Bułgaria od dziesięcioleci jest dla Polaków popularnym wakacyjnym kierunkiem. Niezależnie od tego, że był to kierunek promowany sztucznie podczas PRL-u przez proradzieckie władze, Bułgaria miała i dalej ma sporo do zaoferowania. Jeśli damy jej szansę, to raczej nas nie zawiedzie. W takim wypadku warto zastanowić się jaką cząstkę Bułgarii warto zabrać ze sobą do domu. Podpowiadamy co kupić w Bułgarii dla siebie lub na prezent.
Jak wszystkie kraje czerpiące duże dochody z turystyki, Bułgaria poszczycić się może szeroką gamą pamiątek, którymi kuszą lokalni sprzedawcy. W tym miejscu postaramy się doradzić Wam, której pokusie warto ulec w pierwszej kolejności.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Przede wszystkim folklor
Myśląc o pamiątkach z Bułgarii, trudno jest uciec od lokalnych tradycji, które pozostają bardzo często częścią poczucia tożsamości ludzi, których możemy w tym kraju spotkać. Z tego względu największą popularnością cieszą się suweniry, które związane są z tym właśnie aspektem tego kraju. Tym, co może być najbardziej praktycznym utrwalaniem wspomnień znad Morza Czarnego, jest być może zakup jednego z tradycyjnych bułgarskich dywaników. Dywaników, dywaniczątęk, a nawet prawdziwych dywanisk, dostępne są one bowiem w wielu rozmiarach, a także kolorach. Cała bułgarska sztuka ludowa zasadzona jest na zabawie z kolorami, często bardzo jaskrawymi.
Dywany zresztą pełniły w dawnej kulturze Bułgarów bardzo ważną rolę. Stopień wyrafinowania ich zdobień świadczył nawet o statusie społecznym posiadacza. Natomiast duże i ciężkie dywany stanowiły obowiązkową część posagu panny młodej. Jakkolwiek w czasach współczesnych tradycje tego rodzaju straciły dużą część zasięgu, czy znaczenia, ale dywany dalej stanowią ważny element dekoracji bułgarskich domostw i nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby samemu także nadać swojemu domowi, czy mieszkaniu bułgarskiego charakteru
Bułgarskie lalki
Ludowe tradycje bułgarskie nie zamykają się jednak tylko na dywanach, co oczywiste. Innym elementem folkloru tego regionu, który teraz stał się modną pamiątką, są słynne bułgarskie lalki. Znaczenie lalek w dawnym bułgarskim folklorze jest czymś, co wyróżnia go w regionie, w Polsce jest natomiast prawie nieznane. Nie są to bowiem lalki przeznaczone wyłącznie do zabawy. Są to także lalki, które kiedyś miały nawet rytualne znaczenie, a każdy ich rodzaj miał oddzielną funkcję. Najbardziej popularne lalki to te, które pomalowane są kolorami tradycyjnych strojów bułgarskich, różniących się w zależności do regionu.
Bułgarzy jako Słowianie posługiwali się strojami nieco zbliżonymi do tych, które znamy w Polsce z rekonstrukcji strojów łowickich lub im pokrewnych. Ze względu jednak na inne położenie geopolityczne, Bułgarzy dużo dłużej zachowali związanie ze swoją kulturą ludową, czego świadectwem są między innymi ich lalki. Najbardziej znane lalki nazywają się „Pijo i Penda”, przedstawiające chłopczyka i dziewczynkę zrobionych z białego i czerwonego drewna. Kiedyś co roku, pierwszego marca, Bułgarzy obdarowywali się nawzajem takimi lalkami, życząc sobie pomyślności i zdrowia w nadchodzących miesiącach. Można też znaleźć lalki przedstawiające postacie mityczne, takie jak gobliny, wampiry, wróżki i cały szereg innych diabelstw, na które nie ma dobrego tłumaczenia na język polski.
Niektóre lalki są też robione na specjalne okazje. Są także takie z praktycznym zastosowaniem – duże lalki stosowano jako strachy na wróble na polach melonów. Tych jednak możemy nie przewieźć samochodem. Za to jedną z mniejszych, czemu nie, któż by nie chciał mieć lalki przedstawiającej bułgarskiego goblina.
