10 propozycji najlepszych wycieczek w Zadarze i okolicach

, , Tagi , , , , , , , ,

Chorwacja to jedno z tych państw Europy Południowej, które na przestrzeni lat szybko stało się najsłynniejszą, turystyczną mekką. Co ciekawe, to głównie podróżni z Polski stali się tam dominującą grupą, a podczas spędzania wakacji w jednym z popularnych kurortów w Chorwacji, bez problemu na ulicach usłyszymy rodzimy język. Nie da się bowiem zaprzeczyć temu, że Chorwacja ma nam do zaoferowania dosłownie wszystko to, co jest nam potrzebne do spędzenia niezapomnianych wakacji. Znajdziemy tam malownicze plaże, rajskie wyspy i przepiękną przyrodę.

Nie jest tajemnicą, że obecnie najwięcej podróżnych udaje się na Riwierę Makarską lub do Dubrownika. Miasta te są rozrywkowe i tętniące życiem, a dodatkowo także mają niezwykle wiele do zaoferowania. Jednak coraz bardziej na swoim turystycznym znaczeniu zyskuje również miasto Zadar. Co więcej, spędzając tam wakacje, możemy zdecydować się na nieco większe urozmaicenia w postaci niezapomnianych wycieczek. Gdzie więc warto udać się na jednodniową wycieczkę z Zadaru? Oto 10 najlepszych propozycji!

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Park Narodowy Krk i magiczne wodospady

Pierwszą propozycję na niezapomnianą, jednodniową wycieczkę z Zadaru, jest odwiedzenie wyspy Krk i zlokalizowanego na niej parku narodowego oraz magicznych wodospadów. Wyspa ta znajduje się około 75 kilometrów od zlokalizowanego na wybrzeżu Zadaru i można dostać się tam zarówno samochodem, jak i zdecydować się na podróż promem. Wielu turystów wybiera to drugie rozwiązanie z racji tego, że daje im ono możliwość podziwiania niesamowitych widoków. Przepiękne wodospady są częścią parku narodowego wyspy Krk i można je zwiedzić już podczas krótkiej, pieszej wędrówki. Spacer po wąskich, drewnianych mostkach w otoczeniu malowniczych rzek i przepięknych krajobrazów z pewnością pozwoli nam o wiele lepiej wczuć się w unikalny ekosystem wyspy Krk.

Nie zapomnijmy również o tym, by zabrać ze sobą stroje kąpielowe. W sezonie letnim turyści mogą skorzystać z okazji, by zażyć kąpieli w wodach Skradniski wodospadu. Taka podróż z pewnością sprawi, że się zrelaksujemy i odprężymy. Co więcej, taka podróż na wyspę Krk z Zadaru kosztuje około 55 euro, więc nie jest ona tak ogromnym wydatkiem.

Okolice Zadaru – Naturalny Park Telascica

Kolejną propozycją na szybką wycieczkę z Zadaru jest odwiedzenie Naturalnego Parku Telascica. Z pewnością taka podróż dla miłośników przyrody i pięknych krajobrazów okaże się idealnym rozwiązaniem. Naturalny Park Telascica leży na niewielkiej wysepce Dugi Otok i można dostać się tam za pomocą przeprawy promowej. Ten park jest jednym z najpiękniejszych w całym regionie Zadaru. Można w nim podziwiać nie tylko malownicze, naturalne zatoki, ale także i monumentalne klify. Dodatkowo znajduje się tam ciepłe i słone jezioro Mir, w otoczeniu którego znajdziemy wiele ścieżek turystycznych. Taka podróż z pewnością na dość długo zapisze się w pamięci dosłownie każdego z nas. Zwykle koszt takiej wycieczki zaczyna się od 35 euro od osoby, więc nie jest to zbyt pokaźny wydatek.

Okolice Zadaru – malownicze i przytulne miasteczko Nin

Jeśli szukamy miejsca, w którym choć na chwilę będziemy mogli zapomnieć o miejskim zgiełku i tłumach turystów w Zadarze, warto udać się do niewielkiego, portowego miasteczka Nin. Znajduje się ono około 15 kilometrów od Zadaru i możemy się tam w prosty sposób dostać zarówno własnym samochodem, jak i komunikacją miejską. Co znajdziemy w malowniczym miasteczku Nin? Przede wszystkim długie kilometry piaszczystych plaż, które zapraszają na morskie i słoneczne kąpiele, a także do błogiego odpoczynku.

