Ceny w Macedonii Północnej i koszty życia

Tagi , , , , , , , , , , ,

Macedonia Północna już od dość dawna wzbudza zainteresowanie wielu inwestorów i nie tylko. To wszystko jednak nie dzieje się bez powodu. Okazuje się, że rosnąca popularność tego niewielkiego kraju ma związek przede wszystkim z coraz to większym zainteresowaniem podróżnych, a także niezwykle sprzyjającymi cenami. To właśnie z tego powodu większość inwestorów decyduje się na rozpoczęcie tam swojej działalności, ale również turyści tak chętnie decydują się na spędzenie tam wymarzonego urlopu. Jak więc przedstawiają się ceny w Macedonii Północnej dla podróżnych, którzy wybierają się tam na wakacje?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ile kosztują noclegi w Macedonii Północnej?

Dla przeciętnego turysty, który decyduje się na spędzenie swoich wakacji w Macedonii Północnej, zwykle największą rolę odgrywać będą ceny noclegów. Okazuje się, że wymagania podróżnych stale rosną i coraz więcej z nich chce znaleźć noclegi w jak najbardziej przystępnej cenie, a jednocześnie w jak najwyższym standardzie. Okazuje się jednak, że tego typu noclegi w Macedonii Północnej są jak najbardziej możliwe do znalezienia. To właśnie one działają na turystów z całego świata jak przysłowiowy magnes.

Oczywiście nie da się jednoznacznie określić ceny za noc w dobrej jakości hotelu, gdyż wszystko zależy przede wszystkim od lokalizacji. Jak łatwo można się domyślić, w stolicy kraju, czyli w Skopje ceny w hotelach będą zdecydowanie najwyższe i będą wahały się na poziomie około 120-150 złotych za noc. Podobnych kosztów noclegów można spodziewać się również w innych, większych miastach jak np. Tetovo, Bitola czy chociażby Strumica. W mniejszych miasteczkach lub na przedmieściach turyści z powodzeniem znajdą nocleg nawet za około 50 złotych od osoby w obiekcie, w którym z pewnością nie będzie można narzekać na standardy.

Macedonia Północna – koszty jedzenia

Zanim turyści dowiedzą się, jak prezentują się ceny za poszczególne produkty żywnościowe, a także ceny za dobry obiad w macedońskiej restauracji, warto na początku wyjaśnić, że walutą w kraju jest denar macedoński. W przybliżeniu można powiedzieć, że 1000 denarów macedońskich to około 65-70 złotych. Jak widać, nasza waluta na tle denara macedońskiego prezentuje się dość imponująco. Zacznijmy więc od cen podstawowych produktów żywnościowych. Otóż:

 • za kilogram szynki z kurczaka zapłacimy około 265 denarów
 • kilogram dobrego żółtego sera kosztuje około 575 denarów macedońskich
 • za kilogram mrożonych frytek zapłacimy z kolei około 75 denarów macedońskich
 • popcorn do mikrofali wyniesie nas około 30 denarów macedońskich
 • czekolada milka to z kolei koszt około 25 denarów macedońskich
 • za kilogram proszku do prania będziemy już musieli zapłacić około 289 denarów macedońskich
 • keczup około 500 gramów to z kolei koszt około 50 denarów macedońskich
 • za 250 gramów masła będziemy musieli zapłacić około 100 denarów macedońskich

Ceny w macedońskich restauracjach

Warto również zwrócić uwagę na to, jak prezentują się ceny w restauracjach. Okazuje się, że obiad w porządnej macedońskiej knajpie nie nadweręży znacznie naszego budżetu. Otóż:

 • za obiad składający się z dwóch dań, czyli zupy i drugiego dania zapłacimy około 300 denarów macedońskich, czyli około 21 złotych
 • tradycyjna macedońska zupę to koszt około 140 denarów macedońskich, czyli około 10 złotych
 • za danie z pstrąga zapłacimy około 250 denarów macedońskich, co jest równe około 17 złotym
 • karkówka z ziemniakami lub z frytkami to z kolei koszt 300 denarów macedońskich, czyli ponownie około 21 złotych

Transport w Macedonii Północnej – rodzaje biletów

Jeśli zamierzamy w Macedonii Północnej korzystać z transportu miejskiego, to z pewnością zapłacimy za niego o wiele mniej, niż np. w Chorwacji czy chociażby w Czarnogórze. Jak więc przedstawiają się ceny komunikacji miejskiej w Macedonii Północnej:

 • za bilet jednorazowy przyjdzie nam zapłacić około 35 denarów, co jest równe około 2,40 złotych
 • z kolei za bilet jednorazowy, który obejmuje również obszar poza granicami miasta, zapłacimy 40 denarów, czyli około 2,70 złotego
 • bilet 90-minutowy kosztuje około 4 złote, czyli 60 denarów macedońskich
 • jednodniowy bilet miejski z kolei będzie turystów kosztował 120 denarów macedońskich, czyli mniej więcej 8 złotych
 • z drugiej strony ten sam bilet jednodniowy, jednak na obszary podmiejskie, to koszt 150 denarów, czyli około 10 złotych
 • za bilet siedmiodniowy miejski przyjdzie nam zapłacić około 500 denarów macedońskich, czyli 34 złote
 • bilet miesięczny to z kolei cena 1050 denarów, co równa się około 71 złotym.

Ile kosztuje paliwo w Macedonii Północnej?

Paliwo w Macedonii Północnej również nie będzie należało do najdroższych. Jeśli więc podróżni zdecydują się na wypożyczenie samochodu lub po prostu przyjechanie na zwiedzanie tego malowniczego kraju własnym autem, to na stacji benzynowej przywitają ich następujące ceny:

 • za litr gazu, czyli LPG przyjdzie kierowcom zapłacić najmniej 23 denary, a najwięcej 46 denarów macedońskich
 • za benzynę minimalna cena to 47 denarów za litr, zaś najwyższa cena to około 84 denary za litr
 • kierowcy pojazdów z napędem diesla w najlepszym wypadku zapłacą około 38 denarów za litr, zaś jeśli trafią oni na najwyższe ceny, to zapłacą oni około 79 denarów.

Wina Macedonii Północnej – aspekt finansowy

W dużym uśrednieniu można powiedzieć, że podróżnym za butelkę dobrego wina przyjdzie zapłacić około 200 denarów macedońskich. Niemniej jednak ceny wina w całym kraju są mocno zróżnicowane, a wiele zależy przede wszystkim od lokalizacji. W Skopje, czyli stolicy i największym mieście kraju ceny wina będą o wiele wyższe. W stolicy za butelkę wina średniej jakości podróżni będą musieli zapłacić około 300 denarów macedońskich.

Macedońskie piwo – koszt

Piwo i jego ceny w Macedonii Północnej z pewnością ucieszą niejednego smakosza tego złotego trunku. Średnia cena za 0,5-litrową butelkę lub puszkę to 49 denarów macedońskich, co w przeliczeniu na złotówki równa się około 3,50. Oczywiście ceny piwa w restauracjach mogą się nieznacznie różnić od tych, które spotkamy w sklepie.

Wycieczki po ceny-w-macedonii-polnocnej

Poprzedni

Ceny w Rumunii i koszty życia

Jeden dzień na Słowenii w drodze do Chorwacji

Następny

Dodaj komentarz