Ceny w Bułgarii i koszty życia

Tagi , , , , , , ,

Bułgaria kojarzy się naszym rodakom z piaszczystymi plażami nad Morzem Czarnym oraz smacznym jedzeniem i dobrym winem. Do dziś wielu z nas z łezką w oku wspomina rodzinne wyjazdy do Złotych Piasków małym fiatem, w którym mieściło się wszystko, co potrzebne w czasie dwutygodniowego wyjazdu. Od tego czasu minęło wiele lat, które nie tylko Polakom, ale i samej Bułgarii wyszły na dobre. Dziś kraj, w którym z mieszkańcami szybciej porozumiemy się w języku rosyjskim niż angielskim, przeszedł totalną metamorfozę.  W największych kurortach wakacyjnych otwarto wiele nowoczesnych ośrodków wypoczynkowych, zwiększono liczbę atrakcji oraz polepszono warunki panujące w restauracjach. Dzisiejsza Bułgaria niczym nie ustępuje Hiszpanii, Italii czy Egiptowi, przy czym jest od nich znacznie tańsza. Nic więc dziwnego, że w ostatnich kilku latach nasze zainteresowanie tym krajem wzrosło o około 30%.

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ceny w Bułgarii – ile kosztują noclegi?

Ceny noclegów w Bułgarii podobnie jak w innych krajach są zróżnicowane. Największy wpływ ma na nie lokalizacja, standard i wyżywienie. Ważna jest również rozbudowana infrastruktura turystyczna. Wraz z wejściem Bułgarii do Unii Europejskiej w 2007 roku w kraju nastąpił gwałtowny rozwój bazy noclegowej. Choć lwia część inwestycji umiejscowiona jest nad Morzem Czarnym, to wybierając Bułgarię jako miejsce naszych wakacji, atrakcyjnego zakwaterowania warto poszukać również w mniejszych miejscowościach, które nawet w sezonie są wolne od tłumów turystów. Obecną bazę noclegową w Bułgarii możemy podzielić na luksusowe hotele z bogatą ofertą SPA, kwatery prywatne, niewielkie pensjonaty oraz domy wakacyjne i apartamenty. Ceny w bułgarskich hotelach wahają się od 50 do 200 lewów za dobę, natomiast w apartamentach zaczynają się od 30 lewów.

Bułgaria – ceny jedzenia i ceny w restauracjach

Przed wyjazdem do Bułgarii warto znać orientacyjne ceny produktów obowiązujące na miejscu. Pomoże to w zaplanowaniu wydatków i oszacowaniu, ile gotówki przygotować na wyjazd. W przeliczeniu 1 BGN to około 2,36 zł. Choć pieniądze można wymienić na miejscu, ze względu na zmienny kurs warto zrobić to wcześniej. Wypłacając pieniądze z bankomatu, należy liczyć się z prowizją, jaką może pobrać od nas bank.

Koszty jedzenia w Bułgarii są zbliżone do tych w Polsce. Korzystniej jest kupować w supermarketach aniżeli małych sklepikach. Najdrożej będzie w stolicy kraju – Sofii – oraz w dużych kurortach wakacyjnych. Ceny są w nich wyższe od ok. kilku do kilkunastu procent.

Dla przykładu woda mineralna kosztuje ok. 1 BGN, karton soku ok. 2,50 BGN, a tabliczka czekolady 1,90 BGN. Dobrą wiadomością jest to, iż w Bułgarii ceny alkoholu są niższe niż w naszym kraju. Półlitrowe piwo można kupić już za 1 do 2 BGN, a butelkę wina za 4 BGN.

Ceny w restauracjach różnicują się proporcjonalnie do atrakcyjności danego miejsca. Im więcej turystów, tym ceny są wyższe. Najdroższe w Bułgarii są owoce morza. Zamawiając je w restauracji, musimy liczyć się z kosztem kilkudziesięciu BGN za posiłek. Jedząc w fast foodzie, za kanapkę z frytkami powinniśmy zapłacić nie więcej aniżeli 8 BGN. Za pizzę w restauracji zapłacimy 7 BGN, za kebab do 14 BGN, a cena spaghetti zaczyna się od 6 BGN.

Ceny w Bułgarii – ile kosztuje transport?

W Bułgarii dużą popularnością pośród turystów cieszą się autokary. Ze stolicy odchodzą połączenia do wszystkich większych i mniejszych miejscowości. W każdym mieście znajduje się przynajmniej jeden dworzec autobusowy.  Rynek zdominowany jest przez firmy prywatne, które dysponują znacznie nowocześniejszymi pojazdami od przewoźników państwowych. Bilety można zakupić najpóźniej na 5 minut przed odjazdem pojazdu. Na drugim miejscu są pociągi, które obsługują większość miast w kraju. Biletem upoważniającym do podróżowania po całej Bułgarii przez 3, 5, 7, albo 10 dni jest Euro Domino. Ceny biletów tygodniowych w pierwsze klasie wynoszą około 106 euro, w drugiej klasie już tylko 75 euro, a 59 euro w drugiej klasie dla osób poniżej 26 roku życia.

