Atrakcje na Półwyspie Peloponez, co zobaczyć – przewodnik

Tagi , , , , , , , ,

Półwysep Peloponez przyciąga każdego roku na wakacje tysiące turystów. Zróżnicowany krajobraz, malownicze miejscowości, liczne zabytki i piękne plaże warte są zobaczenia. Centrum półwyspu jest górzyste i oferuje wiele atrakcji także zimą, natomiast wybrzeże oferuje długie oraz szerokie plaże idealne na letni wypoczynek nad morzem. Peloponez to najbardziej turystyczny region w Grecji kontynentalnej. Jest to duży półwysep i wiele miejsc wciąż pozostaje nieodkrytych przez turystów. Jeśli zastanawiasz się co warto zobaczyć na półwyspie Peloponez oraz gdzie się zatrzymać to polecamy nasz artykuł. Znajdują się w nim najważniejsze informacje dotyczące organizacji wakacji na półwyspie Peloponez, począwszy od atrakcji, najpiękniejszych plaż po najlepsze hotele i apartamenty.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Peloponez – najpiękniejsze miejsca na pobyt

Cała linia brzegowa Peloponezu jak i jego część środkowa są bardzo atrakcyjne. Na półwyspie znajdziesz popularne kurorty wakacyjne jak Tolo, malownicze plaże oraz romantyczne miasteczka z wenecką atmosferą jak Pylos i Methoni. 

Miasteczko Nauplion

Nauplion / Nafplion to jedno z najładniejszych miasteczek w Grecji, położone na wschodnim wybrzeżu Peloponezu, około 2 godzin jazdy samochodem od Aten. Stare Miasto posiada wiele eleganckich rezydencji, dużych placów i uroczych uliczek. Na wzgórzu znajduje się forteca pochodząca z czasów weneckich. W regionie znajduje się także wiele plaż, na których można spędzić letnie wakacje w Nafplionie. Najpopularniejszym miejscem turystycznym w bliskiej odległości jest kurort Tolo. W pobliżu znajdują się stanowiska archeologiczne, takie jak: Mykeny i Epidaurus.

Monemvasia

Miasto Monemvasia z malowniczym zamkiem należy do najbardziej imponujących miejsc w Grecji. Znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu Peloponezu. Miasto powstało w czasach średniowiecznych i zbudowano je w skale. Ta ogromna skała nie jest widoczna z lądu, dzięki czemu mieszkańcy uniknęli ataków wroga z lądu. Wówczas jedynym sposobem dotarcia do Monemvasia była łódź. W późniejszych czasach zbudowano brukowaną drogę łączącą wejście do zamku ze stałym lądem. W ten sposób powstała nazwa miejscowości, która oznacza jedno przejście. Na stałym lądzie, dokładnie naprzeciwko skały, powstało nowe miasto. Spacer po starym mieście to podróż do przeszłości. Widok na morze z zamku jest przepiękny.

Kalavryta

Kalavryta to niewielkie, górskie miasteczko położone na północnej części Peloponezu. Miejscowość jest popularnym miejscem zimowego wypoczynku w Grecji. Znajduje się tu ośrodek narciarski na stokach góry Helmos. W pobliżu znajduje się wiele ciekawych zabytków takich jak na przykład: klasztor Mega Spileo, który zostła wyrzeźbiony na zboczach góry czy klasztor Agia Lavra, gdzie po raz pierwszy ogłoszono grecką rewolucję z 1821 roku. Najgorszym miesiącem w historii Kalavryty był grudzień 1943 roku, kiedy to oddziały hitlerowskie spaliły miejscowość i wymordowały wszystkich mieszkańców płci męskiej. Na wzgórzu nad miasteczkiem ustawiony jest Pomnik Holokaustu upamiętniający tę tragedię.

Kyparissia

Kyparissia to ładne nadmorskie miasteczko, leżące na zachodnim wybrzeżu Peloponezu. Współczesne miasto leży w pobliżu długiej, piaszczystej plaży, natomiast na zboczach wzgórza znajduje się stare miasto Kyparissia. Średniowieczny zamek znajdujący się na szczycie wzgórza, oferuje ładny widok na morze i zachody słońca. Jest to doskonałe miejsce na rodzinne wakacje, ponieważ jest tu wiele plaż i ciekawych zabytków do zobaczenia. Dogodne położenie Kyparissia sprawia, że jest to świetna baza wypadowa na jednodniowe wycieczki, w tym drogowe do Kalamaty, Pylos i Olimpii.