Co więcej, w Nin warto także zwiedzić historyczne i zabytkowe stare miasto. To właśnie tam znajdziemy największą w Chorwacji rzymską świątynię i historyczne kościoły. Co więcej, znajdziemy tam także 4-metrową statuę Grzegorza, który jest patronem miasta i ma przynosić szczęście jego mieszkańcom. Nin jest absolutnie jednym z ciekawszych miejsc w okolicy Zadaru, którego nie można pominąć.

Okolice Zadaru – Wyspa Dugi Otok i plaża Sakarun

Jeśli poszukujemy absolutnie wyjątkowego miejsca z bajecznymi plażami, to koniecznie z Zadaru musimy wybrać się także na wyspę Dugi Otok i na słynną plażę Sakarun. Na tę wysepkę można dostać się promem, ale także i własnym samochodem. Plaża Sakarun to jedno z najbardziej fotogenicznych i pięknych miejsc w całym rejonie Zadaru. Plaża ta wyróżnia się przede wszystkim magicznie turkusowym kolorem wód, a także złocistym i miękkim piaskiem. Co więcej, cała wyspa Dugi Otok jest warta tego, by poświęcić kilka godzin na jej zwiedzanie. To właśnie na niej znajdziemy wspomniany już park Telascica, a także wiele innych, urokliwych miejsc do wypoczynku. W tej okolicy znajdziemy także słynne Blue Grotto, gdzie możemy popływać na kajaku i cieszyć się niezapomnianymi widokami. Z pewnością na Dugi Otok warto się udać, jeśli akurat wypoczywamy i spędzamy nasz czas w Zadarze.

Stare Miasto w Zadarze

Zadar przez wiele lat był uważany za miasto, które przez turystów było zapomniane. Nie da się ukryć, że o wiele chętniej planowaliśmy nasze wakacje w Dubrowniku czy Splicie. Zadar jednak pozostawał niedoceniany i był przez turystów uznawany za mało interesujący kierunek wakacyjny. Niemniej jednak jest to prawdziwa, ukryta perełka Adriatyku, która zasługuje na znacznie większą uwagę. Jeśli już zdecydowaliśmy się na to, by to właśnie tam spędzić nasze wakacje, wówczas nie możemy zapomnieć o tym, by wybrać się w podróż po starym mieście. Jest to piękny powrót do historii i okazja do zobaczenia konstrukcji Morskich Organów, które gwarantują nam muzykę wydobywającą się z fal morza.

Tak naprawdę starówka Zadaru nie ma pokaźnych rozmiarów, więc na jej zwiedzanie można przeznaczyć około pół dnia. Niemniej jednak warto zapoznać się z informacjami i interesującymi faktami historycznymi zawartymi w broszurach turystycznych. Co więcej, możemy także – za około 15 euro – skorzystać z możliwości zwiedzenia zadarskiej starówki wraz z przewodnikiem. Wówczas z pewnością nie pominiemy żadnego, ciekawego zakątka.

Okolice Zadaru – Wyspy Kornati

Archipelag ponad 150 niewielkich wysp Kornati zyskuje sobie wśród turystów coraz to większą popularność. Leżą one blisko wybrzeży Zadaru, a co za tym idzie, jest to świetna propozycja na jednodniową wycieczkę z miasta. By chronić naturalną przyrodę i ekosystem tych wysp, został tam utworzony Park Narodowy, który istnieje od 1980 roku. Dostanie się na archipelag Kornati jest możliwe tylko i wyłącznie za pośrednictwem łodzi i co więcej, taka podróż daje również szansę na to, by opłynąć dokładnie cały archipelag i podziwiać go z innej perspektywy. Zorganizowane wycieczki na wyspy Kornati z pewnością nie będą dość dużym wydatkiem, a podczas takiej podróży promem turyści mogą cieszyć się ciepłym posiłkiem oraz opieką przewodnika. Taka jednodniowa wycieczka z portu w Zadarze z pewnością jest jednym z lepszych sposobów na to, by urozmaicić sobie wczasy i zetknąć się z niesamowitą i wyjątkową przyrodą.

