Cerkiew metropolitarna w Curtea de Argeș, zwiedzanie, bilety

Tagi , , , ,

Curtea de Argeș (wymowa: Kurtja de Ardżesz) to miasto w Rumunii, nad rzeką Argeş. Leży u stóp Gór Fogaraskich. Badania archeologiczne przeprowadzane na terenie miejscowości pokazały, że tereny te zamieszkane były już nawet w czasach starożytnych. Wówczas znajdowała się tutaj mała osada dacka. Co więcej, bardzo korzystne położenie, praktycznie na przecięciu najważniejszych szlaków handlowych wiodących z Konstancy do Banatu oraz Serbii sprzyjały dalszemu rozwojowi miejscowości, która w roku 1247 otrzymała prawa miejskie. Dzięki otrzymanym prawom miejskim Curtea de Argeș zyskała przywileje oraz liczne ulgi.

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia Curtea de Argeș

W tamtych czasach włodarzem miasta był kniaź Senesław, natomiast niespełna jeden wiek później, miasto Curtea de Argeş wybrano przez hospodara Alexandru na siedzibę główną nowo powstałej metropolii wołoskiej oraz na siedzibę najważniejszych władców Wołoszczyzny. Funkcję tę Curtea de Argeş pełniła do XV wieku, do momentu kiedy Michał I Basarab przeniósł stolicę do Târgovişte. Zapoczątkowało to stagnację i niestety powolny upadek znaczenia miasta. W XVI wieku miasto zniszczyli Turcy. Pomimo podjętej odbudowy miasto w kolejnych wiekach wciąż pozostawało prowincjonalnym i małym ośrodkiem. Pod koniec XX wieku część historyczna Curtea de Argeş została poddana rewitalizacji. Dzięki temu kusi turystów swoimi zabytkami oraz bogatą historią.

Historia Cerkwi Metropolitalnej Zaśnięcia Matki Bożej

Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest zbudowana na początku XVI wieku na polecenie hospodara Neagoe Basaraba V, piękna Cerkiew Metropolitalna pw. Zaśnięcia Matki Bożej – Mănăstirea Curtea de Argeș (Bulevardul Basarabilor 1, Curtea de Argeș 115300, Rumunia).

W XIX wieku monastyr przebudowali dwaj architekci – Lecomte du Nouy oraz Gabrielescu. Współcześnie ta prawosławna świątynia nazywana jest także nekropolią królów Rumunii, ponieważ znajdują się tutaj krypty pierwszych władców tego państwa, czyli Karola I oraz Ferdynanda I i ich małżonek. Oprócz wizyty w Cerkwi Metropolitalnej warto odwiedzić także w Curtea de Argeş m.in.: ruiny książęcego dworu z XIII – wieczną cerkwią Książęcą, która jest jedną z najstarszych świątyń w Rumunii, Muzeum Miejskie oraz XVIII – wieczną Cerkiew Biskupią.

Legenda związana z powstaniem monastyru

Z powstaniem monastyru wiąże się interesująca legenda, która opowiada historię jej budowniczego- Meșterul Manole. Postanowił on zamurować pierwszą osobę, która ujrzy cerkiew, w celu powodzenia budowy. Niestety osobą, która ją ujrzała była jego żona. Jednak nie powstrzymało to mistrza Manole przed wykonaniem swojej obietnicy. Po zakończeniu budowy cerkwi zleceniodawca uwięził Meșterul Manole na dachu kościoła, aby mieć pewność, że nie zbuduje on już piękniejszej budowli. Zdesperowany mistrz Manole skonstruował sobie skrzydła, jednak podczas próby ucieczki zabił się. W miejscu jego upadku znajduje się obecnie źródełko.

Zwiedzanie Cerkwi w Curtea de Argeş – praktyczne informacje

Najcenniejszym zabytkiem Curtea de Argeş jest zdecydowanie Cerkiew Metropolitalna. Jest to świątynia wyjątkowa, ze względu na bogactwo mieszających się stylów. W Cerkwi znajdziemy elementy: gotyckie, serbskie, tureckie, ormiańskie oraz wpływy orientalne.

Cerkiew Curtea de Argeş jest pięknie zdobiona wewnątrz oraz na zewnątrz. Jednak szczególną uwagę przykuwają niepowtarzalne zachodnie wieże, które są delikatnie skręcone. Co ciekawe, zastosowanie skośnego ułożenia elementów i ornamentów budynku stanowiło wzór dla kolejnych stylów w rumuńskiej architekturze.

Wstęp do Cerkwi Metropolitalnej jest bezpłatny. Jest ona oddalona o około 150 km od Bukaresztu oraz 36 km na północny zachód od miejscowości Pitești. Aby dojechać własnym samochodem do Curtea de Arges, najlepiej jechać autostradą E-81 BucureștiPitești. Należy kierować się na drogę 7C prowadzącą do Curtea de Arges. W mieście krzyżują się drogi krajowe nr 7C oraz 73C i kończy się także linia kolejowa z Pitești. Curtea de Arges posiada także połączenia autobusowe z Râmnicu Vâlceą, Sybinem oraz innymi miastami w okręgu Ardżesz.

Miejscowość posiada także sporą bazę noclegową. Można wybrać nocleg między prywatnymi noclegami, pensjonatami lub hotelem, który znajduje się około 200 metrów od Cerkwi.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Rumunii

Wycieczki po cerkwie

Poprzedni

Co kupić w Czarnogórze i jakie pamiątki przywieźć?

Park Narodowy Butrint w Albanii – zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz