Ateny – stolica Grecji są symbolem bogatej historii sięgającej ponad 3000 lat. Spacerując po dzisiejszych ulicach Aten, zobaczysz mieszankę starożytności i nowoczesności, dzięki czemu jest to idealne miejsce dla podróżników, którzy oprócz zwiedzania chcą także skorzystać ze współczesnych atrakcji. Akropol w Atenach jest jedną z najbardziej znanych starożytnych ruin na świecie. Oprócz Akropolu znajdują się tu wyjątkowe muzea prezentujące fascynujące artefakty, bizantyjskie kościoły i inne zabytki starożytnych cywilizacji. Co warto zobaczyć w Atenach? W naszym artykule znajdziesz opisane najciekawsze atrakcje, które warto zobaczyć w pierwszej kolejności podczas wakacji w Atenach.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Ateny – stolica Grecji. TOP 15 atrakcji, które warto zobaczyć
Akropol
Niewiele zabytków na świecie może się równać z ateńskim Akropolem, którego świątynia Partenon wznosi się wysoko na skale. Akropol stanowił centrum starożytnego miasta i pełnił funkcję cytadeli dzięki dogodnej lokalizacji na wzgórzu. Najbardziej charakterystycznym budynkiem jest Partenon, największa świątynia z okresu klasycznego antyku, której budowa rozpoczęła się w 447 p.n.e. i trwała do 432 p.n.e. Dzięki monumentalnym rzędom kolumn doryckich i oszałamiającym detalom rzeźbiarskim świątynia do dziś budzi podziw. We fryzie po wschodniej stronie płaskorzeźby przedstawiają narodziny bogini Ateny. Inne ruiny Akropolu obejmują Świątynię Ateny Nike – Apteros (przy wejściu) oraz Erechtejon, kompleks starożytnych sanktuariów zbudowanych między 421 r. p.n.e. a 395 r. p.n.e.. Najbardziej znaną cechą kompleksu Erechtejon jest Ganek Kariatyd, z sześcioma posągami dziewic w miejscu doryckich kolumn.
Narodowe Muzeum Archeologiczne
Założone w XIX wieku Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach jest największym tego typu muzeum w Grecji i jednym z największych muzeów starożytności na świecie. Muzeum mieści się w imponującym neoklasycystycznym budynku o powierzchni wystawienniczej ponad 8 000 m2. Na wystawie znajduje się pięć stałych kolekcji z ponad 11 000 eksponatów, oferujących kompleksowy przegląd greckiej cywilizacji od prehistorii przez okres klasyczny do późnej starożytności. Kolekcja prehistoryczna obejmuje okres od 6000 p.n.e. do 1050 r. p.n.e. (okres neolitu, cykladzki i mykeński) i prezentuje znaleziska z prehistorycznej osady Thera. Kolekcja rzeźby prezentuje starożytne greckie rzeźby z okresu od VI wieku p.n.e. do V wieku p.n.e., w tym rzadkie arcydzieła. Z kolei, kolekcja waz i przedmiotów dekoracyjnych prezentuje starożytną ceramikę grecką od XI wieku p.n.e. aż do klasycznego okresu rzymskiego.
Starożytna Agora Ateńska
Starożytna Agora była rynkiem i centrum codziennego życia w starożytnych Atenach. Aby uzyskać najlepszy widok na Agorę Ateńską z daleka, należy udać się na północną ścianę Akropolu. Najlepszym miejscem do wejścia na Agorę jest północna brama przy ulicy Adrianoú (w pobliżu kościoła św. Filipa). Greckie słowo „Agora” oznacza „gromadzić się i przemawiać”, co wskazuje, że miejsce to było miejscem publicznych wystąpień. Ponadto Agora była miejscem administracji i handlu, a także miejscem spotkań Agora tou Dimou – obywatelskiej grupy decyzyjnej. Odbywały się tu również wydarzenia sportowe i przedstawienia teatralne.