Najpiękniejsze plaże na półwyspie Peloponez

Jedne z najładniejszych plaż znajdują się na małej wyspie Elafonissos. Plaża Mavrovouni w Gythio jest  bardzo popularną plażą ze względu na długą, piaszczystą linię brzegową oraz bogatą ofertę zaplecza turystycznego. Na południu półwyspu znajdują się inne ładne plaże, które są uważane za jedne z najlepszych w Grecji, takie jak: Voidokilia w Pylos, Methoni, Koroni i piękne zatoki w Messenii. Kurort plażowy Tolo, w pobliżu Nafplionu, słynie z długiej, piaszczystej plaży, natomiast nadmorskie miejscowości Ermioni i Porto Heli przyciągają miłośników plażowania.

  • Plaża w Petrochori – Plaża ta słynie z malowniczych wydm oraz greckich tawern na wybrzeżu. Wspinając się po kilku skałach łatwo dostać się na sam koniec plaży, która jest skalistą zatoczką świetną do snorkelingu.
  • Plaża Voidokilia – leży w Mesenii, kilka kilometrów od Pylos, plaża Voidokilia jest jedną z najbardziej niesamowitych plaż w Grecji. Zatoka Voidokilia pokryta jest piaskiem i ma niezwykły kształt. Jest tu także wyznaczony obszar „Natura 2000”, dlatego też jest to miejsce z dziką przyrodą. W pobliżu znajdują się ciekawe stanowiska archeologiczne.
  • Plaża Simos – wyspa Elafonisos – Simos jest uważana za jedną z najlepszych plaż w Grecji. Do plaży Simos można łatwo dojechać samochodem, choć jazda wymaga wprawy. Plażę Simos tworzą dwie zatoki: Megalos (Duża) i Mikros (Mała). Megalos Simos jest najdłuższą plażą na Elafonissos. 

Najciekawsze atrakcje Półwyspu Peloponez

Argos

Argos znajduje się na bardzo żyznym obszarze, co może być jednym z powodów, dla których powstało jedno z najwcześniejszych miast-państw. Było to miejsce żyzne, dlatego też ludzie osiedlali się tutaj, aby uprawiać ziemię w celu zdobycia pożywienia. Jednak starożytne Argos otoczone przez góry, miało dostęp do morza, czyli miało bardzo strategiczne położenie. Do największych atrakcji należy starożytny teatr, który zbudowano w III wieku p.n.e. Mógł on pomieścić nawet 20 000 widzów. Co ciekawe, duża część teatru została wykuta w skale. Latem odbywają się w nim spektakle i koncerty. 

Zamek Kyparissia

Zamek Kyparissia jest jednym z najbardziej znanych zabytków na Peloponezie. Według badaczy zamek zbudowali Frankowie na miejscu dawnej bizantyjskiej fortecy. W 1460 roku twierdza Kyparissia zdobyli Turcy. Była w ich władaniu aż do lat dwudziestych XIX wieku, kiedy to grecka wojna o niepodległość uwolniła miasto spod ich wpływów. Niestety ze względu na toczące się wówczas walki, zamek został bardzo zniszczony. Większość wałów, murów, cystern i magazynów zniszczono.

Ruiny Tiryns

Starożytne miasto Tiryns znajduje się około 5 kilometrów od Nafplion. W czasach starożytnych było to bardzo ważne miasto-państwo. Homer opisywał je jako silna potęga militarna. Według mitologii, starożytne Tiryns założyli Cyklopi – legendarni olbrzymi, którzy ufortyfikowali miasto ogromnymi murami, zwanymi „murami cyklopowymi”. Mury te wykonano z wielkich bloków wapiennych.

Kanał Koryncki

Kanał Koryncki z wapiennymi ścianami wznoszącymi się na 90 metrów to jedna z najważniejszych atrakcji na Peloponezie. Od 1893 roku kanał oddziela kontynentalną Grecję od Peloponezu. Zanim został on zbudowany trzeba było przepłynąć łodzią z Morza Jońskiego do Morza Egejskiego oraz Zatoki Sarońskiej i pokonać ponad 200 mil morskich. Pierwszy pomysł budowy kanału pojawił się pod koniec VII wieku p.n.e., ale nie można było go zrealizować za pomocą starożytnych technologii. Zamiast tego, łodzie były holowane po drodze.Wielu znanych, w tym Aleksander Wielki i Neron angażując tysiące niewolników, próbowało dokończyć Kanał Koryncki, jednak udało się to dopiero w 1893 roku. Sukces Kanału Sueskiego umożliwił budowę Kanału Korynckiego. Obecnie przez ten 6-kilometrowy kanał przepływa rocznie kilkanaście tysięcy statków. Większość z nich to małe łodzie turystyczne lub duże statki wycieczkowe. Kanał Koryncki ma tylko 24,6 metra szerokości, dlatego też niemożliwe jest, aby dwa statki płynęły nim w tym samym czasie. 

