Jednym z europejskich miast, które zdecydowanie warto odwiedzić, jest Bukareszt, czyli stolica, a zarazem największe miasto Rumunii. Bukareszt potrafi zachwycić praktycznie każdego odwiedzającego swoją sięgającą wielu wieków tradycją, a także unikalną architekturę. W tym artykule postaramy się przedstawić solidną „pigułkę” informacji na temat tego miasta, aby w jak największym stopniu sprawić, że podróż do Bukaresztu będzie piękną przygodą.
W tym celu przedstawimy jakie zabytki i miejsca warto odwiedzić w stolicy Rumunii, a także jakie atrakcje ma do zaoferowania owo miasto. Powiemy także jaka pogoda i temperatura występują w Bukareszcie w ciągu roku, aby każdy, kto planuje wybrać się do tego miejsca, wiedział, kiedy najlepiej jest to zrobić. Podpowiemy również, gdzie można wynająć samochód, a także gdzie można bez żadnego problemu zaparkować. Poza tym wskażemy także miejsca, gdzie można zjeść oraz gdzie warto zarezerwować nocleg.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Spis treści
Kilka słów o Bukareszcie
Bukareszt to stolica i największe miasto Rumunii mające powierzchnię 228 km2. Znajduje się w południowo-wschodniej części kraju, nad rzeką Dymbowicą. Bukareszt rolę stolicy kraju pełni od 1862 roku. Architektura miasta stanowi mieszankę zabudowy historycznej, nowoczesnej i socrealistycznej. Bukareszt wznosi się na wysokości 55,8–91,5 m n.p.m. Miasto zamieszkuje prawie 2 mln osób. W czasach międzywojennych Bukareszt często nazywany był „małym Paryżem” ze względu na wiele podobieństw w architekturze. Obecnie jednak stolica Rumunii znacznie różni się od tego, czym była we wspomnianym okresie, a ogromny wpływ na to miał Ceausescu, który dokonał gruntownej przebudowy miasta.
Bukareszt – pogoda i temperatura w ciągu roku
W Bukareszcie w ciągu roku występuje klimat łagodny, a temperatura jest umiarkowanie ciepła. W ciągu roku można zaobserwować, że stosunkowo często w stolicy Rumunii pada deszcz. Opady w Bukareszcie oscylują bowiem na poziomie 700 mm. Najwięcej opadów jest w czerwcu, kiedy to potrafi spaść nawet 92 mm wody. Z kolei najmniej opadów jest w lutym, gdy ich średni poziom oscyluje w granicy 36 mm. Średnia temperatura w największym mieście Rumunii wynosi 12.2 stopnie Celsjusza. Najcieplejszym miesiącem w ciągu roku jest sierpień, gdyż temperatura wtedy jest na poziomie 24.1 stopni Celsjusza. Natomiast najniższa temperatura w ciągu roku jest w styczniu, gdyż wynosi ona wtedy -1.3 stopnie Celsjusza.
Zatem w jakich miesiącach najlepiej wybrać się do Bukaresztu? Wydaje się, że najlepiej jest odwiedzić stolicę Rumunii w miesiącach wakacyjnych, a także w maju i wrześniu. Temperatura jest bowiem wtedy najwyższa i można liczyć na najładniejszą pogodę, dzięki czemu samo zwiedzanie i korzystanie z uroków Bukaresztu będzie o wiele przyjemniejsze.
Bukareszt – jak dostać się do niego samochodem?
Do Bukaresztu wiedzie wiele dróg, natomiast z Polski do Rumunii można dostać się jedną z dwóch bardzo szybkich i prostych dróg. Jedna z nich przebiega przez Słowację i Ukrainę, natomiast druga wiedzie przez Węgry. W każdym z tych dwóch przypadków czas przejazdu oscyluje w granicach 23-24 godzin.
Bukareszt – możliwość wynajęcia samochodu
Bukareszt to duże i rozwinięte miasto, dlatego bez problemu można znaleźć w nim wiele wypożyczalni samochodowych, które za przystępną kwotę pozwolą wynająć na użytek własny jeden z dostępnych w ich wypożyczalni pojazdów. Do wypożyczalni, które działają na terenie Bukaresztu i z usług których warto skorzystać, można zaliczyć: ACE, Payless, NU Car, Klass Wagen, a także addCar Rental. Najtaniej można wypożyczyć auto w ACE, gdyż wystarczy zapłacić 219 zł, aby mieć na własny użytek samochód Renault Mégane Estate, bądź Ford Focus Wagon. Każdy z pojazdów posiada ubezpieczenie OC, ubezpieczenie od kradzieży, a także ubezpieczenie od uszkodzeń. Poza tym oferują one dogodne zasady tankowania, bezpłatne odwołanie do 48 godzin oraz możliwość poruszania się nimi bez limitu kilometrów.