Jedną z najbardziej uderzających cech starożytnej agory jest portyk Stoa Attalosa, pierwotnie zbudowany przez króla Attalosa II. Prawdopodobnie Stoa była miejscem gdzie odbywał się proces Sokratesa w 399 r. p. n. e. Innym ważnym miejscem na Agorze Ateńskiej jest Świątynia Hefajstosa. Ta dorycka świątynia z V wieku p.n.e. jest jedną z najlepiej zachowanych starożytnych świątyń greckich, dzięki przekształceniu jej w kościół chrześcijański, co uchroniło ją przed zniszczeniem. Świątynię zbudowano na planie klasycznym z sześcioma rzędami po 13 kolumn, natomiast jońskie fryzy wydają się być wzorowane na Partenonie.
Stadion Panateński i Stadion Olimpijski
Największy budynek starożytnych Aten – Stadion Panateński może pomieścić nawet 60 000 widzów! Zbudowano go około 335 r. p.n.e. za czasów Herodesa Atticusa. Odbywały się tu Igrzyska Panateńskie, podczas których biegacze rywalizowali w wyścigach na torze. Około 140 r. n.e. stadion zmodernizowano na polecenie Herodesa Atticusa i zyskał nowe marmurowe siedzenia. Struktura, którą możesz podziwiać obecnie jest repliką oryginalnego stadionu, który przebudowano na potrzebę Igrzysk Olimpijskich w 1896 roku. Ten nowoczesny Stadion Olimpijski został stworzony w identyczny sposób jak Stadion Panateński z 47 poziomami siedzeń i zaokrąglonym południowo-wschodnim końcem. Obecnie organizowane są tu koncerty i inne wydarzenia kulturalne w okresie letnim. Poza tym, udział w koncercie może być miłym sposobem na spędzenie wieczoru w Atenach.
Zmiana warty na placu Syntagma
Dla wielu turystów oglądanie zmiany warty na placu Syntagma, nazywanym także placem Konstytucji jest ekscytującym i niezapomnianym przeżyciem. Żołnierze Gwardii Prezydenckiej stoją przed Parlamentem Greckim na placu Syntagma 24 godziny na dobę, przez cały rok. Strażnicy noszą tradycyjne stroje z plisowanymi spódnicami, frędzlami na nogach i butami z pomponami. Zmiana warty odbywa się przed Grobem Nieznanego Żołnierza codziennie o 11 rano. Pomnik posiada marmurową płaskorzeźbę, która imituje stelę grobową wojownika z czasów starożytnych.
Zobacz także: Plaże Grecji – TOP 17 polecanych plaż, które warto zobaczyć
Olympieion: Świątynia Zeusa Olimpijskiego
Poświęcona Zeusowi Świątynia Zeusa Olimpijskiego, zwana także Olympieionem była najpotężniejszą świątynią w starożytnej Grecji. Świątynia pochodzi z VI wieku p.n.e., ale została ukończona dopiero w II wieku n.e. przez cesarza Hadriana. Przed Olympieionem, niedaleko wejścia, stoi Łuk Hadriana na końcu Dionysiou Areopagitou. Łatwo sobie wyobrazić, jak wielkie wrażenie robiła ta świątynia w swojej pełnej formie w czasach świetności. Ponad sto ogromnych marmurowych kolumn podtrzymywało niegdyś wspaniałe sanktuarium. Zachowało się jedynie 15 kolumn, z czego jedna ocalała kolumna leży na ziemi. Ruiny te dają poczucie ogromu pierwotnego budynku. Gigantyczna struktura była godną Świątynią Zeusa, najpotężniejszego boga starożytnych Greków, znanego jako Król Bogów. W pobliżu, na północ od Olympieionu, znajduje się mały park z ruinami Muru Themistoklesa i starożytnymi łaźniami rzymskimi. Łaźnie także są imponującą atrakcją, którą można łatwo włączyć do pieszej wycieczki w pobliżu Olympieionu. Znajdują się one na skraju alei Vassilissis Amalias, na poboczu drogi.
