Bułgaria atrakcje – TOP 15  najciekawszych miejsc

, Tagi , , , ,

Bułgaria to bałkański kraj o zróżnicowanych krajobrazach i długiej historii, sięgającej czasów starożytnych. Znajdziesz tu zarówno malownicze szczyty górskie, ogromne parki narodowe, w których żyją zagrożone zwierzęta oraz połacie piaszczystych plaż na wybrzeżu Morza Czarnego. Co warto zobaczyć w tym pięknym bałkańskim kraju? Poniżej w artykule: „Bułgaria atrakcje – TOP 15 najciekawszych miejsc” znajdziesz przegląd najważniejszych atrakcji turystycznych w tym kraju.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Bułgaria atrakcje – TOP 15  najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć

Kopriwsztica

To nieco senne miasteczko, w malowniczej okolicy, pełne jest tradycyjnej bułgarskiej architektury oraz przesiąknięte jest bogatą historią. Było także miejscem powstań przeciwko panowaniu Imperium Osmańskiemu.

Pochodzenie miasta jest ostatecznie nieznane, jednak krąży wokół niego wiele legend. Na przestrzeni wieków było wielokrotnie niszczone przez pożary. W całym mieście znajduje się ponad 350 zabytków historycznych, architektonicznych, etnograficznych oraz kulturalnych. Najbardziej zapadającymi w pamięć atrakcjami w Kopriwsztica są Muzeum-Dom Oslekov, dawny dom bogatego kupca zbudowany w 1856 roku oraz Dom Topalova, który zbudowano w 1854 roku. Oba te domy prezentują przedmioty unikalne dla okresu, w którym je zbudowano i pokazują, jak wyglądało życie w 1900 roku.

Veliko Tarnovo

To małe miasto w środkowej Bułgarii jest najbardziej znane jest z Twierdzy Carewec. Ponieważ była to niegdyś siedziba carów, miasto jest czasami nazywane „Miastem carów”. Fort otoczony jest kamiennymi murami o długości 1000 metrów. Spacer po murach oferuje malowniczą panoramę na okoliczne wzgórza i urocze miasto poniżej.

Starą część miasta zbudowano na wzgórzu. Znajdziesz tu klimatyczne brukowane uliczki, tradycyjne bułgarskie domy i zabytkowe kościoły. W pobliżu znajduje się słynny prawosławny klasztor Przemienienia Pańskiego, który charakteryzuje się piękną architekturą i dziełami sztuki pochodzącymi z czasów starożytnych. Co ciekawe, wieki temu miasto szczyciło się ponad 30 klasztorami, ale Monaster Przemienienia Pańskiego jest najlepszym zachowanym przykładem. Tymczasem współczesna część miasta stała się integralnym centrum gospodarczym i administracyjnym północnej Bułgarii.

Polecany artykuł: Veliko Tranovo – co zobaczyć?

Zheravna

Zheravna to kolejna atrakcja Bułgarii i doskonały przykład bułgarskiego odrodzenia narodowego. Samo miasto położone jest u podnóża potężnych Gór Bałkańskich, pomiędzy gęstymi zaroślami sosen bośniackich i białych wiązów. Wszystkie domy usytuowane przy brukowanych uliczkach są pięknie odrestaurowane. Można tu zobaczyć ponad 150 przykładów typowych fasad wykonanych z drewna.

Monastyr Rylski

Jest to prawdopodobnie najsłynniejszy klasztor prawosławny na świecie. Wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1983 roku. Architektura Monastyru Rylskiego jest ciekawym połączeniem stylów mameluckiego, arabeskowego, bizantyjskiego i romańskiego. Wewnątrz znajdują się bogato zdobione ikonostasy z misternie rzeźbionymi, inkrustowanymi złotymi liśćmi.

Sofia

Sofia to stolica Bułgarii z bogatą historią. Centrum miasta jest pełne ruin i zabytków, które przypominają odwiedzającym i mieszkańcom o długiej historii kraju. Powinieneś odwiedzić jedną z wielu galerii lub muzeów w mieście podczas swojego pobytu. Na uwagę zasługuje także masyw górski Witosza i najwyższy szczyt Czarny Wierch, który wznosi się na 2290 m n. p. m.. Jeśli planujesz wycieczkę objazdową po Bułgarii, Sofia powinna znaleźć się na liście miast, które warto zobaczyć.

Burgas

Burgas to piękne nadmorskie miasto otoczone morzem i kilkoma jeziorami. W przeciwieństwie do sąsiednich nadmorskich miast, Burgas zaczęło się aktywnie rozwijać dopiero w XX wieku. To właśnie wtedy odkryto, że zatoka jest doskonałym miejscem do rozkwitu przemysłu handlowego i budowy marynarki wojennej.

Sozopol

Urocze nadmorskie miasto Sozopol jest jednym z najstarszych miast w Bułgarii. Założyli je w 610 r. p.n.e. Grecy i stało się wówczas centrum sztuki. Jednak z upływem czasu inne imperia i władcy przejmowali te ziemie. W związku z tym na półwyspie znajdują się liczne pozostałości średniowiecznego kompleksu chrześcijańskiego, starożytne mury oraz fortece.

Obecnie większość ludzi odwiedza ten obszar ze względu na nadmorskie kurorty, które dominują na wybrzeżu, szerokie plaże i romantyczne brukowane uliczki. Miasto regularnie organizuje także ciekawe wydarzenia kulturalne.