Taksówki w Bułgarii są tańsze niż w Polsce. Kurs po mieście nie powinien być droższy aniżeli 10 euro. Jednakże turyści powinni uważać, gdyż podobnie jak w innych krajach, można natknąć się na oszustów. Z tego względu dobrze jest mieć przy sobie mapkę z rozkładem ulic w mieście.

Ile kosztuje paliwo w Bułgarii?

Ceny paliw w Bułgarii są zbliżone do polskich. Litr 95 kosztuje około 2,50 do 3 BGN, benzyny 98 2,70 do 3 BGN, a oleju napędowego 2,60 do 2,70 BGN. Litr gazu to koszt 1,15 do 1,30 BGN.

Ile kosztuje wino w Bułgarii?

Średnia cena butelki wina wynosi w Bułgarii 4,40 BGN. Oczywiście cena wzrasta proporcjonalnie do jakości gatunku, który chcemy nabyć. Do wyboru mamy wina produkowane w kraju, jak i te importowane zza granicy. Będąc na wakacjach w słonecznej Bułgarii, warto kupować wina lokalne, przez co wspiera się lokalnych producentów.

Ile kosztuje piwo w Bułgarii?

Lokalne piwo w Bułgarii kosztuje około 1,3 BGN, natomiast piwo importowane około 2,2 BGN. Piwo lokalne sprzedawane jest w butelkach 0,5 litra, natomiast sprowadzane zza granicy w 0,33 litra. Im bliżej Morza Czarnego, tym ceny piw szybko rosną. Na wybrzeżu za tę samą butelkę zapłacimy nawet o 200% więcej.

Ile kosztują owoce morza w Bułgarii?

W Bułgarii najwięcej zapłacimy za owoce morza. Doskonale przyrządzone i świeże, mogą kosztować nawet kilkadziesiąt BGN. Cena kilograma dorady zaczyna się od 10 BGN, co oznacza, że w restauracji jej cena będzie wynosić nawet 15 do 20 za sztukę. Ceny małży, kalmarów, krewetek są wyższe od ryb. Zasada jest ta sama, co w przypadku alkoholu. Im bliżej Morza Czarnego zamawiamy posiłek, tym więcej będziemy musieli za niego zapłacić.

Ceny mieszkań w Bułgarii? Dlaczego warto kupić mieszkanie w Bułgarii?

Ceny mieszkań w Bułgarii są dla Polaków niezwykle atrakcyjne. Większość z nich traktuje je jako nieruchomości, które w sezonie mają przynosić zysk. Wszystko dlatego, że podatek od wynajmu w Bułgarii wynosi jedynie 10%, a koszty mediów są tańsze niż w Polsce nawet o 60%. Ceny nieruchomości w Bułgarii zaczynają się od 500 do 1000 zł za metr kwadratowy. Ceny te dotyczą budynków do generalnego remontu. Nieruchomość w dobrym stanie będzie nas kosztować od 2500 do 4000 złotych za metr kwadratowy. Oczywiście są to ceny poglądowe, gdyż  mieszkania położone najbliżej morza będą znacznie droższe. Prowadzone statystyki pokazują, że mieszkania w północnej części Warny są o około 30% droższe, niż te położone na południu.

Kupno mieszkania w Bułgarii nie jest skomplikowane. Aby zostać jego właścicielem, wystarczy posiadać konto w bułgarskim banku i przedstawić paszport. Dobrym rozwiązaniem jest również zatrudnienie pośrednika, który zajmie się kontaktem z urzędnikami.

Bułgaria jest pięknym krajem, w którym przez większość roku świeci słońce, a temperatura jest wysoka. Zróżnicowana pod względem krajobrazu sprawia, iż doskonale odnajdą się tutaj miłośnicy kąpieli słonecznych, jak i długich trekingów i jazdy na rowerze. Przyjaźni mieszkańcy i wielu naszych rodaków, którzy osiedlili się w Bułgarii sprawia, iż z łatwością nawiążemy tutaj przyjaźnie na całe życie.

Najlepsze hotele w Bułgarii

Wycieczki po bulgaria

Poprzedni

Kruja, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Braszów, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Następny

1 komentarz do wpisu “Ceny w Bułgarii i koszty życia”

  1. Pingback: Jakie Są Ceny W Bułgarii 2019 | Wjazd Do Bułgarii-Ceny W Bułgarii 2021 Orient Explorer 상위 111개 베스트 답변

Dodaj komentarz