Berat to miasto położone w środkowej części Albanii, nad rzeką Osum. Miejscowość stanowi ważny ośrodek kulturalny i turystyczny, często jest określana jako miasto-muzeum. Berat w 2008 roku został wpisany przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa. Miejscowość nazywana jest niekiedy „miastem tysiąca okien”. Specyficzna nazwa wzięła się od wyjątkowego usytuowania, na stoku białych domów z rzędami oryginalnych, drewnianych okiennic. Urokliwe i niepowtarzalne wąskie uliczki każdego roku zachęcają tysiące turystów do odwiedzenia tego miejsca. Odrobina kultury bałkańskiej zawarta w tym miejscu z pewnością zauroczy każdego, kto odwiedzi Berat.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Berat – historia
Miejscowość aktualnie licząca około 40 tys. mieszkańców w głębokiej starożytności założona została przez Ilirów. W II w. n.e. miasto zdobyte zostało przez Rzymian. W kolejnych wiekach miasto trafiało do rąk bułgarskich oraz bizantyjskich. Pod władzą Bułgarii miejscowość nazywana była Pięknym Miastem (Beligradem). Ostatecznie Berat przejęty został przez Imperium Osmańskie, stając się najważniejszym ośrodkiem tego państwa na terenie teraźniejszej Albanii. Berat odegrał bardzo ważną rolę podczas odrodzenia państwa albańskiego.
Berat – co zwiedzić? Atrakcje i Zabytki
Wybierając się w nowe miejsce, warto przygotować listę atrakcji i zabytków, które chcemy odwiedzić. Pomoże to zobaczyć wszystko, co najważniejsze w danym mieście, a ponadto lepiej zorganizować czas. Odwiedzając Berat, z pewnością warto zarezerwować sobie trochę czasu na zwiedzanie klimatycznych dzielnic miasta oraz odkrycie części niezwykłej historii zaklętej w lokalnych muzeach i zabytkach. Berat to niewielkie miasteczko, które da się zwiedzić w kilka godzin. Resztę wyjazdu warto poświęcić na spacerowanie uliczkami miasta, testowanie wina i delektowanie się wyśmienitą albańską kuchnią.
Mangalem
Dzielnica miasta, od której warto zacząć zwiedzanie. To właśnie tej części miasta Berat zawdzięcza nazwę „miasto tysiąca okien”. Na prawym brzegu rzeki Osum znajduje się okazałe wzgórze, zabudowane budynkami mieszalnymi z białymi fasadami oraz czerwonymi dachami.
Zamek Kalaja e Berati
Imponująca budowla umieszczona na szczycie wzgórza, ponad dzielnicą Mangalem. Zamek najprawdopodobniej powstał na przełomie XVIII-XIX w. Warownia otoczona grubym murem niewątpliwie zrobi wrażenie na każdym, kto zdecyduje się odwiedzić to miejsce. Zlokalizowane w budynku 24 wieżyczki stanowią doskonały punkt widokowy, z którego roztacza się widok na rzekę, dzielnicę Mangalem, a także urokliwe uliczki i deptaki. Do zamku prowadzi wąska, brukowana, bardzo śliska uliczka. Wstęp jest płatny, ale jest to bardzo niska, symboliczna kwota.
Muzeum Onufriego
Na terenie zamku Kalaja e Berati znajduje się muzeum upamiętniające albańskiego twórcę ikon – Onufriego. To z pewnością idealne miejsce dla każdego fana sztuki. W muzeum znajduje się ponad 170 obrazów i ikon autorstwa Onufriego i jego uczniów.
Cerkiew Świętego Teodora
Cerkiew prawosławna znajdująca się w bliskim sąsiedztwie zamku. Datowana na XIV w. fasadą przypomina świątynie, które można podziwiać w Macedonii. Niestety, wnętrze świątyni nie zachowało się zbyt dobrze, obecnie możliwe jest podziwianie jedynie kilku zachowanych fresków.
Narodowe Muzeum Etnograficzne
Muzeum znajdujące się po wschodniej części zamku Kalaja e Berati. W typowej dla Albanii architekturze znajduje się miejsce mieszczące aż ponad 1000 eksponatów. Zwiedzający mogą odwiedzić chaty, czy izby mieszkalne dawnej ludności miasta, obejrzeć wiekowe meble, hafty i stroje. Ponadto miejsce idealnie ukazuje zwyczaje handlowe i kupieckie ludności lokalnej miasta w dawnych latach.
Meczet Kawalerów
Nieopodal rzeki, przy drodze prowadzącej do zamku, znajduje się Meczet Kawalerów. Budowla powstała w XIX wieku i charakteryzuje się niezwykłymi malunkami zdobiącymi fasadę. Swą nazwę świątynia zawdzięcza temu, że kiedyś meczet odwiedzany był głównie przez mężczyzn szukających małżonki.
