Albania jest coraz częściej wybieranym kierunkiem podróży wśród turystów z całego świata, w tym i z Polski. Powszechnie panuje przekonanie, że w Albanii jest bardzo tanio, mimo tak bogatej oferty turystycznej. Jak naprawdę wyglądają ceny podstawowych produktów w tym kraju? Ile zapłacimy za nocleg? Jaki jest koszt paliwa?
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Ceny w Albanii – ile kosztują noclegi?
Ceny noclegów w Albanii są w głównej mierze zależne od konkretnej lokalizacji, jak i warunków oraz dodatkowych udogodnień. W stolicy kraju, Tiranie, koszt noclegu waha się zwykle od stu sześćdziesięciu do pięciuset złotych za pokój. Tańsze zakwaterowanie można znaleźć na wybrzeżu. Tam za pokój nie zapłacimy więcej niż dwieście złotych.
Ceny dobowego noclegu w Tiranie dla dwóch osób w przykładowych hotelach wyglądają następująco:
- VH Premier AS Tirana Hotel & Meeting Center – sto dziewięćdziesiąt dwa złote,
- Tirana International Hotel & Conference Center – trzysta czterdzieści sześć złotych,
- Brilant Antik Hotel – dwieście sześćdziesiąt złotych,
- VH EUROSTAR TIRANA CONGRESS & SPA – dwieście dziewięć złotych,
- Garden B&B – sto siedemdziesiąt pięć złotych.
Albania – ceny jedzenia i ceny w restauracjach
Wiele produktów spożywczych w Albanii jest tańszych niż w Polsce, wyłączając sklepy hotelowe oraz te mieszczące się w pobliżu starówek. Jednak należy wspomnieć, że cena niektórych produktów jest znacznie większa niż w naszym kraju.
Średnio koszt chleba wynosi siedemdziesiąt leków (dwa złote sześćdziesiąt siedem groszy). Cena bułki wynosi dziesięć leków (trzydzieści osiem groszy). Butelka lub karton mleka sto trzydzieści leków (prawie pięć złotych), opakowania sera w plasterkach, bądź wędliny około sto pięćdziesiąt leków (pięć złotych siedemdziesiąt trzy grosze. Jak więc widać, koszt śniadania zrobionego samemu będzie bardzo niski.
Ceny w albańskich restauracjach
Jeżeli chodzi o dania serwowane w restauracjach, ich koszt przeważnie bywa mniejszy niż w Polsce, zważywszy na to, że porcje są naprawdę duże. Przykładowo danie z jagnięciny kosztuje około ośmiuset leków (trzydzieści złotych pięćdziesiąt trzy grosze), musaki, czyli zapiekanki przypominające lasagne, zawierające w swoim składzie między innymi: bakłażana, mielone mięso oraz pomidory, kosztują około sześćset leków (prawie dwadzieścia trzy złote). Natomiast koszt deserów w albańskich restauracjach waha się od dwustu pięćdziesięciu leków do trzystu (od dziewięciu złotych pięćdziesięciu groszy do jedenastu złotych czterdziestu pięciu groszy). Koszt gałki lodów to zazwyczaj pięćdziesiąt leków (jeden złotych dziewięćdziesiąt jeden groszy). Za pizzę w Albanii średnio zapłacimy pięćset leków (dziewiętnaście złotych osiem groszy).
Należy jednak zaznaczyć, że biorąc pod uwagę europejskie statystyki, to przeciętny Albańczyk za średnie miesięczne wynagrodzenie może kupić najmniej bochenków chleba spośród wszystkich Europejczyków.
Ceny w Albanii – ile kosztuje transport?
W stolicy Albanii, Tiranie, transport publiczny to najtańszy sposób podróżowania. Bilet autobusowy kosztuje od dwudziestu do trzydziestu leków (od siedemdziesięciu sześciu groszy do jednego złotego i szesnastu groszy). Bilety można kupić między innymi u pomocnika kierowcy. Podobnie za bilet zapłacimy między innymi we Vlorze, Beracie i Sarandzie.