Okolice Zadaru Kanion Zrmanja i rafting

Jeśli należymy do turystów, którzy przede wszystkim cenią sobie aktywne sposoby na spędzanie wolnego czasu, to warto udać się z Zadaru do kanionu Zrmanja. Znajdziemy tam nie tylko malownicze i rwące rzeki, ale także możemy zdecydować się na skorzystanie z raftingu! Kanion ten zlokalizowany jest około 40 minut jazdy samochodem od Zadaru, więc z pewnością taka podróż nie będzie zbyt wymagająca. Kanion Zrmanja jest prawdziwie imponującym, naturalnym tworem przyrody. Wielokrotnie był on miejscem kręcenia scen do wielu filmów akcji. Co więcej, to właśnie tam panują najlepsze warunki do organizowania rafitngów i spływów kajakowych. Jeśli wiec chcemy zażyć nieco więcej adrenaliny i chcemy po prostu korzystać z naszych wakacji, to taka wycieczka z Zadaru to słynnego kanionu Zrmanja będzie idealnym rozwiązaniem.

Jeziora Plitvice

Kolejną propozycję na to, by nieco bardziej urozmaicić sobie wypoczynek w Zadarze, jest wybranie się w okolice jezior Plitvice. Tego typu lokalizacja nie może być pominięta przez żadnego turystę. Jeziora Plitvice to szereg malowniczych i praktycznie połączonych ze sobą jezior, które znajdują się w Parku Narodowym niedaleko Zadaru. Co ciekawe, podróżni mogą skorzystać ze zorganizowanych wycieczek, które organizowane są bezpośrednio z samego Zadaru! Sześć jezior, które są połączone siecią rzek i magicznych wodospadów z pewnością na dość długo zapiszą się w pamięci każdego turysty. Dodatkowo można tam cieszyć się czystym i świeżym powietrzem, a także obcować z dziką przyrodą. Jeśli więc kochamy naturalne krajobrazy i egzotyczną roślinność, to taka wycieczka z Zadaru będzie dla nas idealnym rozwiązaniem.

Okolice Zadaru – góry Velebit 

Pobyt w Zadarze wcale nie musi być nudny i leniwy. Jeśli kochamy górskie klimaty i długie, piesze wycieczki, to góry Velebit zapraszają nas w swoje skromne progi. Zlokalizowane są one około 70 kilometrów od Zadaru, jednak bez problemu można dojechać tam samochodem. Góry Velebit są jednym z największych i całkowicie naturalnych rezerwatów przyrody w całej Chorwacji. Cały rezerwat obejmuje ponad 2 tysiące kilometrów kwadratowych i obfituje w wiele szlaków turystycznych. Możemy więc tam się odprężyć i zrelaksować, a jednocześnie zagwarantować sobie trening całego ciała. Góry Velebit również byłym miejscem kręcenia wielu scen filmowych, więc miłośnicy dobrego kina szybko powinni się tam odnaleźć!

Miasto Trogir i słynne miasto Split

Z Zadaru możemy również wybrać się na wycieczkę do popularnego kurortu turystycznego, jakim jest Split. Tego miasta z pewnością nie trzeba nikomu przedstawiać. Czeka tam na nas prawdziwe bogactwo pięknych plaż oraz malowniczych zabytków. Dodatkowo nie możemy odmówić sobie także podróży do małego miasteczka Trogir, które w całości zostało wpisane na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto to jest absolutnie dumą Chorwacji, więc nie możemy go pominąć podczas spędzania wakacji w okolicach Zadaru. Co więcej, do obu miast możemy dostać się zarówno własnym samochodem, ale także możemy skorzystać z komunikacji miejskiej i wycieczek fakultatywnych. Takiej podróży z pewnością nie będziemy mogli długo zapomnieć.

Najlepsze hotele w Dalmacji

Wycieczki po dubrownik

Poprzedni

Hum, najmniejsze miasto na świecie, jak zwiedzić, parking, dojazd

TOP 7 najpiękniejszych plaż na wyspie Solta

Następny

Dodaj komentarz