Kościół Panaghia Kapnikaréa
Kościół Panaghia Kapnikaréa, zdobiący mały plac przy ruchliwej ulicy Ermoú jest ciekawym miejscem do odwiedzenia i miejscem, obok którego prawdopodobnie będziesz przechodzić podczas spaceru po Atenach. Jest on doskonałym przykładem architektury XI-wiecznej epoki bizantyjskiej i stanowi wyraźny kontrast z otaczającą go nowoczesną architekturą. Co ciekawe, uratowano go przed wyburzeniem w XIX wieku dzięki interwencji króla Ludwika I Bawarskiego. W XII wieku do kościoła dobudowano portyk wejściowy i narteks z czterema frontonami. Wewnątrz kościół ozdobiony jest XIX-wiecznymi malowidłami wykonanymi w stylu ikonograficznym.
Plac Monastiraki
Plac Monastiraki to otwarty obszar otoczony mieszanką starych i nowych budynków. Z placu można zobaczyć Akropol w oddali, a krótki spacer z placu prowadzi do Biblioteki Hadriana. Wąskie uliczki oferują sklepy sprzedające wszystko, od biżuterii i bibelotów po odzież oraz towary codziennego użytku. Jest to jedna z głównych atrakcji Aten i miejsce, które ma bardzo wyjątkowy klimat. Na Placu Monastiraki nie brakuje restauracji i jest to dobre miejsce na kawę lub lunch, jeśli chcesz zjeść tradycyjne greckie danie. W przeciwieństwie do bardziej ekskluzywnej dzielnicy Plaka, obszar ten jest nieco bardziej swobodny.
Wzgórze Likavitos
Stojąc na Akropolu i spoglądając na Ateny, z pewnością dostrzeżesz wzgórze w oddali. Jest to wzgórze Likavitos, które warto odwiedzić ponieważ oferuje jeden z najlepszych widoków na Ateny. Wzgórze o wysokości 227 metrów nad poziomem morza jest najwyższym punktem w mieście i zapewnia wyjątkowy widok na Akropol. Kolejka linowa przewożąca turystów na szczyt wzgórza działa do późnych godzin nocnych (od 12:00 do 1:30 w zależności od pory roku). Warto zaplanować sobie wycieczkę na wzgórze nocą, aby zobaczyć pięknie oświetloną stolicę Grecji i Akropol.
Muzeum Benaki
Aby głębiej zanurzyć się w kulturze, która zrodziła się w Grecji odwiedź Muzeum Benaki. Mieszcząca się w spektakularnej rezydencji w stylu neoklasycystycznym kolekcja obejmuje zarówno starożytne greckie artefakty jak i dzieła z XX wieku. Oprócz bezcennych skarbów znalezionych w okolicach Aten, sam budynek jest atrakcją wartą uwagi, ponieważ przekształcono go z prywatnej rezydencji w muzeum.
Malownicza dzielnica Pláka
Dzielnica Pláka usytuowana jest pomiędzy północnymi zboczami Akropolu a ulicą Ermoú. Co ciekawe, jest ona popularnym miejscem wśród turystów. Wąskie uliczki, małe place, urocze pastelowo pomalowane domy, restauracje, kawiarnie i sklepy to niektóre z najciekawszych atrakcji tej dzielnicy. W spokojnych zakątkach Pláki znajdują się zabytkowe kościoły, takie jak kościół Metamórfosis na południowym zachodzie i kościół Kapnikaréa na północy. Spokojny spacer po malowniczej okolicy jest idealnym sposobem na relaks, gdy masz już dość ruin i muzeów. Dzielnica Plaka, wraz z sąsiednią Anafiotika położoną na zboczach na północ od Akropolu, obfituje w autentyczne greckie restauracje z przyjemnymi tarasami. Kręte średniowieczne uliczki Anafiotika są również przyjemne do spacerowania wieczorami. Pobliskie, spokojniejsze uliczki są ukryte na zboczu wzgórza i oferują one urocze małe kawiarnie oraz restauracje. W okolicy znajdują się dwa ważne stanowiska archeologiczne przy ulicy Pepopida: rzymską Agorę z I wieku p.n.e. i Bibliotekę Hadriana z II wieku.
Rzymska Agora i Biblioteka Hadriana
W sąsiedztwie starożytnej Agory znajduje się Rzymska Agora. Choć wszystko to może wydawać się równie stare, budynki te zostały zbudowane później, a budowa ostatecznie przeniosła się na miejsce starożytnej agory. Jednym z łatwo rozpoznawalnych miejsc jest Wieża Wiatrów. Na skraju Rzymskiej Agory znajduje się starożytna Biblioteka Hadriana, założona przez cesarza Hadriana w 132 roku n.e.. Jeszcze później, w czasach bizantyjskich, w pobliżu Biblioteki zbudowano trzy kościoły. Z ulicy można zobaczyć jedną ścianę Biblioteki Hadriana i ruiny Rzymskiej Agory, ale jeśli chcesz zwiedzić więcej, musisz kupić bilet.
Muzeum Sztuki Cykladzkiej w Atenach
Znajdujące się w dzielnicy Kolonáki Muzeum Sztuki Cykladzkiej utworzono w 1986 roku. Armator Nikolas P. Goulandris był znanym mecenasem sztuki w Atenach. Własna kolekcja Goulandrisa stanowi rdzeń eksponatów tego Muzeum. Mieszcząca się w eleganckim, nowoczesnym budynku z fasadą z marmuru i szkła, stała kolekcja Muzeum obejmuje ponad 3000 artefaktów. Kolekcja reprezentuje starożytną sztukę grecką, starożytną sztukę Cyklad i sztukę cypryjską datowaną od IV wieku p.n.e. do VI wieku n. e. Wiele z prezentowanych artefaktów pochodzi z VI wieku p.n.e.
Muzeum Bizantyjskie
To interesujące muzeum oferuje fascynujący wgląd w bizantyjski okres greckiej historii. Mieszczące się w XIX-wiecznym pałacu pierwotnie zbudowanym dla księżnej de Plaisance, żony Charlesa-François Lebruna z Francji, muzeum prezentuje cenną kolekcję sztuki bizantyjskiej. Od III wieku do XV wieku Cesarstwo Bizantyjskie panowało nad ziemiami dzisiejszego Półwyspu Bałkańskiego, Grecji i Azji Mniejszej. W tym czasie sztuka religijna była wysoko ceniona. Bizantyjscy artyści tworzyli arcydzieła szczegółowych, błyszczących mozaik i złoconych ikon. Z ponad 25 000 eksponatów na wystawie, Muzeum Bizantyjskie jest skarbnicą artefaktów religijnych z okresu bizantyjskiego, a także dzieł z epoki wczesnochrześcijańskiej, średniowiecznej i post-bizantyjskiej. Kolekcja obejmuje rzeźby, obrazy, ikony, tkaniny i mozaiki. Warto szczególnie zwrócić uwagę na fragmenty architektoniczne pochodzące z wczesnochrześcijańskich bazylik i kościołów oraz reprodukcję fontanny przedstawionej w klasztorze Dafní. Na dziedzińcu muzeum znajduje się wspaniały fragment mozaikowej podłogi z V wieku.
Narodowe Muzeum Sztuki Współczesnej
Czasami wizyta w Atenach może przytłoczyć ilością starożytnych zabytków oraz długą historią. Aby nieco odpocząć od zabytków, udaj się do Narodowego Muzeum Sztuki Współczesnej. Ta instytucja jest kulturalnym epicentrum Aten i jest miejscem tymczasowych wystaw prezentujących najnowsze dzieła sztuki. Oprócz dzieł sztuki, Muzeum posiada imponującą stałą kolekcję eksponatów, które zostały stworzone przez 78 różnych artystów, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Całkowita kolekcja Muzeum składa się z 1300 dzieł, z których większość to obrazy i fotografie.
Zobacz także: Peloponez Grecja – TOP 18 atrakcji, które warto zobaczyć
Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.