Celje, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Tagi , , , , , ,

Celje to miasto w Słowenii, mieszczące się nad rzeką Savinja, a dokładniej środkowo-wschodniej części kraju, na obszarze Dolnej Styrii, na szlaku łączącym Lublanę z Mariborem. Miasto uważane jest za ośrodek nowoczesnych technologii, a także za ważny ośrodek historyczno-kulturowy Słowenii. Celje jest uważane za jedno z najpiękniejszych miast tego słowiańskiego państwa. W mieście i okolicach jest organizowanych dużo różnych wydarzeń, mających przede wszystkim związek z dawną historią i obecnym postępem technologicznym. Celje jest uznawane za najszybciej rozwijające się miasto Słowenii, co widać w infrastrukturze oraz odnowionych zabytkach. Miasto ma wiele do zaoferowania zarówno pod względem historycznym, jak i architektonicznym. Sama Słowenia przyciąga turystów ze względu na bogatą faunę i florę, jeziora oraz starożytne miasta, które leżą w malowniczym krajobrazie, a w tym Celje.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Najlepsze miejsca do spania w Celje i okolicach – TOP 3 z booking.com

Słowenia to państwo idealne do zwiedzania, a w szczególności miasto Celje. Chcąc zwiedzić większość atrakcji, należy zarezerwować sobie minimum jeden dzień, lecz miasto jest tak piękne, że warto zatrzymać się w nim dłużej. Poniżej podano TOP 3 hoteli z booking.com:

  • Hotel Evropa – hotel czterogwiazdkowy, ok. 3300 zł za dwie osoby za tydzień pobytu. Obiekt oferuje bezpłatny Internet, a także parking. Hotel znajduje się w samym sercu miasta i posiada restaurację, a w niej tradycyjne słoweńskie desery i drinki. W każdym pokoju mieści się łazienka z osobnym prysznicem, suszarką oraz darmowymi kosmetykami.
  • Hotel A – hotel czterogwiazdkowy, ok. 2400 zł za dwie osoby za tydzień pobytu. Hotel oferuje centrum fitness, bezpłatny prywatny parking oraz bar. W każdym pokoju wmontowano klimatyzację, telewizor z płaskim ekranem z dostępem do kanałów satelitarnych, a także sejf.
  • Hotel Faraon – hotel trzygwiazdkowy, ok. 2300 zł za dwie osoby za tydzień pobytu. Obiekt oferuje bar, 2 odkryte tarasy, bezpłatny Internet oraz bezpłatny parking. W każdym pokoju znajduje się osobna łazienka z prysznicem oraz telewizor z płaskim ekranem.

Co zwiedzić w Celje? – czyli najpopularniejsze muzea, zabytki i atrakcje

Celje jest miastem, w którym nie brak wielu atrakcji. Większość turystów przyjeżdża tu nie na odpoczynek, ale właśnie na zwiedzanie i podziwianie zabytków. Decydując się na przyjazd do Słowenii, nikt nie będzie zawiedziony. Celje to prawdziwa kolebka architektury tego państwa. Poniżej przedstawiono najciekawsze zabytki i atrakcje tego pięknego miasta:

Pałac hrabiowski – Stara Grofija – powstał na XVI i XVII wieku. Bez problemu można go rozpoznać ze względu na krużganki, a także zdumiewające malowidła w stylu barokowym na suficie. W środku znajduje się muzeum, które zawiera bezcenne pamiątki po mieszkańcach z czasów rzymskich.

Baszta – ostatni element pozostały z dawnych murów obronnych. Obecnie w dobudowanej części znajduje się Słoweński Teatr Narodowy.

Stary Zamek – pierwsze wzmianki o tym budynku sięgają aż 1323 roku. Oryginalny projekt obejmował jedynie romański pałac i mury. Dopiero pod koniec XIX wieku rozpoczęto odnowę zamku.

Zamek Cylejski – powstał w XII wieku i jest najbardziej rozbudowanym zamkiem na terenie Słowenii. Obecnie zachowały się jedynie jego ruiny. Zamek przechodził z rąk do rąk, aż trafił na hrabiego Gaisruck, który rozpoczął jego odnowę. Naprawy murów Zamku Celje są najstarszymi kontynuowanymi działaniami tego typu w Słowenii.

Katedra Świętego Daniela – gotycka katedra, która zbudowana została w latach 1451-1473.

Celje Water Tower – czyli inaczej wieża wodna lub wieża ciśnień.

Kościół św. Maksymiliana z Celeii –budynek poświęcony legendarnemu biskupowi Maksymilianowi, który prawdopodobnie zmarł w tym miejscu w roku 283. Kościół został zbudowany pod koniec XV wieku i był kilkakrotnie odnawiany. W środku zachował się gotycki portal.

Dolny Zamek – jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli Celje. Dawniej był siedzibą książąt cylejskich. Budowla w kolejnych wiekach była wielokrotnie przebudowywana.

