Jeden dzień na Słowenii w drodze do Chorwacji

Tagi , , , , , , , , , ,

Mimo że Słowenia znajduje się nieco na uboczu najchętniej wybieranej trasy z Polski do Chorwacji, to podróżując na wakacje, warto zboczyć nieco z obranej drogi i spędzić chociaż jeden dzień w tym pięknym kraju. Jakie atrakcje czekają w Słowenii i ile można zwiedzić w jeden dzień?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Słowenia – kraj niesamowitych widoków i zieleni

Słowenia to państwo leżące nad morzem Adriatyckim, w którym dominują zarówno górzyste, jak i zalesione tereny z rozległymi jeziorami. Ten mały kraj ma do zaoferowania naprawdę wiele pod względem turystycznym, głównie za sprawą licznych zabytków oraz pięknych widoków. Podróżując do Chorwacji, warto poświęcić jeden dzień na spędzenie czasu w tym urokliwym państwie. Tak zaplanujmy dzień, by móc zobaczyć jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Słowenia jest również dobrze przystosowana pod względem turystycznym, szczególnie w punktach, które cieszą się największym zainteresowaniem zwiedzających. Jakie miejsca można zwiedzić w jeden dzień?

Jezioro Bled – wyjątkowe miejsce sakralne

Jezioro Bled jest zdecydowanie obowiązkowym punktem do zwiedzenia przy okazji jednodniowej wycieczki do Słowenii. Jest to wyjątkowe miejsce spośród atrakcji Słowenii, głównie ze względu na małą wyspę na jego powierzchni, gdzie zbudowany jest kościół. Wyspa nazywa się Blejski Otok, a świątynia pielgrzymkowa, o której mowa jest pod wezwaniem Wniebowzięcia Marii Panny. Jezioro Bled to polodowcowy zbiornik w Alpach Julijskich, w północno-zachodniej części kraju, które zajmuje nieco ponad 1,44 km2 . Jest to jednocześnie jeden z najcieplejszych zbiorników w całej okolicy. Niesamowite widoki, przepiękne zalesienia oraz majestatyczny widok kościoła na niewielkiej wyspie robią ogromne wrażenie – szczególnie, że widok ten może być nam znany z pocztówek czy Internetu. Można spędzić tam czas spacerując wokół jego powierzchni specjalnie wyznaczonymi do tego ścieżkami. Można również pokusić się o wynajem łódki i przepłynięcie jeziora, zahaczając jednocześnie o samą wyspę z kościołem. Niesamowite wrażenia gwarantowane!

Jezioro Bohinjsko – rajski widok w południowej Europie

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia na Słowenii jest Jezioro Bohinjsko, przepiękne, morenowe zalewisko, znajdujące się jednocześnie w Parku Narodowym Triglav. Oprócz niesamowitych widoków nad samym jeziorem zobaczymy tutaj również piękne wodospady, unikatowe gatunki roślin, oraz liczne dzikie zwierzęta żyjące w parku narodowym. Największą również atrakcją tego miejsca jest rejs po jeziorze Bohinj. Do wyboru mamy dwie przystanie, z których możemy popłynąć w rejs. Pierwsza z nich zlokalizowana jest w miejscowości Ribčev Laz, a druga w miejscowości Ukanc. Oddalone są one od siebie o 5,5 km odcinkiem wzdłuż linii brzegowej jeziora Bohinj. Sam rejs nie jest długi, bo trwa zaledwie 30 min w jedną stronę. A jednak umożliwia on obejrzenie najpiękniejszych części jeziora oraz jego okolic.

Atrakcje Słowenii: Triglav – najwyższy szczyt Alp Julijskich

Na liście rzeczy do zobaczenia w trakcie jednodniowego wypadu na Słowenię nie mogło również zabraknąć najsłynniejszego szczytu górskiego tego kraju. Znajduje się on nawet na herbie i fladze Słowenii. Mowa o Triglav, najwyższym szczycie Alp Julijskich, z którego roztacza się niesamowity widok. Nazwa Triglav wiąże się ze średniowiecznymi słowiańskimi wierzeniami, według których na wierzchołku góry znajdowała się siedziba potężnego Trojana. Trojan był pogańskim bóstwem wody, ziemi i podziemi. I o ile podczas jednodniowego wypadu na Słowenię raczej nie będziemy w stanie wspiąć się na jego szczyt, to warto podjechać chociaż do miejsca, z którego będzie go dobrze widać, np. w kotlinie Velo Polje. Widok na pewno będzie niezapomniany!

Atrakcje Słowenii – portowe miasta na wybrzeżu Adriatyku

Słowenia ma dostęp do morza – jej linia brzegowa, choć krótka, bo wynosząca jedynie 44 km, jest jedną z najchętniej wybieranych części kraju do odwiedzenia, głównie ze względu na liczne miasta portowe, które kryją w sobie wiele atrakcji. Takim miastem jest choćby Koper na północno-zachodnim wybrzeżu półwyspu Istria, ok. 20 km od Triestu. Warto wybrać trasę do Chorwacji, która przebiegnie właśnie wzdłuż linii brzegowej Słowenii, bo zyskamy niepowtarzalną możliwość odwiedzenia tego pięknego miasta.

