt, który znajdziemy jedynie na lokalnych targowiskach. Znajduje się on w niewielkich słoiczkach. Do jego produkcji używa się tylko i wyłącznie oliwek, które pochodzą z przydomowych gajów oliwnych. Te kilka produktów jest chlubą Czarnogóry i z pewnością będziecie mogli je wykorzystać w swojej domowej kuchni. Co więcej, okażą się one świetnym i niezwykle funkcjonalnym pomysłem na prezent.

Jakie pamiątki przywieźć do Polski ze wczasów w Czarnogórze?

Skoro wiemy już, jakie produkty są charakterystycznymi wyznacznikami Czarnogóry, a także jej dorobkiem i chlubą, warto teraz zastanowić się nad typowymi pamiątkami. Powinny być to przedmioty, które nie tylko pozostaną z nami na długi czas, ale dodatkowo powinny być oryginalne i przywodzić na myśl malowniczą i wciąż nieodkrytą Czarnogórę za każdym razem, kiedy na nie spojrzymy. Okazuje się, że Czarnogóra znów ma kilka typowych i lokalnych produktów, w które powinien się zaopatrzyć każdy turysta, zanim zdecyduje się na powrót do Polski.

Ręcznie wykonane buty

W pierwszej kolejności warto powiedzieć, że idealną i niezwykle funkcjonalną pamiątką będą ręcznie zrobione buty prosto od czarnogórskiego szewca. Okazuje się, że jedynie w starych częściach miast, a także w niewielkich wioskach wciąż funkcjonują niewielkie, tradycyjne zakłady szewskie, które przez lokalnych nazywane są opancari. To właśnie w tych przydomowych warsztatach produkuje się solidne i niezwykle urokliwe, skórzane, pasterskie buty, które z kolei noszą dźwięczną nazwę opanci. Jest to odpowiednich naszych góralskich kierpców, jednak są one charakterystyczne tylko i wyłącznie dla Czarnogóry. Co więcej, niektórzy szewcy na specjalne życzenie podróżnych podejmą się wyrobienia niezwykle solidnych i trwałych butów na co dzień i do pracy. Nazywają się one cipele i kosztują około 20 euro.

Piękne albumy pełne wspomnień

Ilustrowany album o regionie z pewnością umili wam niejeden wieczór. Bez wątpienia warto się w nie wyposażyć i przywieźć do Polski. Co prawda ich cena jest dość wysoka, jedna taka pamiątka będzie idealnym wspomnieniem. W samym kraju nie ma zbyt wiele księgarń lub są one słabo wyposażone. Z tego też względu takie ilustrowane albumy o regionie najlepiej będzie nabyć w muzeach lub w sklepikach z pamiątkami, które znajdują się przy cerkwiach czy monasterach. Warto wspomnieć, że szukanie takich ilustrowanych albumów o regionie może być naprawdę trudne. Nie wszystkie muzea posiadają je w swoich sklepikach. Jeśli więc zdecydujecie się na zakup takiej pamiątki, najlepiej szukać ich w muzeach w największym mieście, czyli Podgoricy. Warto odwiedzić również sklepiki w okolicy cerkwi, gdyż często można się tam targować i delikatnie negocjować ceny, więc może uda się nabyć ilustrowany album w nieco korzystniejszej kwocie.

Co kupić w Czarnogórze – Tajman

Ostatnią pamiątką, która jest niezwykle interesująca, a także jest typową wizytówką Czarnogóry jest niewielki tajman. Zastanawiacie się czym on jest? Otóż jest to niewielki kawałek żywicy, który wykorzystywany jest głównie do kadzenia domów lub cerkwi podczas ważnych uroczystości religijnych. Jest ona sprzedawana w małych, urokliwych pudełeczkach lub torebkach i z pewnością jest to unikalny symbol Czarnogóry.

Najlepsze hotele w Czarnogórze

Wycieczki po co-kupic-w-czarnogorze

Poprzedni

Vodice, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Cerkiew metropolitarna w Curtea de Argeș, zwiedzanie, bilety

Następny

Dodaj komentarz