Co kupić w Bułgarii – piekne stroje ludowe
Jeżeli jednak kolory lalek się nam spodobają, ale ich skala nam nie wystarcza, to zawsze można po prostu zakupić dla siebie jeden z oryginalnych bułgarskich strojów ludowych. To jednak będzie już się wiązało z nieco większym wydatkiem. Niektóre muzea mają bardzo bogaty wybór, tak jak Muzeum Etnograficzne w Sofii. Ceny tam wahają się od 45 euro za prostą bluzkę po 650 euro za kompletny strój obejmujący dodatkowo spódnicę, pasek, chustkę i buty. Jest to więc rzecz skierowana raczej do największych entuzjastów bułgarskiej kultury. Nie można jednak odmówić piękna wzorom tych strojów, a ich ogromna różnorodność potrafi zrobić wrażenie.
Różnorodność ta jest związana z faktem, że Bułgaria zawsze była krajem stosunkowo rzadko zaludnionym, a więc odległości między poszczególnymi miejscowościami były dosyć duże. Dzięki temu każdy region wykształcał charakterystyczny dla siebie krój ubioru i preferowaną kolorystykę. Jeżeli więc mamy wolny budżet, możemy wesprzeć tych, którzy starają się zachować ciągłość tradycji ludowych. Warto zachować jednak wysoką czujność, aby nie dać się zwieść urokowi sprzedawcy na lokalnym targu tylko po to, aby na ludowej sukmanie znaleźć potem „made in china” na metce.
Ceramiczna pamiątka
Jeżeli z kolei podczas Twojego pobytu w Bułgarii najbardziej zapamiętałeś bułgarską kuchnię, to warto być może zainwestować w kupno prawdziwego ceramicznego garnka, charakterystycznego dla tego kraju. Od stuleci Bułgarzy do przygotowywania swoich dań używali naczyń z wypalanej w wysokiej temperaturze gliny nazywanych „gyuvetch” Przygotowywanie posiłków w takim garnku może być nie tylko ciekawą odmianą, ale i nowym doświadczeniem kulinarnym, które na stale wpisze się w nasze życie.
Należy jednak pamiętać o podstawowej zasadzie – gotowanie w takich tradycyjnych garnkach jest prawdziwym rytuałem, który wymaga odpowiedniego czasu i cierpliwości. Głównie dlatego, że należy gotować wyłącznie na małym ogniu, aby nie uszkodzić naczynia. Dzięki temu jednak posiłki nabierają bardziej wyrazistego smaku i dużo dłużej są ciepłe. Nie jest to zresztą przesadnie droga inwestycja. Garnek tego typu potrafi kosztować około dziesięciu euro, czyli nawet taniej, niż niektóre garnki dostępne w polskich sklepach. Talerze do kompletu można dokupić za około sześć euro od sztuki.
Co kupić w Bułgarii – zabierz zapach Bułgarii. Spróbuj różanego olejku
Róże zostały importowane do Bułgarii z Bliskiego Wschodu już setki lat temu. Ze względu na umiarkowany klimat panujący w tym kraju, świetnie się przyjęły. Nie jest to powszechna wiedza, ale to właśnie Bułgaria jest teraz jednym z największych na świecie producentów olejku różanego. A jest to w istocie towar luksusowy, bo chociaż to niemal niewyobrażalne, to aby uzyskać kilo olejku różanego, poświęcić trzeba aż do pięciu ton płatków róż. Nic dziwnego więc, że w Bułgarii olejek różany nosi przydomek „płynnego złota”.
Ma on jednak szereg zastosowań, zarówno rzecz jasna w kosmetyce, jak i co mniej oczywiste w przemyśle spożywczym i chemicznym. W Bułgarii produkuje się nawet różaną brandy. Ten rodzaj alkoholu cieszy się ponurą sławą, aczkolwiek mimo unikalnego smaku, większa ilość powodować może naprawdę potężnego kaca. Jeżeli chcemy więc na zawsze skojarzyć w naszym sercu zapach róż z Bułgarią, to możemy pozwolić sobie na flakonik olejku, który czasem przypomni nam o wspomnieniach swoim zapachem. Jednak uwaga, piętnaście kropel tego olejku kosztować potrafi nawet piętnaście euro. Czego się jednak nie robi, żeby się oblać płynnym złotem?