Najlepsze restauracje w mieście Celje

Celje dysponuje wykwintnymi restauracjami na każdą kieszeń. Wiele z miejscowych restauracji serwuje tradycyjne dania Słowenii. Poniżej podano najlepsze restauracje w mieście:

– Gostilna in pivnica Stari Pisker

– Gostilna Matjaž Mihael Matjaž s.p.

– Azijska – Japonska in Kitajska restavracija TAO

– Gostilna Amerika

– Pizzeria Verona

– Oštarija

Pogoda i temperatura w ciągu roku w Celje

W całej Słowenii panuje klimat umiarkowany ciepły. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, lecz również jednymi z najbardziej deszczowych. Deszczu można się spodziewać także w czerwcu i wrześniu. Te cztery miesiące zdecydowanie przodują pod względem mokrej pogody. Oczywiście nie wszystkie miesiące są ponure. W Słowenii i Celje można również doświadczyć słońca. Poniżej podano średnią roczną temperaturę:

– styczeń – ok. – 0 stopni Celsjusza

– luty – ok. 1 stopień Celsjusza

– marzec – ok. 6 stopni Celsjusza

– kwiecień – ok. 11 stopni Celsjusza

– maj – ok. 15 stopni Celsjusza

– czerwiec – ok. 19 stopni Celsjusza

– lipiec – ok. 21 stopni Celsjusza

– sierpień – ok. 21 stopnie Celsjusza

– wrzesień ok. 16 stopni Celsjusza

– październik – ok. 11 stopni Celsjusza

– listopad – ok. 6 stopni Celsjusza

– grudzień – ok. 1 stopień Celsjusza

Kiedy najlepiej jechać do Celje?

Pogoda w Celje, jak i całej Słowenii jest bardzo podobna do polskiej. Mimo to należy się spodziewać znacznych opadów. Nawet w najbardziej suchych miesiącach można spodziewać się deszczu. Zdecydowanie do najsuchszych miesięcy należy styczeń, natomiast w czerwcu jest ich najwięcej. Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec, ze średnią temperaturą 21 stopni Celsjusza, a styczeń ma najniższą średnią temperaturę w ciągu roku i wynosi ona – 0,2 stopnie Celsjusza. Najwięcej godzin słonecznych przypada na czerwiec oraz lipiec. Wniosek więc nasuwa się sam – najkorzystniej do Słowenii jest przyjechać w lipcu i sierpniu. Te miesiące są najlepsze pod względem pogodowym.

Najciekawsze festiwale organizowane w Celje

Dni komedii – to wydarzenie odbywa się na przełomie lutego i marca. Jest to uroczystość poświęcona w całości teatrowi. Podczas uroczystości wybierany jest aktor, który następnie jest nagradzany tytułem „Znakomitego Komika”.

Dni kultury – w lutym w mieście mieszkańcy honorują największego poetę Słowenii i autora hymnu narodowego, France Prešeren.

Żywa historia w Starym Zamku – odbywa się co weekend od kwietnia do października. Podczas tego wydarzenia można doświadczyć życia w zamku.

Lato w Celje – cechuje się różnorodnością imprez plenerowych, koncertów, a także pikników.

Międzynarodowy Festiwal Chórów Młodzieżowych – festiwal odbywa się od 1946 roku. Organizowany jest co dwa lata. W tym czasie zjeżdżają się chóry z całego świata i pokazują swe umiejętności.

Wieś w mieście – uroczystość dzieje się w czerwcu i październiku. Podczas tego festiwalu okoliczni mieszkańcy zjeżdżają do miasta i sprzedają swoje wyroby, w tym rękodzieło.

Międzynarodowe Targi Handlu i Biznesu – pokaz najnowszych technologii i różnego rodzaju projektów na światową skalę.

Karnawał – wydarzenie, które jest dość hucznie obchodzone przez mieszkańców miasta oraz całej Słowenii.

Co musisz wiedzieć o Celje i Słowenii? – ciekawostki historyczne

W okresie rzymskim, za panowania cesarza Klaudiusza, osada, która znajdowała się na tym terenie, nazywała się Municipium Claudia Celeia i otrzymała prawa miejskie, co przyczyniło się przede wszystkim do rozkwitu miasta. W V i VI wieku miasto zostało zrównane z ziemią, a następnie odbudowane w średniowieczu.

Wszystkie pokolenia rodu Žovnek wybierały Celje na główną siedzibę swojego rodu. Większość pokoleń władców mieszkała w tak zwanym Starym Zamku, dopiero po roku 1400 przenieśli się do nowego, renesansowego budynku, zwanego Dolnym Zamkiem. Ostatni władca Celje – Urlik II, zmarł w 1456 roku, nie pozostawiając po sobie dziedzica. Wówczas do władzy doszli Habsburgowie i sprawili, że Celje jeszcze bardziej rozkwitło.

Obecnie wiele budowli zostało przebudowanych i zrekonstruowanych, tak aby jak najbardziej przypominały obiekty z dawnych lat.

Najlepsze hotele w Słowenii

Wycieczki po celje

Poprzedni

Przylądek Kaliakra

Szkodra (Shkodra), co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi

Następny

Dodaj komentarz