Bansko

Miasto Bansko jest szczególnie popularne zimą, ponieważ jest to „mekka” narciarska numer jeden w Bułgarii. Bansko usytuowane jest w południowej Bułgarii, u podnóża pasma górskiego Pirin. Atutem jest także dogodna lokalizacja, ponieważ ten kurort narciarski położony jest niecałe 160 km od stolicy Bułgarii – Sofii.

Ośrodek narciarski Bansko oferuje także najdłuższy sezon narciarski w Bułgarii. Regularnie konkuruje z kurortami we Francji i Szwajcarii pod względem jakości udogodnień i jazdy na nartach. Dodatkowo ceny są tu zdecydowanie niższe niż w Alpach. Kurort ten oferuje niezliczone możliwości après-ski i światowej klasy spa, w których można się zrelaksować po jeździe na nartach. Każdego roku miasto Bansko organizuje „Bansko Jazz Festival”, który przyciąga międzynarodowych uczestników i znanych bułgarskich wykonawców.

Polecany artykuł: Narty w Bansko

Park Narodowy Pirinu

Park Narodowy Pirinu założono w 1962 r. i wpisano na Listę UNESCO. Usytuowany jest on na granicy Macedonii oraz Grecji. Jego ośnieżone szczyty często spowite są mgłą, a malownicze doliny poniżej porośnięte są sosnami i jodłami.

Jelenie i niedźwiedzie spokojnie przemierzają lasy, a dzikie kozy wspinają się po przepaściach, aby znaleźć schronienie w skalnych szczelinach i jaskiniach. Nic więc dziwnego, że jest to raj dla miłośników pieszych wędrówek i outdooru, ze szlakami prowadzącymi na najwyższy szczyt Wichren – 2 914 m n.p.m.

Nessebar

Nessebar słynie z zabytkowego starego miasta i okolicznych piaszczystych plaż. Starożytna część miasta położona jest na wyspie połączonej ze stałym lądem wąską groblą. Na uwagę zasługują ruiny licznych kościołów i cerkwi. Najsłynniejsze z nich to cerkiew św. Szczepana z XI wieku i cerkiew Chrystusa Pantokratora, który zbudowano w XIII wieku. Ten ostatni jest doskonałym przykładem średniowiecznej architektury.

Płowdiw

Płowdiw oferuje wiele cennych zabytków, obejmujących rzymskie amfiteatry, trackie fortece, pomniki bułgarskiego władcy Kruma Strasznego, cerkwie oraz sowieckie kamienice. Największą atrakcją jest jednak historyczne centrum składające się z zabytkowych budynków, krętych uliczek, bizantyjskich łuków i placów.

Perperikon

Ruiny starożytnego miasta Perperikon są idealną atrakcją dla wszystkich miłośników historii i kultury podróżujących po Bułgarii. Znajdują się tu ślady osadnictwa ludzkiego sięgające ponad siedmiu tysiącleci. Dzięki czemu jest to najbardziej niesamowita monolityczna struktura na całym Półwyspie Bałkańskim.

Zanim zbudowano i ufortyfikowano Perperikon, uważa się, że kapłani z epoki miedzi na wzgórzu odprawiali rytuały, które według legendy przepowiedziały powstanie zarówno Aleksandra Wielkiego, jak i cesarskiego Rzymu pod panowaniem Augusta.

Arbanasi

Arbanasi to bardzo mała wioska położona na wzgórzu około 5 kilometrów od Wielkiego Tyrnowa. Oprócz niesamowitych widoków na Wielkie Tyrnowo i Carewec, Arbanasi oferuje urocze brukowane uliczki i stare domy zbudowane w stylu bułgarskiego odrodzenie narodowego. Arbanasi jest jednym z mniej popularnych miejsc w Bułgarii, które warto odwiedzić. W tej małej miejscowości znajduje się wiele hoteli i restauracji. Jedną z najlepszych atrakcji jest Cerkiew Narodzenia Pańskiego. Znajdują się w niej piękne freski z XVI i XVII wieku.

Ruse

Ruse to miasto o najbardziej arystokratycznym wyglądzie w Bułgarii. W swej historii było głównym ośrodkiem gospodarczym w okresie odrodzenia narodowego (XVIII-XIX wiek) i po wyzwoleniu kraju w 1878 roku. Ruse leżące nad Dunajem obecnie miasto szczyci się piękną architekturą w stylu barokowym i neoklasycystycznym. Możesz wybrać się na wycieczkę łodzią po Dunaju lub po prostu pospacerować wzdłuż rzeki. Jeśli zatrzymasz się w Ruse na dłużej, warto wybrać się na jednodniową wycieczkę do skalnych cerkwi w Iwanowie. Jest to kompleks skalnych kościołów, klasztorów i kaplic, które wpisano na listę UNESCO.

Trjawna

Trjawna jest jednym z najładniejszych miast w Bułgarii. Jest to jedno z tych miejsc z dobrze zachowaną typową architekturą bułgarskiego odrodzenia. W mieście możesz poczuć się, jakbyś cofnął się w czasie. Trjawna słynie także z rzemiosła. Dlatego też warto odwiedzić Dom Daskalova, aby zobaczyć wyrzeźbione w drewnie elementy sufitu.

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele na Bałkanach

Wycieczki po bulgaria

Poprzedni

Czarnogóra atrakcje – TOP 12 miejsc, które warto zobaczyć

Peloponez Grecja – TOP 18 polecanych atrakcji, które warto zobaczyć

Następny

Dodaj komentarz