Bulevardi Republika
Nazwa deptaku biegnącego wzdłuż rzeki Osum. Klimatyczny deptak wieczorami staje się celem spacerów wielu turystów. Ponadto znaleźć przy nim można liczne urocze knajpki, restauracje, czy kawiarenki. Z deptaka roztacza się piękny widok na niemalże całą starówkę.
Gorica
Dzielnica zlokalizowana naprzeciwko wzgórza. W dużej mierze składa się z budynków mieszkalnych, odnajdziemy tu jednak także dobre restauracje i hotele. To, co czyni dzielnicę wyjątkową, to dwa mosty prowadzące przez rzekę Osum. Jeden z mostów powstał w XVIII w. i ma aż 130 metrów długości.
Aby odpocząć od zgiełku miasta i męczącego upału warto odwiedzić także pobliski kanion rzeki Osumi i wodospad Bogove. Kanion przecina zielone wzgórza pełne lasów i łąk, tworząc zapierającą dech w piersiach niepowtarzalną panoramę. Po drodze mamy okazję podziwiać kilka platform widokowych, z których można podziwiać malowniczą panoramę kanionu i gór Tomorri.
Berat – gdzie i co zjeść?
Coś, czego koniecznie trzeba spróbować, będąc w Albanii, to wspaniałe lokalne wino oraz niepowtarzalna, różnorodna i kolorowa albańska kuchnia. Upalne słońce i żyzne gleby sprawiają, że owoce i warzywa smakują lepiej niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie. Produkty są zwykle wysokiej jakości, żywność nie zawiera chemii i ulepszaczy, a owoce morze i ryby są niezwykle świeże. W albańskim menu nie zabraknie sałatek, zapiekanek oraz pożywnych zup. Dania z grilla, owoce morza, mięso tj. jagnięcina, czy baranina także często gości na stołach w Albanii. Ponadto znajdzie się coś dla fanów kuchni włoskiej – doskonałe makarony i pizza.
Do typowych albańskich dań należy między innymi burek, czyli ciasto nadziewane ziemniakami, serem lub mięsem, tavaleo, zapiekanka mięsna, qifqi, czyli ryżowe kuleczki z dodatkiem sera i przypraw. Mając ochotę na deser, warto zdecydować się na trilece, delikatne, rozpływające się ciasto w mlecznym syropie, obficie oblane karmelem, lub kobuni, deser na bazie ryżu z dodatkiem rodzynek.
Spacerując po miasteczku, z pewnością można odnaleźć wiele pysznych i klimatycznych restauracji. Propozycje warte odwiedzenia to między innymi: Lily Homemade Food, Antigoni lub Tawerna Ago.
Kiedy najlepiej jechać do Beratu? Pogoda i klimat
Albania leży w strefie podzwrotnikowego klimatu. Podobnie jak w innych śródziemnomorskich państwach, mamy tam wiele słonecznych i ciepłych dni. Opady w Albanii są stosunkowo wysokie ze względu na bliskość gór i morza. W Beratcie lata są ciepłe, niekiedy nawet upalne. Zdarza się, że temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza. W miesiącach letnich często występują burze i odpady deszczu lub gradu. Zimy zwykle są łagodne i bezśnieżne. Temperatura zimną zwykle oscyluje wokół 10 stopni, w nocy spadając do około 5. Berat to miasteczko leżące w pobliżu gór, dlatego zimą zdarzają się opady śniegu lub nieco niższe temperatury.
Miesiącami najlepszymi na zwiedzanie Beratu są czerwiec lub wrzesień. W tych miesiącach zwykle jest ciepło, lecz nie upalnie. Ponadto wybierając czas poza sezonem, możemy zaoszczędzić nieco na hotelach i uniknąć tłumów turystów.
Berat – dojazd i parking
Większość popularnych miast w Albanii ma częste i wygodne połączenia autobusowe z Beratem. Dworzec autobusowy jest oddalony od centrum miasta, lecz bez problemu można dostać się tam za pomocą komunikacji miejskiej. Bilety są stosunkowo tanie i nie przekraczają 400 lek (około 16 zł).
Dużą wygodę poruszania się daje zwiedzanie Albanii autem. Część hoteli usytuowanych w Beracie posiada parkingi dla gości. Parkingi dostępne na mieście są dość tanie i łatwo dostępne. Miejsca parkingowe oznaczone białą linią są bezpłatne, natomiast te oznaczone niebieską linią są płatne. Płatności za parking można dokonać, wysyłając SMS na podany numer.
Berat – nocleg
Berat robi się znacznie bardziej klimatyczny wieczorami, to wtedy wąskie uliczki nabierają tajemniczości i uroku. Nadrzeczne knajpki zapełniają się po upalnym dniu. Albańskie miasto posiada rozbudowaną bazę noclegową w świetnych cenach. Pokój dla dwóch osób w całkiem niezłym standardzie da się niekiedy znaleźć nawet za 50 zł za noc.
Najbardziej polecane hotele na stronie booking.com to między innymi: Hotel Orestiada, Hotel Mangalemi lub Hotel Onurfi.