Bukareszt – gdzie można zaparkować?
Bukareszt to na tyle duże miasto, że nie brakuje w nim miejsc parkingowych, dlatego z ewentualnym zaparkowaniem samochodu nie powinno być żadnego problemu. W przypadku parkingów miejskich ich koszt za godzinę parkowania wynosi 1,5 leja, co w przeliczeniu na złotówki wynosi ok. 1,40 zł. Natomiast cena za godzinę postoju na parkingu prywatnym, bądź strzeżonym w centrum miasta waha się w granicach 1,5-2,5 lejów. Cennik na jednym z przeciętnych parkingów całodobowych w centrum Bukaresztu przedstawia się następująco: za pierwszą godzinę trzeba zapłacić 5 lejów, druga kosztuje już natomiast 4 leje, natomiast trzecia i każda kolejna godzina kosztuje 3 leje.
Można także bez większego problemu znaleźć w centrum, a także poza nim, wiele darmowych miejsc parkingowych. Trzeba jednak zwracać uwagę na to, czy takie parkingi są dobrze oświetlone, a także czy występuje tam duży ruch. Bukareszt słynie bowiem ze stosunkowo wysokiego wskaźnika włamań do samochodów, dlatego lepiej jest być przezornym w tej kwestii i wybierać parkingi strzeżone, zwłaszcza że są one relatywnie tanie. Będąc gościem hoteli, ma się zapewnione miejsca parkingowe.
Bukareszt – jakie zabytki i atrakcje ma do zaoferowania?
Poniżej znajdują się najciekawsze zabytki i atrakcje Bukaresztu, które koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w owym mieście.
Pałac Parlamentu
Dawniej ów budynek zwany był Domem Ludowym. Z całą pewnością można stwierdzić, że Pałac Parlamentu jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków Bukaresztu. Obok pałacu znajdują się także budynki Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Mediów. Palatul Parlamentului może pochwalić się ogromnymi rozmiarami. Liczy on sobie bowiem ponad 830 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, a także ma 86 metrów wysokości. Wiele źródeł podaje, że jest to największy taki budynek w całej Europie, natomiast na świecie uznaje on wyższość jedynie Pentagonu. Pałac Parlamentu został wzniesiony na rozkaz Nicolae Ceausescu, dawnego komunistycznego dyktatora Rumunii. Jego budowa rozpoczęła się w 1983 roku, czyli sześć lat po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Bukareszt i spowodowało spore zniszczenia. Dla dyktatora było ono idealnym pretekstem do tego, aby wcielić w życie plany gruntownej przebudowy stolicy, które powstawały w sekrecie przez wiele lat. Sama budowa miała trudny przebieg i została zakończona dopiero na początku XXI wieku.
Pasajul Macca-Vilacrosse
To pasaż handlowy charakteryzujący się elegancją i kształtem widelca. To jedno z tych miejsc, które sprawiały, że ludzie często nazywali stolicę Rumunii „Małym Paryżem”. Ulica pokryta jest żółtym szkłem i znajduje się w samym centrum Bukaresztu. W dawnych czasach Pasajul Macca-Vilacrosse było siedzibą wielu luksusowych sklepów. Obecnie jest ono jednak znane jako miejsce, w którym znajduje się wiele modnych barów oraz restauracji. Dlatego każdy, kto jest chętny na zjedzenie pysznego jedzenia i poczucie „paryskiego” klimatu, powinien udać się do Pasajul Macca-Vilacrosse.
Arcul de Triumf (Łuk Triumfalny)
Wzniesiony został po I wojnie światowej i poświęcony jest on wszystkim żołnierzom, którzy walczyli w imię Rumunii. Poza tym Arcul de Triumf symbolizuje także przyjaźń rumuńsko-francuską. Bardzo szybko można zauważyć ogromne podobieństwo Arcul de Triumf do Łuku Triumfalnego, znajdującego się w Paryżu. Aby zobaczyć na własne oczy Arcul de Triumf, należy udać się na ulicę Kiseleffa, gdyż to właśnie tam ów Łuk Triumfalny został wzniesiony.
