Ceny w Słowenii i koszty życia

Tagi , , , , ,

Słowenia jest krajem, który ma wiele do zaoferowania w kontekście turystycznym. Na stosunkowo niewielkim obszarze możemy skorzystać z piękna Słoweńskiego Krasu (imponujących jaskiń), bogatej w historię stolicy – Lublany, mamy opcję pojeżdżenia na nartach w Alpach, czy wypoczynku nad Morzem Adriatyckim. Jednocześnie nie jest to kraj, który jest każdego roku zalewany nadmierną liczbą turystów, co nie pozwoliłoby poznać jego kultury. W ramach tego artykułu skupmy się na cenach, które występują w tym kraju. Turysta wyposażony w tę wiedzę będzie miał większe szanse optymalnego zaplanowania wyjazdu do Słowenii.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ogólnie o cenach w Słowenii

Wybierając spędzenie urlopu w Słowenii, powinniśmy liczyć się z tym, że ceny będą nieco wyższe niż te, które znamy w Polsce. Z drugiej strony będą one niższe niż te, które występują w krajach takich jak Niemcy, Francja czy Austria. Oczywiście mądre wybory sprawiają, że niektóre produkty czy usługi otrzymamy nawet taniej niż w Polsce. Prześledźmy jednak ceny na konkretnych przykładach. Ceny będziemy przeliczać na polskie złote. Należy również pamiętać, że zawsze będą występować różnice w kosztach w zależności od regionu czy nawet konkretnego produktu. Z tego powodu podane ceny należy traktować wyłącznie jako przybliżenie.

Ile kosztują noclegi w Słowenii?

Noclegi zazwyczaj stanowią jeden z głównych kosztów całej podróży. Oczywiście występuje tutaj wiele zmiennych, co dotyczy choćby oferowanego komfortu, lokalizacji, terminu wyboru czy prestiżu związanego z danym miejscem. Najtańsze miejsca noclegowe to koszty rozpoczynające się od 100 zł w przypadku dwóch osób na jedną noc. Jest to jednak cena znacząco poniżej średniej. Od 150 do 200 zł to typowa cena w przypadku nocy dla dwóch osób w miejscu noclegowym o zadowalającym standardzie. Oczywiście znajdziemy również noclegi znacznie droższe.

Słowenia – ceny jedzenia i ceny w restauracjach

Rozważmy to na przykładach, ponieważ to pozwoli najlepiej zobrazować rzeczywiste koszty w sklepach w Słowenii. Zakup chleba to najczęściej wydatek od 4 do 5 zł, podczas gdy za bułkę zapłacimy najczęściej od 50 do 70 groszy. Zakup słynnej szynki pršut to wydatek około 15 zł za 100 g. Ceny zbliżone do polskich znajdziemy w ramach większości warzyw czy napojów alkoholowych. Tańsze zazwyczaj okazują się owoce morza. Oczywiście wizytę w kraju o tak ciekawej kuchni, jak w Słowenii, warto połączyć z wyborem dań w barach i restauracjach (dla budowania szerszego poglądu zalecamy skorzystanie z obu opcji). Powinniśmy założyć, że ceny w barach za duży posiłek rozpoczynają się od ponad 20 zł. W przypadku drogich restauracji możemy nie zmieścić się z kosztem do 150 zł za osobę, więc te rozbieżności są znaczące. Szczególnie że będąc w Słowenii, warto spróbować dań opartych o owoce morza, a te nie należą do najtańszych.

Ile kosztuje wino w Słowenii?

Słowenia jest krajem, który słynie z wina. Z tego powodu warto spróbować tego trunku podczas odwiedzin w tym państwie. Z jakimi kosztami jest to związane? Okazuje się, że są one zbliżone do tych, które występują w Polsce, chociaż często przy porównywalnych cenach otrzymamy wyższą jakość. W przypadku około 20 zł w wielu przypadkach kupimy wino o ciekawszym smaku, niż w ramach polskiego odpowiednika tych kosztów. Na szczególną uwagę zasługują: pinela, rebula, chardonnay, sauvignon blanc czy riesling.

Ile kosztuje piwo w Słowenii

Piwo w restauracji lub w pubie w Słowenii kupimy w cenach porównywalnych do tych z wielu miejsc Polski, czyli od około 10 zł. Podobnie jest w przypadku sklepów, gdzie ceny również są porównywalne w stosunku do tych, które znamy z naszego kraju (od 3 do 5 zł za stosunkowo tanie propozycje). Turystom warto szczególnie polecić trzy marki, które są produkowane właśnie w Słowenii, czyli Union, Roler i Zlatorog. Ich ceny nie są wyższe niż w przypadku piw, które powszechnie występują w polskich sklepach.

Ceny w Słowenii – ile kosztuje transport?

