Ceny w Czarnogórze i koszty życia

Tagi , , , , , , , ,

Czarnogóra to położone na Bałkanach państwo, które w ostatnich latach stopniowo staje się jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do spędzenia wakacji. Znaczący wpływ na ten fakt mają ceny w tym kraju, które w porównaniu z kosztem noclegów, jedzenia oraz alkoholu w Chorwacji, Włoszech lub Grecji, są dla mieszkańców Polski o wiele bardziej przystępne. Z jakimi kosztami należy się liczyć, planując wyjazd na wakacje do Czarnogóry? Jakie są ceny poszczególnych dóbr materialnych w tym państwie?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ceny w Czarnogórze – ile kosztują noclegi?

Ceny noclegów w Czarnogórze różnią się w zależności od miejsca pobytu. W Podgoricy oraz większych nadmorskich kurortach ceny za dobę hotelową są najczęściej dwukrotnie wyższe, niż w mniejszych miejscowościach w głębi kraju. Od maja do września koszt rezerwacji doby w pokoju w hotelu średniej jakości waha się od 40 do 70 złotych za osobę. W bardziej luksusowych obiektach cena waha się najczęściej między 200 a 300 złotych. Duże znaczenie ma również położenie hotelu względem plaży i morza. Wynajem apartamentu z widokiem na morze powoduje nawet dwukrotne zwiększenie tej kwoty. Z tego powodu planując wypoczynek w Czarnogórze, warto wybrać noclegi nawet dwa miesiące wcześniej, co pozwoli zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy.

Czarnogóra – ceny jedzenia i ceny w restauracjach

Jedzenie jest jednym z najważniejszych elementów składowych udanego wypoczynku. Czarnogóra jest tak chętnie wybierana przez mieszkańców Polski, ponieważ ceny produktów spożywczych są porównywalne z cenami w Polsce. Dla przykładu litrowa woda mineralna to koszt rzędu 2 złotych, natomiast za kilogram pomidorów lub winogron trzeba zapłacić około 3 złotych. Podobnie jest z cenami jajek, za które w Czarnogórze turysta zapłaci 5-6 złotych za 10 sztuk. Z kolei cena kilograma sera jest nieznacznie wyższa niż w Polsce – w Budvie lub Kotorze jest to koszt rzędu 25 złotych. Planując zakupy za granicą, warto wybrać większe supermarkety, ponieważ można w nich zakupić większość produktów w niższej cenie. Obiad w restauracji w Czarnogórze kosztuje od 20 do 60 złotych. Najmniej podróżujący zapłacą za zupę rybną lub hamburgera, natomiast główne danie z mięsem może kosztować nawet do 50 złotych.

Ceny w Czarnogórze – ile kosztuje transport?

Komunikacja publiczna jest w Czarnogórze dobrze rozwinięta, zwłaszcza w obrębie najbardziej turystycznych miejscowości. Przejazd autobusem z Kotoru do Perastu lub z Budvy do Tivatu to koszt rzędu około 2-3 euro, czyli od 9 do 14 złotych. Na dłuższych trasach kursują pociągi – ilość składów jest jednak niewielka i ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Koszt przejazdu z serbskiego Belgradu do Baru lub Podgoricy może się wahać od 40 do 60 złotych. Oczywiście wszędzie można spotkać taksówki, jednak usługa ta wymaga głębszego sięgnięcia do kieszeni. Standardową stawką pobieraną przez czarnogórskich taksówkarzy jest 5 złotych za każdy przejechany kilometr.

Ile kosztuje paliwo w Czarnogórze?

Ceny paliwa w Czarnogórze będą szczególnie interesujące dla osób, które zdecydują się na wypożyczenie samochodu na miejscu lub planują całą podróż z Polski swoim pojazdem. Za litr benzyny w Czarnogórze trzeba zapłacić od 6,50 do 7 złotych. Tańszy jest diesel, za którego litr kierowcy zapłacą do 7 złotych. Cena gazu na czarnogórskich stacjach waha się między 3 a 3,30 zł.

Ile kosztuje oliwa w Czarnogórze?

Oliwa jest jednym z najpopularniejszych lokalnych produktów w Czarnogórze. Zarówno ta kupowana od mniejszych producentów, jak i markowe wyroby dostępne w supermarketach, charakteryzują się wysoką jakością. W zależności od rodzaju oliwy za litr tego wyrobu podczas pobytu w Czarnogórze trzeba zapłacić około 5 euro.

Ile kosztuje alkohol w Czarnogórze?

Czarnogórskie wina są jednym z najlepszych na świecie, przez co turyści chętnie zaopatrują się w nie w tym kraju. Za butelkę tego trunku o pojemności 750 ml trzeba zapłacić od 3 do 4 euro, czyli 15-18 złotych. Droższa jest wódka – kupując ten mocny alkohol w Czarnogórze należy się liczyć z wydatkiem rzędu 24 złotych za półlitrową butelkę tego wyrobu.