Ile kosztuje paliwo w Albanii?
Natomiast jeżeli chodzi o paliwo, to jego średnia cena jest wyższa niż w Polsce. W grudniu 2021 roku w Albanii cena paliwa wynosiła średnio sto osiemdziesiąt trzy leki za litr. Z kolei cena diesla za litr wynosiła średnio sto osiemdziesiąt jeden leków (sześć złotych dziewięćdziesiąt jeden groszy).
Przeciętny Albańczyk za średnie miesięczne wynagrodzenie może kupić najmniej paliwa spośród wszystkich Europejczyków.
Ile kosztuje oliwa w Albanii?
Litr oleju w Albanii kosztuje zazwyczaj sto dwadzieścia leków (cztery złote pięćdziesiąt pięć groszy). W niektórych miastach może jednak kosztować sto czterdzieści leków (pięć złotych trzydzieści cztery grosze), a w jeszcze innych sto leków (trzy złote osiemdziesiąt dwa grosze).
Ile kosztuje wino w Albanii, a ile piwo?
Średnie ceny wysokoprocentowych alkoholi w Albanii są zdecydowanie mniejsze niż w Polsce. Średnia cena siedmiuset pięćdziesięciu mililitrów wina to koszt trzystu pięćdziesięciu leków (trzynaście złotych dwadzieścia osiem groszy). Cena pięciuset mililitrów piwa to koszy około stu leków (trzy złote osiemdziesiąt groszy). Natomiast cena wódki za pięćset mililitrów wynosi zazwyczaj trzysta pięćdziesiąt leków (trzynaście złotych dwadzieścia osiem groszy).
Co ciekawe, paczka papierosów w Albanii kosztuje tylko dwieście leków (siedem złotych pięćdziesiąt dziewięć groszy).
Ceny kempingów w Albanii
Koszt miejsca na kempingu w przypadku czteroosobowej rodziny z samochodem oraz dużym namiotem wynosi od trzydziestu ośmiu do osiemdziesięciu złotych za noc. Cena ta zależna jest od dokładnej lokalizacji, ewentualnych dodatkowych udogodnień, wielkości miejsca oraz liczby osób.
Ile kosztują owoce morza w Albanii?
W albańskich restauracjach podawane są świeże i bardzo dobrej jakości owoce morza. Koszt średnich krewetek to około siedemset leków (dwadzieścia sześć leków siedemdziesiąt dwa grosze), a dużych tysiąc leków (trzydzieści osiem złotych siedemnaście groszy). Cena małży to około siedmiuset leków (dwadzieścia sześć leków siedemdziesiąt dwa grosze), ośmiornicy dziewięćset leków (trzydzieści cztery złote trzydzieści pięć leków), a kalmarów sześćset leków (dwadzieścia dwa złote dziewięćdziesiąt groszy).
Ceny mieszkań w Albanii
Ceny mieszkań w Albanii, jak i ich wynajmu, są bardzo zróżnicowane, tak jak w Polsce. Należy wspomnieć, że za wynajem i zakup mieszkania w Albanii mniej zapłaci obywatel tego kraju niż osoba przyjezdna. Obywatel Albanii za miesiąc wynajmu kawalerki, zapłaci od trzynastu do trzydziestu tysięcy leków (od czterysta dziewięćdziesięciu sześciu złotych osiemnastu groszy do tysiąca stu czterdziestu pięciu złotych i trzech groszy). Z kolei jeżeli chodzi o mieszkania własnościowe, to są one bezczynszowe. Metr kwadratowy mieszkania w Albanii kosztuje średnio siedemdziesiąt dwa tysiące pięćset siedemdziesiąt cztery leki (około dwa tysiące siedemset siedemdziesiąt złotych).