Co kupić na Krecie? Najlepsze pamiątki z Krety

Tagi , , , , ,

Podczas wakacji na Krecie, warto udać się na zakupy, aby kupić kilka pamiątek. Takie pamiątki z pewnością przywołają miłe wspomnienia z wyspy po powrocie do domu. Na Krecie znajdziesz wiele pamiątek wszelkiego rodzaju, począwszy od tych dobrej jakości i droższych, po niezastąpione magnesy na lodówkę. Większość sklepów oferuje produkty produkowane masowo, ale jeśli wejdziesz w wąskie uliczki starych dzielnic to możesz znaleźć lokalne warsztaty z wszelkiego rodzaju pracowniami i mini galeriami. Ceny są różne. Dodatkowo poza sezonem wakacyjnym, prawdopodobnie będziesz mógł negocjować ceny. Najlepsze pamiątki z Krety? W poniższym artykule znajduje się lista najciekawszych pamiątek:

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co kupić na Krecie? Najlepsze pamiątki z Krety

Kreteńskie tekstylia

Dzięki owczej i koziej wełnie powstaje materiał zwany yfandá, który jest używany do szycia ubrań, ale także dywanów i chodników. Obecnie częściej używa się maszyn tkackich, ale nadal można spotkać rzeczy wykonane ręcznie. Różnica w cenie jest jednym z elementów, który wskazuje, że dana rzecz została wykonana ręcznie lub maszynowo. Delfiny, ryby i postacie greckich bogów to najczęściej wykorzystywane wzory na tkaninach. Największy wybór pięknych tkanin znajdziesz w Kritsá, Anógia i oczywiście w Chanii. Jeśli nie masz w planach zakupu tkanin, to warto zwrócić uwagę na hafty. Masz do wyboru m.in.: pięknie haftowane obrusy i serwetki. W Centralnym Muzeum Tradycyjnej Sztuki i Kultury Ludowej na ulicy Skoufón 20, można kupić doskonałej jakości haftowane obrusy, serwetki itp. 

Akcesoria skórzane z Krety

Na Krecie znajdziesz wiele skórzanych akcesoriów tj.: torby, torebki, torby podróżne, sandały i paski. Tradycyjne skórzane sandały (z niską podeszwą i skórzanymi paskami) są hitem na wyspie. Można tu kupić także parę stivánia – skórzanych butów pasterskich – długich, do kolana z grubą podeszwą. Mają one gwarancję wieloletniej trwałości. Buty wykonuje się ręcznie i trzeba je wcześniej zamówić. Ich przygotowanie trwa około tygodnia.

Oliwa z oliwek

Kreta znana jest z doskonałej jakości oliwy z oliwek produkowanej na wyspie. Lokalnie uważa się ją za płynne złoto Krety. Co więcej produkcja oliwy z oliwek stanowi wraz z turystyką, najważniejsze źródło dochodów na Krecie. Oliwki i oliwa z oliwek to zdecydowanie najciekawsze prezenty dla przyjaciół i rodziny. Szczególnie polecane są oliwy tłoczone na zimno z Sitía, Toploú i Agía Triáda. Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia na Krecie jest jednym z kluczowych składników zdrowej kreteńskiej diety i jest używana do gotowania każdego dania. Jest produkowana przez kilka lokalnych firm, spółdzielni, a nawet przez niektóre klasztory. Kreteńska oliwa z oliwek pochodzi z dwóch lokalnych odmian oliwek: tsounato i koroneiki. Pierwsza odmiana posiada wyczuwalne nuty dębu i orzecha włoskiego, natomiast druga nuty owocowe i pikantne. Oliwa ta jest idealna do sałatek lub po prostu do skropienia świeżo upieczonego chleba.

Pamiątki z Krety – Kreteńska Tsikoudia

Z pewnością ze smakiem Tsikoudia spotkałeś się podczas pierwszego dnia pobytu na Krecie. Gospodarze bardzo często częstują nim swoich Gości. Jest to symbol legendarnej gościnności, która uczyniła Kretę jedną z najbardziej lubianych greckich wysp. Niezależnie od pory dnia, okazji czy posiłku, Tsikoudia (na wyspie znana również jako raki) może znaleźć się na stole. Zabierz butelkę Tsikoudii do domu lub Rakomelo – odmianę Tsikoudii z pysznym, miodem tymiankowym pochodzącym z Krety.

Zioła kreteńskie

Na wzgórzach Krety rośnie mnóstwo ziół. Miejscowi zbierają je i suszą, aby potem wykorzystać w swojej kuchni. Najpopularniejsze są tu: bazylia, tymianek i oregano, które sprzedawane są w małych tekstylnych torebkach. Lebiodkę kreteńska (díktamos) stosuje się w herbacie od setek lat, podobnie jak szałwia (faskomiliá) i gojnik (malotíra). Lokalnych ziół bardzo często dodaje się do różnego rodzaju placków, do przyprawiania chleba, mięs, warzyw, gulaszów i zup. Przyprawy takie jak: słodka papryka, cynamon czy kminek także są częścią tradycyjnej kuchni i warto je zabrać ze sobą jako prezent lub pamiątkę z Krety.