Piwo jest popularnym rodzajem alkoholu w Czarnogórze. Standardowa cena tego trunku waha się od 0,60 do 0,80 euro, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 2,5 do 3 zł.

Ile kosztują papierosy w Czarnogórze?

Paczka papierosów w Czarnogórze jest znacznie tańsza niż w Polsce. Za standardowe opakowanie zawierające 20 sztuk papierosów trzeba zapłacić od 8 do 12 złotych.

Lody w Czarnogórze – ile kosztują?

Jedna gałka lodów w większych czarnogórskich miastach kosztuje około 2,50 zł. Koszt ten może być większy, jeśli wybieramy lodziarnię usytuowaną przy głównej promenadzie w nadmorskim kurorcie.

Ceny leżaków i akcesoriów plażowych w Czarnogórze

Dla wielu turystów główną zachętą do odwiedzenia Czarnogóry jest skorzystanie z licznych plaż znajdujących się nad Morzem Adriatyckim. Wykupienie na cały dzień dwóch leżaków w najbardziej turystycznych miejscach to koszt rzędu 10 euro za dzień, czyli około 45 złotych. Również ceny kremów do opalania i kapeluszy są wyższe na plaży i wahają się w granicach 15 – 30 złotych. Warto zaopatrzyć się w tego typu artykuły w większych supermarketach lub w sklepach oddalonych od linii brzegowej. Wcześniejszy zakup akcesoriów plażowych to gwarancja oszczędzenia znacznej ilości gotówki.

Ceny kempingów w Czarnogórze

Korzystanie z pól kempingowych to alternatywa dla klasycznego pobytu w obiektach hotelowych. Większość z czarnogórskich kempingów ulokowana jest w atrakcyjnych turystycznie miejscach, najczęściej w pobliżu linii brzegowej lub parków narodowych. Ceny miejsc pod namiot zaczynają się od 40 złotych od osoby za noc, natomiast większe przestrzenie przystosowane pod kampery to wydatek rzędu 70-80 złotych. Na ostateczną cenę będzie miała wpływ również lokalizacja całego kampingu oraz jego poziom zaopatrzenia w prąd, oraz sanitariaty.

Pamiątki w Czarnogórze – ile kosztują?

Cena czarnogórskich pamiątek, takich jak magnesy, kubki i breloczki, jest zbliżona do tych w większości krajów południowej Europy. Za gadżety tego typu podróżni muszą zapłacić około 5 euro, czyli około 23 złotych. Z kolei za pocztówki z widokami przedstawiające najpiękniejsze lokacje z tego kraju trzeba zapłacić od 4 do 5 złotych.

Ile kosztują owoce morza w Czarnogórze?

Czarnogóra słynie z lokalnych owoców morza, dlatego szczególnie warto spróbować tych produktów, przebywając na wakacjach w tym miejscu. Restauracje oferują wiele dań przygotowanych z ośmiorniczek, małż i krewetek. Koszt takiego posiłku to od 10 do 20 euro, czyli 45-90 złotych.

Ceny mieszkań w Czarnogórze

Coraz więcej Polaków decyduje się na zmianę swojego miejsca zamieszkania na kraje bardziej przyjazne pod względem temperatury. Ceny mieszkań w Czarnogórze rozpoczynają się od 50 tysięcy euro w miastach położonych w głębi kraju, do nawet 100 tysięcy euro za apartament w najpopularniejszych turystycznych lokacjach, takich jak Kotor lub Herceg Novi. Najdroższe luksusowe rezydencje kosztują natomiast od 2 do 4 milionów euro. Ostateczna cena nieruchomości jest warunkowana położeniem na mapie Czarnogóry i rozmiarami mieszkania lub działki.

Ceny w Czarnogórze – podsumowanie

Koszty życia w Czarnogórze zwiększają się stopniowo każdego roku, jednak wciąż jest to jeden z najtańszych krajów do spędzenia wakacji. Większość z produktów spożywczych jest w podobnej cenie jak w Polsce. Nie dotyczy to lokalnych win czy oliwy, które charakteryzują się wysoką jakością. Dzięki hurtowej produkcji są tańsze niż w Polsce. Czarnogóra to wspaniałe miejsce, które mimo wielu atrakcyjnych widoków wciąż posiada dziewicze i nieskażone turystyką regiony, w których próżno szukać sprzedawców i taksówkarzy liczących na szybki zarobek kosztem podróżnych. Wspaniałe zabytki, piękne plaże i pyszne jedzenie – Czarnogóra to miejsce, które pokocha każdy, kto odwiedzi to państwo przynajmniej raz w swoim życiu.

Wycieczki po ceny-w-czarnogorze

Poprzedni

Baška Voda, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Budva, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz