Chorwacja jest jednym z najpiękniejszych krajów w południowej Europie. Nic więc dziwnego, że coraz częściej to właśnie ona jest popularnym kierunkiem, który Polacy obierają na wakacje. Warto również zaznaczyć fakt, że coraz więcej z nas decyduje się na zakup nieruchomości. Nie da się ukryć, że tego typu inwestycja może być niezwykle rentowna i opłacalna. Jednak zanim zdecydujemy się na przeprowadzkę, warto zapoznać się z tym, jakie są ceny w Chorwacji i jak przedstawiają się koszty życia w tym rajskim kraju.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Ceny w Chorwacji – ile kosztują noclegi?
Ceny noclegów w Chorwacji, jeśli ktoś planuje tam wakacje lub krótki urlop, są ściśle uzależnione od miejsca pobytu. Południe kraju, które jest niezwykle mocno oblegane przez turystów, będzie charakteryzowało się dość wysokimi cenami noclegów, podobnie zresztą jak stolica Chorwacji – Zagrzeb. Co więcej, ceny noclegów również są uzależnione od sezonu, w którym zdecydujemy się je wynająć. W sezonie turystycznym będą one automatycznie wyższe. Niemniej jednak za średniej jakości hotel w jednym z popularnych, chorwackich miast jak np.: Dubrownik, Rjeka, Split czy Zagrzeb musimy liczyć się z cenami od 250 złotych za noc. Jeśli zaś chodzi o inne miejscowości, które nie są głównym celem turystów, możemy spotkać nawet noclegi w cenie od 80 złotych za noc.
Chorwacja – ceny jedzenia i ceny w restauracjach
Chorwacja charakteryzuje się swoistą kuchnią, a także ogromną ilością restauracji – szczególnie w najpopularniejszych wakacyjnych kurortach. Ile więc będziemy musieli zapłacić za obiad w restauracji, a ile za podstawowe produkty w sklepie? Przypomnijmy, że walutą kraju są kuny, a jedna kuna to 0,61 złotych. Jeśli więc wybierzemy się do marketu, za podstawowe produkty będziemy musieli zapłacić:
- chleb – około 8 kun
- bułka – około 2 kuny
- mleko – około 6 kun
- masło – około 16 kun
- jajka – około 20 kun
- kurczak – około 40 kun za kilogram
- makaron – około 7 kun za półkilogramową paczkę
- banany – około 14 kun za kilogram
- wino – około 14 kun za butelkę
Jeśli z kolei wybierzemy się na dobry obiad do restauracji, to przyjdzie nam zapłacić około:
- 50 kun – za sałatkę
- 22 kuny – za zupę pomidorową
- 35 kun – za pizzę
- 25 kun – za kebab w bułce
- 100 kun – za dobry obiad dwudaniowy
- 20 kun – za małe piwo
Ceny w Chorwacji – ile kosztuje transport?
Ceny transportu miejskiego w Chorwacji nie są zbyt wygórowane. Zależy oczywiście od tego, czy chcemy podróżować z miasta do miasta, czy poruszać się obrębie określonej aglomeracji miejskiej. Zwykle bilet obejmujący jeden przejazd kosztuje około 10- 15 kun. Za bilet całodniowy będziemy musieli już zapłacić 35 kun. Oczywiście można również zakupić bilety czasowe – wówczas za bilet dwugodzinny zapłacimy 20 kun, a za bilet 40-minutowy 8 kun. Jeśli zdecydujemy się na podróż z miasta do miasta, to można w uśrednieniu powiedzieć, że ceny biletów na 100 km wynosi około 40-50 kun.
Ile kosztuje paliwo w Chorwacji?
Ceny paliwa w Chorwacji kształtują się na podobnym poziomie, co w naszym kraju. Czasem można spotkać nawet wyższe ceny. Zwykle ceny benzyny na popularnych stacjach wynoszą około 10-11 kun za litr. Jeśli natomiast chcemy zatankować olej napędowy, wówczas musimy liczyć się z cenami około 13-14 kun za litr. Warto pamiętać, że w Chorwacji diesel jest droższy z tego względu, że dużą uwagę przykłada się do ochrony klimatu i środowiska.
Ile kosztuje oliwa w Chorwacji?
Oliwa, choć nic na to nie wskazuje, jest jednym z naczelnych, chorwackich produktów. Z pewnością warto więc zapoznać się z cenami tego kultowego produktu, który potrafi nadać oryginalny smak każdemu daniu. Tak więc ceny oliwy są uzależnione od tego, gdzie zdecydujemy się w nią zaopatrzyć. Jeśli zakupimy oliwę na tradycyjnym, chorwackim bazarze, wówczas mamy pewność, że jest ona wyprodukowana zgodnie z wieloletnią tradycją i nie została ona okraszona innymi dodatkami czy ulepszaczami smaku. Wówczas musimy liczyć się z ceną około 80 kun za jeden litr. W marketach można kupić je już nawet za 60 kun za litr, jednak wątpliwa jest ich jakość.