W mieście Koper możemy podziwiać wręcz bajkową architekturę, głównie za sprawą tego, że przez wieki miasto leżało na wyspie, którą dopiero stosunkowo niedawno sztucznie połączono ze stałym lądem. Historia tego miasta sięga już starożytnej Grecji i Cesarstwa Rzymskiego, dziś jednak Koper to jedyny czynny port w kraju. Dodatkowo znajdziemy tu wiele zabytkowych budowli i obiektów, np. reprezentacyjny plac Titov trg, czy gotycko–renesansową Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XV wieku z punktem widokowym na miasto.

Kolejnym miastem w niedalekiej odległości od linii brzegowej jest niewielki, bo liczący jedynie ok. 3 tys. mieszkańców Ankaran, miasto słynące z obiektów uzdrowiskowych, gdzie cechą charakterystyczną jest duża ilość zieleni i kojący spokój. Bogata historia tego miasteczka, bo sięgająca jeszcze czasów Cesarstwa Rzymskiego, a także liczne zabytki, m.in. klasztor z XI wieku, to przekonujące argumenty, by również tutaj zajrzeć choć na chwilę.

Atrakcje Słowenii: Škofja Loka – miasto z widokami jak z obrazka!

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia w jednodniowej podróży po Słowenii jest Škofja Loka, niewielkie, jedenastotysięczne miasto w zachodniej części kraju, które nie tylko przez turystów, ale również lokalnych mieszkańców uznawane jest za jedno z najpiękniejszych w całym kraju. Nigdzie indziej nie poczujemy prawdziwego, średniowiecznego klimatu Słowenii jak właśnie tu – kamienne, wąskie uliczki, charakterystyczne zabytkowe zabudowania, a także przepiękny rynek w centrum miasta, gdzie można napić się aromatycznej kawy i kupić pamiątki. Jeśli wymieniamy atrakcje Słowenii to tego miejsca absolutnie nie można pominąć! Otoczone zielenią i wzgórzami miasto Škofja Loka to prawdziwie turystyczny raj, w którym jednocześnie można odpocząć od codziennego zgiełku. Krótkie zatrzymanie się w tym miejscu w trakcie zwiedzania Słowenii z pewnością będzie bardzo przyjemne, szczególnie, jeżeli już długie godziny spędziliśmy w samochodzie.

Ljubljana Castle – średniowieczny zamek na szczycie góry

Ostatnią już atrakcją Słowenii, którą warto rozważyć przy planowaniu jednodniowego wyjazdu do tego kraju, jest niesamowity Ljubljana Castle, średniowieczny zamek pełniący niegdyś funkcję twierdzy, który obecnie otwarty jest dla zwiedzających i gdzie można przejechać się specjalną kolejką górską. Jednocześnie jest to kluczowy punkt orientacyjny miasta. Pierwotnie średniowieczna twierdza prawdopodobnie została zbudowana w XI wieku i przebudowana w XII wieku, natomiast jej obecny wygląd jest spowodowany przebudową z XV wieku. Jednocześnie większość zabudowy pochodzi z XVI i XVII wieku.

Obecnie można zwiedzać zorganizowane tam wystawy tematyczne oraz małe muzeum nawiązujące do historii miasta. Na wzgórze zamkowe można dostać się górską kolejką, dolna jej stacja znajduje się na placu Krek naprzeciwko centralnego rynku w Lublanie. Przeszklona konstrukcja kolejki pozwala na podziwianie panoramy stolicy Słowenii podczas jazdy, dlatego po wejściu do wagonika warto zająć miejsce przy zewnętrznej szybie, bo z niej rozpościera się najlepszy widok podczas jazdy. Koszt biletu w dwie strony dla dorosłych to ok. 4 euro, dla dzieci natomiast 2 euro. Widoki ze wzgórza robią niesamowite wrażenie, dlatego zdecydowanie warto się tam udać!

Jaskinie Szkocjańskie – cud natury doceniony przez UNESCO

Atrakcje Słowenii to również miejsca pozornie ukryte przed oczyma zwiedzających. Jednym z nich są znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO od 1986 roku Jaskinie Szkocjańskie. To prawdziwa gratka dla miłośników tego typu miejsc. Jaskinie Szkocjańskie znajdują się ok. 20 km od Triestu, a także niedaleko autostrady wiodącej do miasta Koper, co umożliwi nam łatwe dotarcie do tego miejsca. Co szczególnie wyjątkowe dla tego miejsca, Jaskinie Szkocjańskie mogą pochwalić się najdłuższym w Europie podziemnym kanionem, a także wysoką na 30 metrów i szeroką na ok. 12 metrów Velika Dvorana, czyli dużą, naturalnie ukształtowaną salą, imponującym mostem wiszącym na wysokości 50 metrów i wieloma innymi atrakcjami. Ceny biletów to od 10-15 euro, w zależności od wieku zwiedzających.

Wycieczki po chorwacja-wakacje

Poprzedni

Ceny w Macedonii Północnej i koszty życia

Co kupić w Macedonii Północnej i jakie pamiątki przywieźć?

Następny

Dodaj komentarz