Wyspa Poros

Poros to mała wyspa położona w sercu Zatoki Sarońskiej, w pobliżu wysp Egina i Agistri. Dzięki bliskości Aten, jest ulubionym miejscem weekendowych wyjazdów Greków i turystów. Oferuje ona niesamowite plaże.

Most Rio – Antirrio

Most Rio-Antirrio (oficjalna nazwa Charilaos Trikoupis) jest jednym z najdłuższych wieloprzęsłowych mostów wantowych na świecie. Przecina on Zatokę Koryncką w pobliżu Patras, łącząc przy tym miasto Rio na półwyspie Peloponez z miejscowością Antirrio leżącą w Grecji kontynentalnej. Most Rio-Antirrio został otwarty dzień przed inauguracją letnich igrzysk olimpijskich w Atenach w 2004 roku.

Wieża Eiffla w miasteczku Filiatra

Miejscowość Filiatra, w pobliżu Mesenii, znana jest z Wieży Eiffla. Kopia ma 18 m wysokości, co czyni ją repliką w skali 1:20. Została zbudowana w latach 60-tych ubiegłego wieku. Replika w rzeczywistości dość sporo różni się od oryginału.

Jaskinie Peloponezu

Jaskinia Vlychada to jedna z trzech jaskiń w Diros. Według niektórych zwiedzanie jaskini przypomina podróż do Hadesu. Zwiedzanie jaskini rozpoczyna się na łodzi, która płynie po podziemnej rzece o długości 1600 metrów. Znajdują się tu stalaktyty powstałe w ciągu ostatnich setek tysięcy lat. Druga część zwiedzania jaskini odbywa się pieszo. Kilka kroków od wejścia do jaskini znajduje się ładna plaża.

Półwysep Peloponez – jak się dostać?

  • Samolotem – Jedynymi portami lotniczymi na Peloponezie są małe lotniska w Patrze i Kalamacie, które funkcjonują wyłącznie w sezonie wakacyjnym. Peloponez jest położony tak blisko Aten, dlatego też jest dobrze skomunikowany z międzynarodowym lotniskiem w Atenach. Na lotniskach i w kurortach na wybrzeżu działa wiele wypożyczalni samochodów, w których można zarezerwować samochód online. 
  • Promem – Na Peloponezie jest wiele portów. Największy port znajduje się w Patra. Port ten obsługuje promy przypływające z Bari, Brindisi, Ankony, Wenecji, Triestu oraz greckich wysp takich jak: Korfu, Kefalonia czy Itaka. Port Killini w zachodnim wybrzeżu Peloponezu obsługuje promy z Kefalonii i Zakynthos.

Pogoda na półwyspie Peloponez – kiedy najlepiej zaplanować wakacje?

Pogoda na Peloponezie różni się w zależności od regionu. Na wybrzeżu panuje typowy klimat śródziemnomorski. Najwyższe temperatury notuje się w rejonach Patry, Kalamaty i Argolidy. Górska, wewnętrzna część półwyspu charakteryzuje się niższymi temperaturami, z mrozem i śniegiem w okresie zimowym. Największe opady deszczu występują zazwyczaj w zachodniej części Peloponezu. Na wschodnim wybrzeżu notuje się znacznie mniejsze opady deszczu. W zimie szczyty górskie na Peloponezie pokryte są śniegiem.

Półwysep Peloponez – gdzie zjeść?

  • Platanos Taverna – W tej tawernie serwowana jest tradycyjna, grecka kuchnia. Dania są rozsądnych cenach. Obsługa chętnie doradza w wyborze dania. Tawerna znajduje się w pobliżu dworca autobusowego i centrum.
  • Taverna Neraida – W Neraida warto zamówić placuszki saitia, które są nadziewane świeżym kozim serem i miętą. W tawernie wypiekany jest również chleb.
  • Restaurant Zérzoba – Piec opalany drewnem w Zérzoba nadaje potrawom autentycznie rustykalny charakter. Ta tawerna serwuje mięso pochodzące od lokalnych gospodarzy. Często w menu pojawia się także dziczyzna. Polecamy spróbować pysznego, ręcznie robionego makaronu hylopites, a także pikantnych placków.