Synagoga Chóralna
To jeden z najpiękniejszych budynków sakralnych znajdujących się w Bukareszcie. Synagoga Chóralna została wzniesiona w 1866 roku i jest jednym z niewielu budynków znajdujących się w stolicy Rumunii, które uchroniły się przed dyktatorem Nicolae Ceausescu oraz jego niszczycielskimi planami. Synagoga Chóralna została stworzona w stylu mauretańskim, charakteryzującym się przepychem i bogactwem zdobień. Za jej projekt odpowiadają Enderle i Freiwald. Synagoga Chóralna stanowi replikę bardzo znanej synagogi Tempelgasse, która znajdowała się dawniej w Wiedniu. Budynek mieści się przy ulicy Sf. Vineri 9-11 niedaleko parku Parcul Unirii.
Sfantul Antonie
To kolejny bardzo cenny budynek sakralny znajdujący się w Bukareszcie, który zdecydowanie warto jest zobaczyć. Sfantul Antonie to pochodząca z XVI wieku cerkiew, która została wzniesiona z cegły. Pewne źródła podają, że to właśnie w Sfantul Antonie urzędował Vlad Palownik – hospodar wołoski, który stanowił inspirację dla stworzenia postaci Drakuli. Sfantul Antonie znajduje się naprzeciwko parku Parcul Unirii, w bezpośrednim sąsiedztwie pozostałości po starej fortecy Curtea Veche.
Stavropoleos
Odwiedzając Sfantul Antonie, nie można zrezygnować z zobaczenia Stavropoleos, gdyż znajduje się on zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej. Ów budynek jest bardzo urokliwym, małym kościołem. Warto go odwiedzić z powodów czysto estetycznych, gdyż Stavropoleos potrafi zauroczyć cudownymi malowidłami, a także zdobionymi drzwiami, składającymi się z wielu drobnych elementów, które zostały wykonane bardzo precyzyjnie i w przemyślany sposób.
Rumuńskie Muzeum Sztuki
Oferuje bardzo pokaźną kolekcję różnych zbiorów muzealnych. W Rumuńskim Muzeum Sztuki można na własne oczy zobaczyć dzieła Picassa, Moneta, Rembrandta, Renoira, Bruegela, Rubensa, a także Van Eyka. Wszystkie wnętrza zostały odnowione i dopracowane, dlatego całość prezentuje się naprawdę okazale. Poza dziełami popularnych malarzy europejskich w Rumuńskim Muzeum Sztuki można także podziwiać dawną sztukę mołdawską oraz wołoską, a także dzieła należące do narodowej szkoły malarzy rumuńskich.
Muzeum Wsi
Kolejnym muzeum, które warto odwiedzić, jest Muzeul Satului, czyli przekładając na język polski, Muzeum Wsi. Ów skansen liczy ponad 360 budynków, które można na własne oczy zobaczyć. Owe budynki są różnorodne, gdyż pochodzą z wielu odległych zakątków kraju. Można zaobserwować m.in.: wiatraki, chaty mieszkalne, a także kościoły i obiekty gospodarcze. Właściciele skansenu zadbali także o to, aby wnętrza budynków zostały wyposażone w oryginalne meble i dokumenty historyczno-etnograficzne. Wszystko to sprawia, że turyści, będąc w centrum wielkiego miasta, mogą rzeczywiście poczuć się tak, jakby byli w rumuńskiej wsi.
Pałac Królewski
Pochodzi on z XIX wieku, a dokładnie z 1815 roku i znajduje się na Placu Rewolucji. Pałac Królewski przez ten czas przeszedł bardzo wiele, gdyż kilkukrotnie był on niszczony, a następnie odbudowywany. Po raz ostatni odnowienie budynku miało miejsce w 2013 roku. Obecnie Pałac Królewski pełni funkcję Narodowego Muzeum Sztuki. W środku budynku znajduje się ogromna liczba eksponatów. Szacuje się, że ich liczba wynosi nawet ponad 70 tysięcy. Wśród owych eksponatów znajduje się wiele dzieł europejskich, a także rumuńskich artystów. Do najbardziej znanych można zaliczyć m.in.: Rembrandta, Moneta czy też Rubensa.
Księgarnia Cărturești Carusel
To miejsce, które ze względu na swoją fotogeniczność cieszy się ogromnym zainteresowaniem instagramerów. Nie da się zaprzeczyć, że księgarnia Cărturești Carusel jest bardzo ładnym miejscem. Znajduje się ona na Starym Mieście. Turyści oprócz jej zwiedzenia i zrobienia kilku zdjęć, mogą także zakupić jakąś książkę, czy też spróbować wypić kawę i odpocząć, gdyż na samej górze księgarni znajduje się kawiarnia.