Książka kucharska z przepisami kreteńskimi

Kuchnia kreteńska jest uważana za jedną z najzdrowszych i najsmaczniejszych na świecie. Stanowi ona podstawę słynnej diety śródziemnomorskiej. Zawiera zaledwie kilka prostych składników, które w zależności od sposobu przyrządzania mogą tworzyć nieskończoną ilość potraw. Niezależnie od pory roku i okazji, Kreteńczycy zawsze znajdą idealny pretekst, aby zgromadzić się wokół stołu i cieszyć się domowymi daniami. Zioła, warzywa, sery, umiarkowana ilość mięsa i duża ilość oliwy z oliwek powodują, że warto zacząć gotować dania kuchni kreteńskiej w Polsce. Dlatego też doskonałą pamiątką może być książka kucharska z przepisami z Krety.

Pamiątki z Krety – sztuka i ikony

W Chanii znajduje się kilka dużych galerii wystawiających prace lokalnych i międzynarodowych artystów. Ikony religijne lub portrety zajmują niezwykle wysokie miejsce w sztuce kreteńskiej ze względu na ich ogromne znaczenie w Kościele prawosławnym. Przez wieki ikony były ważnymi pamiątkami dla turystów z całej Europy, zwłaszcza tych przybywających na pielgrzymki. Jednak ze względu na nowoczesne techniki, w których stosuje się jaskrawe, syntetyczne kolory, straciły one swój dotychczasowy urok. W ostatnich latach nastąpił powrót do tradycyjnych metod malowania ikon, zarówno do rekonstrukcji tych w kościołach, jak i tych przygotowywanych na sprzedaż. Większość klasztorów na Krecie sprzedaje kopie znanych ikon, ale można je również znaleźć w sklepach jubilerskich.

Sariki – kreteńska chusta na głowę

Ciekawą kreteńską pamiątką, która nie zajmuje dużo miejsca w torbie i jest symbolem Krety jest sariki. Jest to chusta, którą Kreteńczycy zwykle noszą na głowie. Słowo sariki wywodzi się z łacińskiego słowa kerasikon, które oznaczało ozdobę na głowie Cezara, noszoną w celu pokazania jego władzy. Sariki jest zazwyczaj owinięte wokół głowy, pozwalając, aby krawędzie (znane jako łzy) opadały wdzięcznie na bok. 

Biżuteria kreteńska

Złota i srebrna biżuteria jest niezwykle często kupowaną pamiątką na Krecie. Znajdziesz tu naszyjniki, bransoletki, pierścionki i kolczyki z antycznymi wzorami minojskimi i z kamieniami szlachetnymi. Co ciekawe, bardzo popularna jest na wyspie biżuteria wykonana z bursztynu (kombológia).

Glina i przedmioty ceramiczne

Biorąc pod uwagę znaczenie ceramiki w historii Krety, nie jest zaskakujące, że jest ona nadal wysoko ceniona na wyspie. Można tu znaleźć od najmniejszych pamiątek po duże wazy czy wazony. Niektóre są emaliowane, natomiast inne nie. Tradycyjne rysunki na ceramice mają tematykę morską i posiadają elementy minojskie oraz greckie motywy mitologiczne. W Margarítes można zobaczyć garncarzy przy pracy w ich warsztatach.

Tradycyjne kreteńskie przedmioty wykonane z drewna oliwnego

Gałęzie drzewa oliwnego ścinane podczas corocznych prac porządkowych lub suche pnie drzew są wykorzystywane do tworzenia różnych przedmiotów dekoracyjnych. Tworzy się z nich m.in.: deski do krojenia, przedmioty kuchenne, obrączki na serwetki, świeczniki i wiele innych. Deski do krojenia wykonuje się z jednego większego kawałka drewna. Większe przedmioty wymagają dużo pracy i przygotowania drewna, dlatego są one znacznie droższe niż inne wykonane z innego rodzaju drzewa. 

Pamiątki z Krety – miód

Innym produktem, który jest niezwykle popularny na wyspie jest miód, który jest produkowany w różnych regionach Krety. Zazwyczaj wytwarza się go z kwiatu pomarańczy lub tymianku. Miód pochodzący z Krety ma silny smak oraz wyjątkowe właściwości antyseptyczne i zdrowotne. Kreteński miód jest niezwykle aromatyczny, gęsty i bardzo smaczny, ale nigdy nie jest przesadnie słodki. Ma niezwykle długą datę ważności jeśli jest przechowywany w ciemnym miejscu i w szklanym słoiku. Jedne z najlepszych miodów na wyspie pochodzą z regionu Sfakia, w Górach Białych w Chanii. Doskonały miód można dostać na miejskim targu w Chanii, jak również w miejscowości Chora Sfakion, w pobliżu Loutro, na południowym wybrzeżu Krety.

Autor: Magdalena Łydka

Wycieczki po co-przywiezc-z-grecji

Poprzedni

10 najlepszych pomysłów na pamiątki z Grecji

Co kupić na Rodos? Najlepsze pamiątki z Rodos

Następny

Dodaj komentarz