TOP 3 najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi na Peloponez

IONIANEON APARTMENTS

IONIANEON APARTMENTS oferuje komfortowe zakwaterowanie z bezpłatnym dostępem do bezprzewodowego Internetu oraz parkingiem. Plaża Paralia Agios Ilias oddalona jest o około 2,6 km od apartamentów IONIANEON APARTMENTS. Jest to doskonałe miejsce na rodzinne wakacje. W każdym z apartamentów znajduje się pralka, kuchnia z lodówką, jak i prywatna łazienka z suszarką do włosów. Niektóre opcje zakwaterowania posiadają także część wypoczynkową i/ lub balkon.

Ktima Karageorgou

Hotel ten położony jest w zabytkowym mieście Areopoli. Oferuje on przestronne pokoje z bezpłatnym śniadaniem w formie bufetu oraz z dostępem do WiFi.

Hotel Aktaion

Hotel Aktaion usytuowany jest w pobliżu zamku w Monemwasii. Posiada on w swojej ofercie komfortowe, rodzinne pokoje z widokiem na morze i niewielki port.

TOP 3 najlepsze noclegi na Peloponez z widokiem na morze

Sophia Mina Green Villa

Sophia Mina Green to piękna willa zbudowana z kamienia, która oferuje ładnie urządzone apartamenty z widokiem na morze w miejscowości Mina. Port i plaża Mezapos oddalone są o około 2,5 km od willi. Na terenie Sophia Mina Green Villa dostępny jest bezpłatne WiFi i prywatny parking dla Gości.

Balcony With View

Dom wakacyjny Balcony With View leży w Korifásion. Oferuje on bezpłatne WiFi, klimatyzację oraz ogród. W domu wakacyjnym Balcony With View znajdują się trzy sypialnie, łazienka, jadalnia oraz kuchnia. Do dyspozycji Gości jest także telewizor oraz balkon z widokiem na ogród i morze.

Kika Residences

Kika Residences leży w Ajos Nikolaos. Oferta willi obejmuje m.in.: trzy sypialnie, trzy łazienki, jadalnię oraz kuchnię z bardzo dobrym wyposażeniem. Do dyspozycji Gości jest również telewizor, prywatny basen, patio z widokiem na basen, ogród, sprzęt do grillowania, bezpłatny dostęp do bezprzewodowego internetu oraz parking dla Gości.

TOP 3 noclegi na Peloponez w przystępnej cenie

George & Dimitra’s House

George & Dimitra’s House znajduje się w miejscowości Kharokopión. Apartament oferuje WiFi we wszystkich pomieszczeniach, klimatyzację, ręczniki, pościel oraz ogród. W apartamencie do dyspozycji Gości jest także sypialnia, kuchnia z podstawowym wyposażeniem, takim jak: piekarnik i lodówka oraz łazienka z prysznicem. Wyposażenie obejmuje również telewizor oraz pralkę. Jest to doskonałe miejsce na tzw. „wypoczynek budżetowy”. 

Esperides

Hotel ten oferuje pokoje z ładnym widokiem na Morze Jońskie w atrakcyjnych cenach. W pobliżu znajduje się plaża Lagouvardos i typowa wioska rybacka – Marathopolis. Goście mają do swojej dyspozycji duży dziedziniec, sprzęt do grillowania, piec opalany drewnem oraz dostęp do prywatnej, kamienistej plaży.

Grekis Hotel and Apartments

Grekis Hotel and Apartments usytuowany jest wśród oliwnych gajów, w pobliżu plaży w Petalidi. Swoim Gościom obiekt ten oferuje apartamenty i pokoje z widokiem na morze w przystępnych cenach. Do dyspozycji Gości jest także bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu, restauracja oraz prywatny podziemny parking.

Autor: Magdalena Łydka

Wycieczki po peloponez-atrakcje

Poprzedni

Co kupić na Kos? Najlepsze pamiątki z Kos

Pogoda na Rodos wiosną i zimą, kiedy jechać i czy warto?

Następny

Dodaj komentarz