Park Parcul Herastrau
Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Park Parcul Herastrau, który jest najstarszym parkiem w całym Bukareszcie. Cały jego teren zajmuje obszar 110 hektarów. Turyści mogą na terenie parku pospacerować, pojeździć rowerem, a także uprawiać różne sporty wodne i brać udział w organizowanych na świeżym powietrzu imprezach kulturalnych.
Bukareszt – gdzie zjeść?
Poniżej znajduje się lista kilku restauracji, które znajdują się w Bukareszcie i do których warto się udać:
– Lacrimi și Sfinți – restauracja znajduje się w samym centrum Bukaresztu. Lokal słynie z pysznej kuchni, serwując klientom tradycyjne, rumuńskie dania. Ich prawdziwą specjalnością są sarmale, czyli rodzaj gołąbków, które zawijane są w liście winogrona oraz kapusty. Podawane są one z bardzo gęstą śmietaną i polentą. Poza tym będąc w Lacrimi și Sfinți, warto spróbować serów, gdyż są najwyższej jakości.
– Vatra – to bardzo popularna restauracja znajdująca się w centrum Bukaresztu, dlatego lepiej jest odpowiednio wcześniej zarezerwować stolik. Vatra jest bardzo klimatycznym lokalem. Wnętrze owej restauracji ozdobione jest różnymi dekoracjami m.in.: ceramiką z Corundu. Obsługa jest bardzo sympatyczna i pomocna, a menu obszerne i różnorodne. W Vatra można zjeść takie rumuńskie przysmaki jak: Carnati de casa (cienka kiełbasa wieprzowa domowej roboty, która podawana jest na ciepło) i Ciorba de burta (tradycyjna rumuńska zupa, którą można porównać do naszych polskich flaczków).
– Caru’ cu Bere – to lokal, który znajduje się w niesamowicie wyglądającym budynku. Restauracja zlokalizowana jest niedaleko Stavropoleos. Caru’ cu Bere to idealny wybór dla wszystkich wegetarian, gdyż lokal oferuje duży wybór dań wege. Można m.in. zamówić talerz wegetariański z Zakuską czy też krem z warzyw. Również osoby, które nie są wegetarianami znajdą coś dla siebie. W restauracji można bowiem także zamówić takie przysmaki jak: mici (rodzaj rumuńskich, grillowanych kiełbasek) i golonka.
Bukareszt – gdzie spać?
Poniżej znajduje się lista najlepszych hoteli znajdujących się w Bukareszcie:
- Matisse Bucharest Old Town – hotel stoi w centrum miasta, w niedalekiej odległości od cerkwi Stavropoleos i Teatru Narodowego. Hotel oferuje takie udogodnienia jak bezpłatne wifi, widok na ogród, transfer lotniskowy i pokoje dla niepalących. Każdy pokój posiada klimatyzację oraz telewizor z płaskim ekranem. Goście mogą korzystać z patio, a także mają do swojej dyspozycji prywatną łazienkę z prysznicem i kapciami. Natomiast za pościel i ręczniki trzeba dodatkowo dopłacić.
- Le Blanc ApartHotel – hotel znajduje się w dzielnicy Sector 6, w odległości 1,5 km od Muzeum Narodowego Cotroceni. Obiekt zapewnia bezpłatny, prywatny parking, a także wypożyczalnię samochodów. Dodatkowym udogodnieniem jest obsługa hotelu, która rozmawia w języku rumuńskim i angielskim. Każdy pokój w Le Blanc ApartHotel posiada klimatyzację, telewizor z płaskim ekranem posiadający dostęp do kanałów kablowych, a także sejf. Poza tym goście mogą korzystać z kuchni, jadalni oraz prywatna łazienka z prysznicem.
- Moxy Bucharest Old Town – hotel znajduje się w Starym Mieście, w odległości 500 m od cerkwi Stavropoleos. Hotel zapewnia prywatny parking, bezpłatne wifi, centrum fitness, bar, całodobową recepcję, a także pokoje dla niepalących. Dodatkową wygodą są serwowane śniadania kontynentalne, bądź bufet wedle wyboru. Pokoje posiadają klimatyzację, telewizor z płaskim ekranem oraz łazienkę z prysznicem.