Bilety autobusowe w Słowenii (jeśli nie mamy możliwości skorzystania z żadnej ze zniżek) są dość drogie. Najczęściej za godzinny przejazd zapłacimy w tej sytuacji nawet 15 zł. Znacznie bardziej komfortowa jest sytuacja studentów lub osób starszych. Koszty przejazdu taksówek to najczęściej od 4 do 8 zł na wstępie, a następnie około 4-5 zł za każdy przejechany kilometr. Alternatywą jest choćby wynajęcie samochodu, ale tutaj rozbieżności cenowe są znaczące i trudno przedstawić ten temat w skrócie.

Ile kosztuje paliwo w Słowenii?

Wiele osób zastanawia się nad ceną paliwa w Słowenii. W przypadku 1 l benzyny 95 powinniśmy liczyć się z kosztem pomiędzy 4 a 5 zł. W przypadku diesla koszty są podobne. Warto więc zwrócić uwagę na to, że nie są to ceny odstraszające, gdy porównamy to do tego, co znamy z Polski. To z kolei sprawia, że warto zastanowić się nad wynajmem samochodu, co pozwoli poznać nam nieco mniej znane tereny Słowenii. Ponadto zwróćmy uwagę, że w Polsce występują większe rozbieżności w cenach paliwa niż w analizowanym kraju.

Ceny kempingów w Słowenii

Słowenia ma bogate walory turystyczne, a to z kolei powinno być związane z wykorzystywaniem dostępnego potencjału. Właśnie taką sytuację możemy zaobserwować w przypadku wynajmu kempingu w tym kraju. Najczęściej ceny nie są znacząco niższe niż w przypadku hotelu, a czasem mogą być nawet wyższe. W przypadku tygodniowego wyjazdu większość ofert to koszty pomiędzy 1200 a 1800 zł. Pamiętajmy jednak, że mowa o przygotowanych kempingach pod wynajem. Znacznie tańsze będzie wykupienie miejsca do rozłożenia swojego namiotu. Ponadto w obu przypadkach mówimy o najciekawszych lokalizacjach, ponieważ w ramach tej formy podróżowania kluczową kwestią jest bliskość do ciekawych obiektów.

Ceny autostrad i winiet w Słowenii

Wiemy już, że nie zbankrutujemy, wiele razy tankując w Słowenii. Jak jednak wygląda perspektywa opłat za korzystanie z autostrad? Tutaj sytuacja również nie jest zła. Za około 60-70 zł możemy korzystać z autostrad w całym kraju. Jednocześnie nawierzchnie najczęściej są wysokiej jakości. Jest to kolejny argument, który sprawia, że podróż samochodem do Słowenii jest bardzo ciekawą opcją (zresztą często wykorzystywaną przez Polaków). Ponadto za około 150 zł będziemy mogli korzystać z autostrad przez cały miesiąc.

Koszty życia w Słowenii na dłuższą metę

Ogólnie ceny w Słowenii należy traktować jako nieznacznie wyższe niż te, które występują w Warszawie. Oczywiście jest to potraktowane jako pewne przybliżenie w ramach terenu całego kraju. Dotyczy to choćby cen w przeliczeniu na 1 m2 mieszkania. Nieco wyższe koszty, których doświadczymy każdego dnia, połączone są ze stosunkowo wyższymi zarobkami. Ogólnie więc Słowenia jest krajem, w którym bez problemu dla naszego budżetu możemy zostać na dłużej. Pamiętajmy, że jest to kraj, który ciągle i szybko się rozwija.

Ceny atrakcji na terenie Słowenii

Oczywiście wyjazd wakacyjny związany jest z kosztami w ramach zwiedzania danego terenu. Przykładowo zawody pucharu świata w Planicy to koszt od około 100 zł nawet do około 1200 zł. Zwiedzanie słynnego wąwozu Vintagar będzie powiązany z odchudzeniem naszego portfela o około 30 zł w ramach osoby dorosłej. Ciekawą możliwością jest skorzystanie z usług przewodnika, ale w tym przypadku ceny mogą być bardzo zróżnicowane.

Podsumowanie, czyli ogólnie o kosztach w Słowenii

Ogólnie spoglądając na koszty związane z wakacjami w Słowenii, powinniśmy zwrócić uwagę, że te są naprawdę zadowalające. Z jednej strony są one zazwyczaj wyższe niż te, które znamy z Polski. Z drugiej strony rozbieżności nie są znaczące i tym samym nie powinno to być szczególnie dotkliwe. Ceny w sklepach i w restauracjach są wyższe niż te znane z naszego kraju, ale już w przypadku paliwa czy miejsc noclegowych często koszty będą mocno zbliżone do naszych, a czasem nawet niższe. Pamiętajmy, że wszystko jest połączone z bogactwem turystycznym, które jest oferowane przez to państwo zlokalizowane nad Morzem Adriatyckim. Warto rozważyć ten kraj w kontekście swojego wyjazdu. Koszty nie powinny być elementem, który sprawiają, że Słowenia spadnie w naszym rankingu.

Wycieczki po ceny

Poprzedni

Budva, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Co kupić w Albanii i jakie pamiątki przywieźć?

Następny

Dodaj komentarz