Ile kosztuje wino w Chorwacji?
Obok oliwy, to właśnie dobre, chorwackie wino, jest produktem najczęściej i najchętniej kupowanym w Chorwacji. Ile więc będziemy musieli zapłacić za tego typu trunek? Średnia cena wina w Chorwacji kształtuje się na poziomie około 20 kun za butelkę o pojemności 0,75 litra. Jest to wino średniej klasy. Za prawdziwe trunki o wysokiej jakości i bogatym smaku i aromacie, będziemy musieli zapłacić nawet 120 kun za 0,75 litra. W restauracjach lampka dobrego wina kosztuje około 30 kun.
Ile kosztuje piwo w Chorwacji?
Piwo w Chorwacji bez wątpienia nie jest tak popularnym produktem jak wino. Niemniej jednak można powiedzieć, że jest ono nieporównywalnie tańsze. Średnia cena piwa w Chorwacji wynosi około 8,5 kuny za pół litra. Oczywiście wiele zależy od jakości i rodzaju piwa, jednak ceny w marketach nie powinny przekraczać 10 kun za 0,5 litra. Jeśli zaś chcemy napić się dobrego piwa w restauracji, to będzie to wydatek rzędu 10 kun za 0,5 litra.
Ceny kempingów w Chorwacji?
Chorwacja jest bez wątpienia idealnym miejscem na zaplanowanie tam kempingu. Nie tylko znajdziemy tam niezwykle zadbane i przystosowane dla podróżnych miejsca kempingowe, ale dodatkowo będą one otoczone niesamowitą przyrodą i malowniczymi widokami. Ceny kempingów – znów można powiedzieć – są uzależnione przede wszystkim od danego regionu. Zwykle ceny są również podawane w euro, na co turyści powinni się przygotować. Najpopularniejsze kempingi oferują więc ceny od minimalnego 22 euro za noc, do maksymalnego 70 euro za noc. Można więc w przybliżeniu powiedzieć, że ceny zaczynają się od około 50 złotych za noc, a kończą nawet na 160 złotych za noc.
Ile kosztują owoce morza w Chorwacji?
Owoce morza w Chorwacji są niezwykle popularne. Każda szanująca się restauracja ma je w swojej ofercie. Dzięki długiemu chorwackiemu wybrzeżu rybacy mają pełne ręce roboty i często dostarczają świeży towar wprost do restauracji lub marketów. Jednak ile kosztują owoce morza w Chorwacji? Okazuje się, że na targach rybnych różnorodne ryby i inne morskie przysmaki można kupić już od 70 kun za kilogram, jednak z najlepsze jakościowo ryby i inne owoce morza trzeba będzie zapłacić nawet około 200 kun za kilogram. W dużych marketach za paczkowane owoce morza trzeba będzie zapłacić średnio od 40 kun za 0,5 kilograma krewetek, do nawet 250 kun za jeden kilogram ryby o nazwie piotrosz.
Ceny mieszkań w Chorwacji?
Ci, którzy planują przeprowadzkę lub po prostu zakup nieruchomości w Chorwacji, z pewnością zastanawiają się, jak kształtują się ich ceny. Znów można powiedzieć, wszystko zależy od regionu. Z pewnością w popularnych miastach ceny nieruchomości będą nieporównywalnie wyższe, niż ceny nieruchomości zlokalizowanych na obrzeżach lub w odleglejszych zakątkach kraju. Warto wspomnieć, że ceny chorwackich nieruchomości najczęściej podawane są w euro i finalna cena również wymaga zapłaty w takiej walucie. Zwykle ceny za metr kwadratowy rozpoczynają się od 1900 euro poza miastem, a dochodzą nawet do 6000 euro i więcej za metr kwadratowy w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach.
Za lokalizacje względnie atrakcyjne uważa się te, które znajdują się blisko centrów miast, a także blisko przystanków komunikacji miejskiej, a także galerii handlowych, czy wielkopowierzchniowych marketów. Można przyjąć, że w Zagrzebiu za kawalerkę przyjdzie zapłacić nam nawet 250 tysięcy euro, zaś za to samo mieszkanie np. w Splicie już około 200 tysięcy euro. Ceny większych mieszkań wahają się na poziomie 400 do 450 tysięcy euro. Wszystko zależy również od tego, czy chcemy zakupić mieszkanie gotowe i urządzone, czy wystarczający okaże się dla nas stan deweloperski. W tym pierwszym przypadku ceny mieszkań znów mogą być o wiele wyższe, niż w przypadku mieszkań, które wymagają prac wykończeniowych i wykonania projektu aranżacyjnego.